Adaçayı, Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Adaçayı, Adaçayının Faydaları Nelerdir?
Adaçayı, Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Her derdimize çare olan bitki çaylarında bir tanesi daha: adaçayı Adaçayı bitkisinin yaprakları kurutulduktan sonra demlenerek tüketiliyor. Adaçayı ağaçlarda yetişir ve harika bir kokuya sahiptir. Ülkemizde Ege bölgesinde yetişir. İçerisinde A, B6, K ve C vitaminlerini bolca barındırır.

Faydaları,

 • Vücuttan toksin gibi zararlı maddelerin atılmasını sağlar.
 • Sakinlik verir. Uyku sorunu olanlar papatya ve adaçayını karıştırarak tüketebilirler.
 • Boğaz ağrısına birebirdir. Soğuk algınlığında, bal ile tatlandırılarak tüketilir.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Terlemeyi azaltır.
 • Karaciğerde oluşan toksinleri uzaklaştırır.
 • Menopoz döneminde kadınların en iyi yardımcısıdır. Menopoz öncesi belirtileri azalttığı kanıtlanmıştır.
 • Vücuttaki iltihapları atar.
 • Dişleri beyazlatır.
 • Hafızayı güçlendirir.

Adaçayının kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde vücudumuzda oluşan romatizma kaynaklı ağrılara tedavi eder. Adaçayı yağı da saçlar için besleyici bir kaynaktır. İçerisinde bulunan yağ ile saç diplerinize masaj yaparak dağıtabilirsiniz. Bu yağ saçlarınızın daha parlak olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, saç dökülmesini de engellemektedir.

Adaçayı hazırlama

3 çay kaşığı adaçayının üzerine kaynamış su dökün. 5-10 dakika demlenmesinin ardından süzün. Bu demlenme süresinin uzaması çayın tadının acı olmasına sebep verecektir. Tatlandırmak için bal veya limon kullanabilirsiniz. Adaçayının toz veya yaprak şeklinde olması fark etmez. Ama doğal olmasına dikkat etmelisiniz.

Organik adaçayı

Gerçek adaçayı yaprakları grimsi renktedir. Rengi sarı değildir. Semt pazarlarında veya aktarlarda organik olarak bulabilirsiniz.

Adaçayını taze olarak alın az az alın. Hava alan plastik bir kabın içinde muhafaza edin. Kavanozu mutlaka serin bir yerde saklayın.

Adaçayının Yan etkileri

Hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekmektedir. Fazla kullanıldığında mideye zarar verebilir. Tansiyon hastaları kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. Erkeklerde üreme sayısını azalttığı gibi bir iddia vardır. Günde en fazla 2-3 bardak içilmesi tavsiye olunur. Adaçayı kadınlık hormonu salgılanmasına yardımcı olacağı için erkekler tarafından tercih edilmemektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica