9 Aylık Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

9 Aylık Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?

/
/
984 görüntüleme

Sağlık söz konusu olduğunda, en çok zorlanılan durumlar bebeklerle ilgili yaşanan sorunlardır. Çünkü bebekler henüz şikayetlerini, varsa ağrı sızılarını anlatamadıklarından dolayı, bebeğin huzursuz olduğu durumlarda anne ne yapacağını şaşırır. Kusma da bunlardan biridir.

Bebeklerde kusma, beslenme tekniğinin yanlış uygulanmasından, aşırı beslenmeden, beslenme sonrası fazla fiziksel aktiviteden, bebeklerin genel olarak sıklıkla yaşadığı gaz sorunundan kaynaklanabilir. 9 aylık bebeğinizi fazla emzirdiyseniz veya yemek yedirdiyseniz, yedikten hemen sonra gazını çıkarmadan yatay pozisyona getirdiyseniz bu durumun yaşanması normaldir. 9 aylık bir bebek ek gıdaya başlamış olduğundan verilen besinlerin de bebeğin midesine dokunmuş veya ağır gelmiş olma ihtimali söz konusudur.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

9 Aylık Bebeklerde Kusmaya Ne İyi Gelir?  

  • Ateş kontrolü: 9 aylık bebeklerde, kusma durumunda yapmanız gereken öncelikle ateşini kontrol etmektir. Bebeğin ateşi yüksek ise ılık duşa sokma, ateş düşürücü şurup verme, bebeğin kıyafetlerini çıkarma gibi yöntemleri uygulamalısınız. Kustuktan sonra bebeği tekrar beslenme konusunda zorlamayın, emmek istemiyorsa emzirmeyin ve iştahsız bir bebeğe zorla yemek teklif etmeyin. 
  • Emzirme: 9 aylık bebeklerde kusmaya ne iyi gelir sorusuna cevap olarak, hiç şüphesiz en etkili yöntem bebeğinizi o istedikçe, sık sık, az az emzirmektir. Hastalandığı zaman bebeğinize hiçbir gıda maddesi veya ilaç, anne sütü kadar iyi gelemez. Bunu yaparken bebeği zorlamamalı ve kucağınızda sallamamalısınız.
  • Ek gıdaları hafifletme: Ek besinlere geçiş sürecinde kusmalar sıklıkla görülebilir. Yeni gıdalara alışmak bebek için kolay değildir. Bu durumda bebeğinize en son ne yedirdiğinizi düşünmeli, bu besini bebeğinize vermeyi bir süre ertelemelisiniz. 9 aylık bir bebek, her ne kadar ek gıdaları almaya başlamış olsa da, bu gibi durumlarda işe yarayacağını düşünerek doktorunuza danışmadan karışık bitki çayları ve bal asla vermemelisiniz. 
  • 9 aylık bebeklerde kusmaya ne iyi gelir sorusunu, bebeğinize destekleyici bir ek gıda vermek anlamında sorarsanız hafif yiyecekleri tercih etmelisiniz. Eğer kusma durumu ara ara devam ettiği süreç içerisinde bebeğinizi ek gıda ile beslemeniz gerekirse, haşlanmış patates veya yağsız patates püresi, pirinç lapası gibi hafif ve yağsız yiyecekleri bebeğinize verebilirsiniz.
  • Bol su: Kusan bir bebeğe kabul ettiği müddetçe bol bol su vermelisiniz. Vücudu sıvı kaybettiği için bebeğinize su vererek kaybettiği sıvıyı telafi etmeye çalışmalısınız.

Bunu yaparken asla zorlamamalısınız. 

Ferah bir odada uyku: 9 aylık bebeklerde kusmaya uyku iyi gelir. Bebeğinizi havalandırılmış, ferah bir odaya yatırıp uyumasını sağlamalısınız. Özellikle mide rahatsızlıklarında vücut kusunca halsiz düşer ve uykuya ihtiyaç artar. Ayrıca uyku sırasında bulantı hafifler ve bebeğin midesi rahatlar. 

Doğru pozisyon: Acıktığını anladığınızda normalde verdiğinizden daha az miktarda gıda ile besleme yapın. Bebeğinizin kustuğu dönemlerde az ve sık beslenmesini sağlayın. Öğünlerden sonra kesinlikle kucağınızda sallamayın, sakin ve dik bir pozisyonda tutun. Her beslenme sonrası bebeğin gazını mutlaka çıkarmalısınız. Gazını çıkardığından emin olmadan bebeğinizi yatırmayın.

Doktora danışın: 9 aylık bebeklerde kusma reflüden de kaynaklanabilir. Eğer her emzirmeden veya beslenmeden sonra fışkırarak kusuyorsa, besin fazlasından olduğu gibi, reflüden de kaynaklanıyor olabilir. Bebeğinizin sıklıkla kustuğu durumlarda mutlaka doktora danışmalı ve verilen ilacı aksatmadan kullanmalısınız.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi