Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

/
/
666 görüntüleme

Akne Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Birçok gencimizi rahatsız eden akne problemi ile baş edebilmek için öncelikli olarak aknenin ne olduğunu ve neden oluştuğunu bilmek gereklidir. ilk olarak söylemek gerekir ki akne oluşumunun arkasında birden fazla neden yatabilir. Bunlar arasında genetik nedenler, yağlı beslenme, aşırı stres, düzensiz beslenme gibi birçok neden sayılabilir.

Akne Bir Cilt Hastalığıdır

Dermatoloji doktorlarının alanına giren bir hastalık olan akne, özellikle ergenlerde daha sık görülen bir deri hastalığıdır. Sonbahar ve kış ayları içerisinde daha da şiddetlenen akne yaz aylarında da sıcak havaya bağlı olarak terleyen kimselerin vücudunda da şiddetlenebilmektedir.

Akne problemi vücudun çeşitli yerlerinde görülebilir. Psikolojik olarak en çok rahatsız eden yüzün yanı sıra omuz, sırt, saç içi, kalça gibi uzuvlarımızda da sivilce oluşumu görülebilmektedir. Tüm bu bölgelerde bizi rahatsız eden akne problemi ile başa çıkabilmek için buyurun sivilce nasıl geçer sorusuna birlikte cevap arayalım.

Akne Tedavisi

Hem psikolojik hem de maddi bazı problemlere sebep olabilecek aknelerden kurtulabilmek için yapılması gereken tedavi yöntemleri elbette ki bulunmaktadır. Ancak bu tedavi yöntemlerine geçmeden evvel genel geçer dikkat etmeniz gereken birtakım kuralları belirtmekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Bunları Sakın Yapmayın

Eğer sivilceli bir vücuda sahip iseniz bu durumda makyaj yapmamaya özen gösterin. Ancak yağsız ve 5.5 ph oranına sahip ürünler bulabilirseniz bu durumda makyaj yapabilirsiniz. Solaryuma girmek de sivilceleri tetikleyen unsurlar arasında yer almaktadır. Sivilceli erkekler için tıraşın bir zulüm haline dönüşmemesi için yapılması gereken sivilcelere zarar vermeden tıraş olmaktır. Eğer bu mümkün değil ancak tıraş olmanız da zorunlu ise o halde doktorunuzdan bu yönde bir rapor almanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Beslenme ile sivilce arasındaki ilişki henüz net olarak açıklanmamış olsa da eğer sizler bazı ürünlerin sizde sivilce yaptığına inanıyorsanız o halde o ürünlerin tüketimini azaltmanız gerekmektedir.

İlaç Tedavisi

Akne problemi şiddetine göre tasnif edilmektedir. Şiddeti az olan aknelerin tedavisinde krem ya da solüsyonlar kullanılarak sonuç elde edebilmek mümkün olmaktadır. Ancak orta ve daha şiddetli akne vakalarında antibiyotik kullanmak gerekebilmektedir. Bu ilaçları kullanmadan evvel muhakkak doktora danışmak ve doktor kontrolünde kullanmak gerekmektedir. Genellikle 2 veya 3.ayda sonuç vermeye başlayan bu tedaviler genellikle 4-8 ay arasında değişen sürelerde sonuç vermektedir.

Sizler de etkili bir akne tedavisi istiyor iseniz doktorunuzun tavsiyelerine harfiyen uymanız gerekmektedir. Eğer ilaç tedavisi kullanmak istemiyor iseniz bu durumda çeşitli doğal kürler kullanabilirsiniz. Çeşitli meyve kabukları ile sivilceli bölgeye peeling yapabilirsiniz. limon kabukları, sirkeli su ve bal ürünlerini ayrı ayrı sivilcelerin üzerine pamuk vasıtasıyla sürebilirsiniz. Ancak eğer ilaç tedavisi alıyorsanız bu yöntemleri uygulamanız sakıncalı olabilir. Dolayısıyla doktorunuza danışmadan bunları uygulamamanızı sizlere tavsiye ediyoruz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi