Acı Bakla Nedir? Faydaları Nelerdir?

Acı Bakla Nedir? Faydaları Nelerdir?
Acı Bakla Nedir? Faydaları Nelerdir?

Acı Bakla Otu baklagillerden olup yaklaşık olarak 1 m kadar boyları vardır. Yaprakları parçacıklı ve isminden de anlaşıldığı üzere acı bir tada sahiptir, salkım şeklindedir. Diğer ismi Yahudi baklasıdır.

İsmi pek duyulmayan bu ot tam bir şifa deposudur. Besleyici özelliğe sahip olduğundan dolayı vücuda kuvvet verir. Acımsı tada sahip olduğundan şeker hastası kişilerin kullanması şeker seviyesini düşürür. Tohumları ise idrar yollarını temizleyen bir özelliği de var ve idrar sökücü özelliği ile de prostatit iltihaplanması olan kişilerin kullanması son derece yararlıdır. Sürekli kilo alamıyorum diye şikayet edenler varsa ve geceleri uyurken ağızdan salya akan kişiler varsa da bu bağırsağınızda kurt olduğunu gösterir.

Bu kurtları yok etmek için Acı Bakla otu tam isabet olacaktır. Kanı da temizleyerek kilo alımını kolaylaştırır. Böbrek ağrıları olanlar bol bol su içmelerinin yanı sıra bu otu kaynatıp içmek de böbrek ağrılarını alır ve böbrek varsa da taş veya kum, bunları da düşürücü etki gösterir. Hep böbreklerde sancı varsa ve iltihaplanma varsa bunu Acı Bakla otu ile atlatabilirsiniz. Aynı zamanda antibiyotik görevi görerek de birçok ağrıyı keser, baş ağrıları, romatizma ve siyatik ağrıları azaltıcıdır. Kadınların adet kanamalarını arttırarak kolaylaştırır.

Toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılarak da içilir. Hatta lapa haline getirilip ağrı olan yerlere de bırakılırsa ağrıyı yok edecektir. Lapa halinde yara veya deri hastalıklarında da kullanabilirsiniz. Tohumları hayvanlar için yem olarak kullanılan bu bitki, aynı zamanda süs bitkisi olarak da kullanılır. Sıcak havalarda sıklıkla sinek ve benzeri hayvanların ısırması şikayeti oldukça fazla olur. O açıdan bu tür zehirli durumlarda bile lapa uygulaması yapılarak tehlike atlatılabilir. Doktor kontrolünde olmak her zaman daha yararlıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica