2. El Araç Almak İsteyenlere Tavsiyeler

2. El Araç Almak İsteyenlere Tavsiyeler

/
483 görüntüleme

Kullanılmakta olan eşyalar gün geçtikçe yıpranmaktadır. Bu eşyalar yıpranmakla beraber artık gözümüzden düşerek bizi sıkmaya bile başlayabilir. Nasıl ki kullandığımız bir ayakkabıdan, kıyafetten ya da saç stilimizden sıkılıyorsak, değiştirme ihtiyacı duyuyorsak halihazırda kullanmakta olduğumuz otomobilimizden de sıkılabiliriz ve değiştirmek isteyebiliriz. Birinci seçenek olarak sıfır kilometre ile yenileyebiliriz. İkinci seçenek olarak ise 2. el ile yenileyebiliriz. İkinci seçeneği kullanarak araç yenilemek isteyenlere vereceğimiz birkaç tavsiye şunlardır;

Bütçenizi Belirleyin

Neredeyse her bütçeye uygun bulunmaktadır. Bütçenize uygun olanı araştırıp belirlemelisiniz.

Motor Durumuna ve Kaportasına Baktırın

Bütçenize uygun bir seçim yaptıktan sonra motor durumunu mutlaka gözden geçirmeniz gerekmektedir. Ayrıca kaporta durumunu da kesinlikle gözden geçirmelisiniz. Bunun için bir expertiz firmasına başvurmalısınız.

Kilometre Sınırı

Seçiminizi yaparken motorun yakıt cinsine göre kilometre sınırı belirleyebiliriz. Peki nasıl? Benzinli motorlarda kilometre yüksekliği pek sorun olmasa da dizel motorlarda kilometre yüksekliği bir problemdir. Çünkü benzinli motorlar yakıtı yakarak kullandığı için uzun ömürlü ve yıpranmaya karşı dayanıklıdırlar. Ancak dizel motorlar yakıtı döverek kullandığı için yıpranmaya karşı dayanıklı değillerdir. Bu nedenle ömürleri kısadır. Bunlar göz önüne alındığında, benzinli motorların kilometre hesabı yapılırken abartılı değilse çok fazla üzerinde durmaya gerek yoktur. Ancak dizel motorlarda tam tersine düşük kilometreli araçlara bakılmalıdır. Yüksek kilometreli dizel motorlar normalin 4 katı fazla yağ yakarlar. Bu da yakıt alır gibi yağ almanıza sebep olacaktır.

Hasar Durumu

Günümüzde bilgisayar sistemleri ilerlemiş olduğundan hemen her şey bilgisayar sistemine kaydedilmektedir. Yaşanan trafik kazaları da plakaya yansımaktadır. Plakadan sorgu yapılarak hasar kaydının varlığı veya miktarı sorgulanmalıdır. Çünkü hasar kaydı olanlar genellikle sizi yoracaktır ve ileride yenilemek istediğinizde satışında zorluk çekeceksiniz. Bu hususlar önem taşımaktadır. Memnun olmak için gözden geçirmelisiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi