Adam Otu Nerede yetişir? Nerelerde Bulunur?

Adam Otu Nerede yetişir? Nerelerde Bulunur?
Adam Otu Nerede yetişir? Nerelerde Bulunur?

Ülkemizde hemen hemen bütün pazarlarda görebileceğiniz adam otunun alternatif tıpta şifa kaynağı olduğu bilumum halk tarafından bilinmekte ve kullanılmaktadır. Ülkemizde de yetişen bu bitkinin Antik Yunandan beri şifa kaynağı olarak kullanılması adam otunu popüler yapmaktadır.

Kökünün şekli insana benzemesinden dolayı bitkiye birçok isim verilmiştir. Adı ülkemizde bölgelere göre Abdüsselam otu, Ademotu, İnsan otu, Toskafa kavunu, Hacılar otu, Yer elması, At elması olarak adlandırılsa da genel olarak Adam otu ( Mandragora Autumnalis ) olarak bilinmektedir.

Eğer Adam Otu arayacaksınız, hangi iklime ihtiyacınız var?

Adam otu genel olarak Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişmektedir fakat Akdeniz iklimiyle birlikte uygun toprak yapısı da bu bitkinin yetişmesinde önemlidir. Adamotunun Kuzey Hindistanda, Orta Asya’nın Güney kısımlarında, Portekiz’in güneyinin sahil kısımlarında ve 30-40 derece enlemlerinde Akdeniz İkliminin olduğu bölgelerde de görülmektedir. Çok nadir şekilde görülmüş olsada Avustralya’nın Güneybatısında ve Amerika’nın batısında Kaliforniya Eyaletinin kıyı kesimlerinde de görüşmüştür. Ülkemizde En yoğun şekilde Ege ve Akdeniz kıyılarında özellikle Antalya, Muğla, Mersin’in kıyı bölgelerinin çevrelerinde yetişmektedir. Ayrıca ek olarak Akdeniz İklimi etkisi görülen Güneydoğu Anadolu Bölgesinin batı kısımlarında da görülmüştür.

Eğer Adam Otu arayacaksanız, nereye bakmalısınız?

Adamotu yetişme özelliği ise genellikle kayaların diplerinde, boş sahalarda, ekim yapılmamış arazilerde yetişmektedir. Bu arazilerde herhangi bir insan eline ihtiyaç duymaksızın yetişebilen bu bitki için herhangi bir ekime de ihtiyaç yoktur.

Adam otunun kullanım alanlarının çeşitliliği, alternatif tıpta tercih edilmesi başta olmak üzere sürekli gündeme gelmesi adam otunu sürekli ön planda tutmaktadır. Adam otunun bulunabilirliğinin kolay olması, ülkemizde ve dünyada bir çok bölgede yetişiyor olması bitkinin sağlık açısından faydaları sebebiyle bizler içinde ayrı bir önem arz etmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica