Acı Kavun Faydaları ve Kullanımı

Acı Kavun Faydaları ve Kullanımı

/
/
97 görüntüleme

Tarih boyunca bitkilerin sağlık açısından etkileri araştırılmış ve çeşitli hastalıklara alternatif çözüm olarak kullanılagelmiştir. Bu yazımızda sizlere acı kavun konusunda bilgiler vererek sağlık açısından fayda ve zararları yanı sıra ne şekilde kullanılması gerektiği konusunda bilgiler vereceğiz.

Halk arasında değişik isimlerle anılan bitki sıklıkla; Acıdüvelek, Acıdülek, Birtlangiç, Cırtatan, Cırtlak, Eşekhıyarı, Kargadüveleği olarak adlandırılır. Latince adı ise Ecballium elaterium'dur.

Bitkisel özellikleri

Acı kavunlar sarı çiçekli ve tüylüdürler. Otsu gövdesinin yanı sıra köklerin toprağın altına 30-40 cm kök salabilirler. Gövde uzunlukları ise yaklaşık olarak 2 metreye kadar uzanabilmektedir. Gövde ve dallarının kaplanmış olduğu tüyler sert ve adeta fırça gibidirler. Kalp şeklinde veya üçgen olarak bulunan yaprakları, dişli kenarlıklara sahiptir. Sıklıkla viranelik alanlarda yaşam alanı bulan bitki Türkiye ve Güney Avrupa'da yaygın bir şekilde yetişir. 4 - 5 cm uzunluğunda ve yumurta şeklinde olan meyveleri yeşil renklidir ve içerisinde yüksek oranda su depolama yeteneğine sahiptir. Yumurtalarına dokunmanız durumunda 6 metreye kadar su fışkırtarak kendisini savunmaktadır. İçerisinden çıkan bu su tehlikelidir. 2 gramdan fazla kullanmanız durumunda ölümcül bir tehlikeye sebep olabilir. İlaç olarak kullanılması durumunda da, yanında başka ilaç alınmamalıdır.

Sağlığa faydaları

İçerisinde bulunan suyu sarılık hastalarının burnuna damlatılması durumunda, sarılık tedavisinde etkili olduğunu göreceksiniz. Yaralarda bulunan kan akışını keser, kök kısmı akrep ve yılan sokmalarından kaynaklı yaralara sürülür ise faydası olur. Bebeklerin diş çıkması esnasında yaşadığı güçlükleri engelleyerek kolay çıkışına katkı sağlar. Zeytinyağı ile acı kavun yaprağını pişirip karnınıza sürerseniz, karın ağrınızı kesecektir. Saçkıran ve basura iyi gelir.

Yan etkileri

Fazlaca alınması durumunda kalın bağırsağın tahriş olmasına neden olur ve kanlı ishale sebebiyet verir. Beklenmeyen tüm etkilerde doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi