Ağaçların Kütlelerinin Kaynağı Nedir?

Ağaçların Kütlelerinin Kaynağı Nedir?
Ağaçların Kütlelerinin Kaynağı Nedir?

Ormanlarda veya bahçelerde sıklıkla rastladığımız ya da belgesel izlerken yağmur ormanlarında veya balta girmemiş ormanlarda gördüğümüz dev ağaçların neden bu kadar büyük ve geniş olduğunu, bu kütlesinin kaynağını nereden aldığını düşündünüz mü hiç? Yazının devamından “Ağaçların kütlelerinin kaynağı nedir?” sorusuna yanıt bulmaya çalışacağız.

Ağaçların Kütlelerinin Kaynağı Nedir?

Dünyada kapladığı yer bakımından ve en ağır canlılardan biri Sekoya ağaçlarıdır. Bu ağaçların kütlesi 2000 ton ağırlığına kadar ulaşabilmektedir. Bilinen bu dev ağaçların dev kütlelerinin kaynağını genellikle topraktan aldıkları su ve besinler oluşturmaktadır. Bazı ağaç türlerine göre bu durum değişse de, ağaçların kütlelerini ortalama %550 ila %80’i içinde bulundurdukları karbon oluşturmaktadır. Karbonu havada bulunan karbondioksitten alan ağaçlar fotosentez sonucu farklı bileşiklerin; proteinlerin karbonhidratların, nükleik asitlerin üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Yeryüzünde mevcut olan ağaçlarda yer alan karbonun miktarı, atmosfere yaydıkları karbondioksit miktarından daha fazla olmaktadır. Kısaca söylemek gerekirse, ağaçlar yeryüzünde bulunan canlılar arasında en çok karbon depolayan canlılar arasındadır.

Sekoya Ağaçları

Dünyada gövdesi en kalın ağaçlardan biridir Sekoya ağaçları. Ağaçlar arasında bu özelliğiyle farklı bir yönü bulunmaktadır. Ancak Sekoya ağaçları Türkiye’de yetişen bir ağaç türü değildir.

Sekoya ağaçlarının uzunluğu 90 metreye kadar ulaşabilmektedir. Ancak sekoya ağaçları diğer ağaçlar gibi boy atmazlar, genelde enine doğru genişleme göstermektedirler.

Kaliforniya ormanında bulunan “The General Sherman” ağacının ağırlığı 5250 tona kadar varabilmektedir. Bu ağırlığın toplam 13 adet uzak mekiğiyle aynı ağırlıkta olduğu bilinmektedir. Bu sekoya ağaçlarının ilginç yönleri, bu kadar ağır tonajları bulunmasına rağmen hâlâ büyümesine devam etmeleridir.

Bir Ağaç Kaç Metreye Kadar Uzayabilir?

Dünyanın en uzun ağaçları kızıl ağaçlar olarak da nitelendirilen kırmızı ağaçlardır. Bu ağaçların uzunluğu yaklaşık 130 metreye kadar varabilmektedir. Ağaçların kütlelerinin kaynağı nedir diye sorduktan sonra bir ağacın kaç metreye kadar uzayabileceği sorusu da insanın aklına gelebilmektedir.

Dünyanın en uzun ağaçları olarak bilinen kırmızı ağaçlar Kuzey Kalifornia’da yetişmektedir. Kuzey Kalifornia’da yetişen bu ağaçların üzerinde yapılan araştırmaya göre hiçbir kırmızı ağacın boyu 130 metrenin üzerinde hiçbir şekilde uzama şansı gösterememektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica