Acı Biber Neden Yakar?

Acı Biber Neden Yakar?
Acı Biber Neden Yakar?

Günümüzde acı biber yemeyen en azından tatmayan insan yoktur. Yetişkinlerin ve çocukların bile yemeklerini tatlandırmak için kullandıkları acı biber, sadece yemeklere değil pek çok atıştırmalığa da tat katan besinlerden bir tanesidir. Her ne kadar beğenilse de acı biberin yakma hissinden de şikayetçi olan pek çok insan bulunmaktadır. Bu noktada Acı biber neden yakar? Diye merak eden bireyler için belirtilen biberin içerisinde kapsaisin maddesi olduğundan yakma hissi verdiğini söylemek doğru olacaktır. Acı eşiği her ne kadar bireyden bireye farklılık gösterse de genel olarak acı biberlerin içerisinde bulunan kapsaisin proteinin fazlalığı yanma ve tahriş hissi vermektedir.

Acı Biber Neden Yakar?

Etken Maddesi Sıcaklığı Arttırıyor

Acı biberin içerisinde yer alan kapsaisin maddesi ile TRPV1 molekülü birlikte etkileşimde bulunmaktadır. Etkin madde olan kapsaisin, belirtilen protein ile birleştiğinde yüksek sıcaklık etkisi oluşturmaktadır. Bu durum ise beyinde yanma ve tahriş hissini ortaya çıkarmaktadır. Sıcaklık seviyesini arttıran her iki maddenin acı biberin içerisinde yer alıyor olması, bireylerde de acı biber yakar algısını ortaya çıkarmış durumdadır. Bireylerin ağzında yer alan TRPV1 maddesinin sıcaklığa karşı son derece hassas olması, kapsaisin maddesi ile etkileşime girdiğinde yüksek hassasiyet ortaya çıkarabilmektedir. Bu durum ise bireylerde fazla sıcaklık hissinin uyanmasına neden olmaktadır.

Yanma Hissi Genetik Olabilir

Acı biber neden yakar? Diyen bireylere belirtilen ürünün verdiği yakma hissinin genetik özellikler ile de bağlantılı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Bazı bireylerin acı eşiği daha yüksekken, bazı bireylerde hafif acı biberlerde bile yanma hissi daha fazla olabilmektedir. Uzmanlar ise bu durumun genetik özelliklerden kaynaklandığını dile getirmektedirler. Doğuştan bebeklerin acı eşiklerinin belirlendiğini ve bu durumun sonucu olarak da yanma hissinin farklı olabildiği ortaya çıkmaktadır. Belirtilen durum bireylerin tat alma hassasiyetlerine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Tat alma ve damak hassasiyetleri yüksek olan bireylerde yanma hissi daha fazlayken, tat alma duyusu zayıf dirençli insanlarda yanma hissinin neredeyse hiç olmadığını söylemek doğru olacaktır. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica