Aft (Ağıziçi Yaralar) Ne İyi Gelir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aft (Ağıziçi Yaralar) Ne İyi Gelir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

/
/
202 görüntüleme

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?; İnsanların yedikleri yemeklerden, içtikleri içeceklerden tat almalarını hatta tat almayı bırakın tüm bu yeme içme gibi hayati ihtiyaçlarını yerine getirmeyi bile bir ızdırap haline getiren ağız yaraları bir çok sebepten kaynaklanmaktadır. Ağız yaralarının iyileşme süreci bazen çok kısa olmasının yanında bazende zor ve uzun bir tedavi süreci ile geçmektedir. Ağız yaralarının diğer bir ismi de ‘’AFT’’ dır. Ağız içerisindeki dokunun bozulmasından kaynaklanan Ağız Yaraları şu sebeplerden meydana gelmektedir.

Ağız içi temizliğine yeterince önem vermemekten, çok soğuk yada çok sıcak içeceklerin tüketilmesinden, Demir ve B12 vitaminin eksikliğinden ve bazı enfeksiyon hastalıklarında tedaviye yanıt vermeyen AFT lar görülebilir. Bu enfeksiyon hastalıkları şunlardır. AIDS hastalığı, sifilis hastalığı, tüberküloz hastalığı gibi enfeksiyonların yanı sıra ağız içinde etkili bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonları da ağız içi ülserlere neden olur. Çoğu kişinin bilmeden ani bir refleksle yaptığı yanağını ısırmasından sonrada çok sancılı bir şekilde de ağız yaraları oluşur ve uzun bir tedavi gerektirebilir. Ağız yaraları ağız içerisinde sarı renkte yada beyaz renkte görülebilir.

Ağız Yaralarının Belirtileri Nelerdir?

Ağız içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen yaralar, hafif olarak bir şişlik ile birlikte son derece acılı ve ağrılı kabarcıklar ağız yaralarının oluşma süreçleridir. Ağız yaraları sürekli tekrar ederse, oluşan yaralar yapılan tedavilere cevap vermiyorsa mutlaka ileri bir tetkik gerebilir, çünkü böyle bir durum bazı kanser türlerinin belirtisi sayılabilirler. Ağız içi temizliğine özen gösterildiği taktirde büyük oranda ağız yaralarından korunmuş olunur. Aft Ağız içi Yaraların sebepleri virüs kaynaklı olmadığı için pak fazla yayılma göstermez. Ayrıca bulaşıcı değildir.

Aft Ağız içi Yaralarının Nedenleri

 • Stres: Aft Ağız içi Yaralarının oluşmasında stresinde önemi büyüktür. Günümüz insanlarının en çok maruz kaldığı stres yüksek tansiyon, gastrit, migren gibi bir çok hastalığın sebepleri arasındadır. Aft Ağız içi Yaralarından ve diğer bir çok hastalığa yakalanmamak için öncelikle stresten uzak durulması gerekmektedir.
 • Yiyecekler: Yediğimiz yiyecekler özellikle hazır işlenmiş gıdalar Aft Ağız içi Yaralarının oluşmasına sebep vermektedir. Bu yiyeceklerden bazıları şunlardır. Patates cipsi, sirke, tuzlu ve aşırı baharatlı kuru yemişler, çerezler, turunçgiller ağız mukozasını kolay tahriş edebileceğinden aft oluşumunu hızlandırmaktadır.

Bazı insanların bünyeleri için alerji olabilen tahıllar ve diğer yiyecekler; kara buğday, arpa, fındık, çikolata, incir, elma, peynir vs, aft oluşumunu hızlandırmaktadır.

 • Travma: Kişilerin istem dışı olarak ani bir şekilde yanaklarını veya dudaklarını hatta dillerini ısırmaları, yumuşak olmayan diş fırçaları, çeneye iyice adapte olmayan protez dişler buralarda tahrişe neden olacağı için aft ağız yaralanmalarına sebep olmaktadır.
 • Diş Macunu: Diş macunlarının içerisine daha iyi köpürmesi ve daha iyi temizlemesi için fazla bir şekilde koyulan kimyasallar mukoza hücrelerinin yıkımına hızlandıran ve tahrişe sebep vermektedirler.
 • Sistematik Hastalıklar: Behçet Hastalığı : B12 eksikliği, demir eksikliği, tütün ve tütün ürünlerinin kullanılması, Genital ülser hastalığı, konjuktivit, retinit, lokositoz gibi, birçok sistemik belirtiler yanında ağız içerisinde oluşan ve sürekli tekrarlayan aftlarla kendini gösteren bir hastalıktır.

Aft Ağız içi Yaralarının Tedavisi

Ağız içi yaralanmalarında kişi hiçbir tedavi uygulamasa bile genellikle 7 ile 10 gün içerisinde yani takriben bir hafta içerisinde kendiliğinden iyileşir. Ağız içi yaralanmalara yani aft maruz kaldıysanız aşağıdaki önerileri uygularsanız en kısa süre içerisinde bu yaradan kurtulursunuz.

 • Sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Yemeklerden en az yarım saat önce aft bölgesine ağız için hazırlanmış anestezik kremler kullanmalı.
 • Gene aftın başlangıç safhasında bölgeye bir topikal steroid uygulanması ya da steroidli bir gargara ile gargara yapmak aftın fazla büyümesini engeller ve ağrıyı azaltır.
 • "Chlorhexadine" gargaralar iyileşme periyodunu kısaltır.
 • Diğer bir yöntem karbonat ile bölgenin temizlenmesi sağlanmalıdır.
 • Tuzlu su yaparak ağzı gargara yapmakta iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Bitkisel olarak ayva meyvesi komposto olarak yada meyve olarak tüketildiği zaman ağız yaralarında iyileştirici etki göstermektedir. Bu meyve öyle ki çok kısa sürede tedaviye cevap verebilecek düzeydedir.
 • Bitkisel poşet çaylarının da ağız yaralarının üzerine uygulanması yaranın iyileşmesini hızlandıracaktır.
 • Sirke ile ağzın gargara yapılması
 • Bol miktarda kekik çiğnemek ağız içi temizliğinde önemli bir maddedir. Kekik ağız yaralarını iyileştirdiği gibi tekrar oluşmasını da önlemektedir. Kekik susam yağı ve sirke ile birlikte gargara yapılabilir.
 • Dut ağız için bitkisel yöntemlerden bir tanesidir. Dut şurubunu aft tedavisinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
 • Nar ekşisi de ağız yaralarının iyileşmesini hızlandıran bir etkiye sahiptir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

4 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi