Alfalfa Bitkisi Nedir? Alfalfa Bitkisinin Kullanıldığı Alanlar

Alfalfa Bitkisi Nedir? Alfalfa Bitkisinin Kullanıldığı Alanlar
Alfalfa Bitkisi Nedir? Alfalfa Bitkisinin Kullanıldığı Alanlar

Alfalfa bitkisi, diğer adı ile Medicago Sativa asya kökenlerine sahip olan bir bitkidir. Araplar ve Romalılar tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Mineraller, vitamin ve protein içerir. Araplar, bitkinin bu zenginliğinden dolayı ona besinlerin babası adını takmıştır.

Alfalfa Bitkisinin Kullanıldığı Alanlar

Dünyada, alfalfa bitkisi kullanımı yaygın olarak görülür. 6. yüz yıldan bu yana Çinliler, bu bitkiyi şişkinlik ve gazı gidermek, böbrek taşı düşürmede yardımcı ve romatizma ağrıları için kullanmışlardır. Alfalfa, kansere ve kalp hastalıklarına karşı çok faydalı maddeler içermektedir. Beta-karoten, kalsiyum, manganez ve A, C ve K vitaminlerini barındırır. K vitamini barındıran en doğal kaynaklar arasında yer alan alfalfa bitkisi, saç uzaması konusunda da kullanılır. Taze kişniş ve taze ıspanak suyu ile karıştırılan alfalfa bitkisi, içildiğinde saçların çok daha hızlı uzamasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

İştah artırılmasına yardımcı olur ve iyi bir besin kaynağıdır. Kemiklerin sağlıklı gelişiminde önem arz eder ve korunmasına yardımcı olur. Kemiklerde kireçlenmeye iyi gelir ve artrit, mafsal iltihabı sorunları için de kullanılabilir. Anemi, böbrek taşı ve kansızlık gibi sorunlarda yardımcıdır. Hipofiz bez fonksiyonlarını destekleyici olarak görülür. Kabızlık sıkıntısı yaşayanların alfalfa bitkisi ile rahatlamaları mümkündür.

Kabızlık tedavisinde, alfalfa bitkisinin kullanımı yaygın olarak görülür. Bunun yanı sıra kan şekeri düzenlemesinde yardımcı bir etmen oluşturur. Karaciğeri desteklediği gibi prostat ve idrar kesesi rahatsızlıklarına da iyi gelir. Vücutta barınan fazla suyun atılmasında yardımcı rol oynayan alfalfa bitkisi, sindirim sorunlarına da iyi gelerek sindirimi kolaylaştırmaktadır. Vücutta oluşan rahatsız edici şişkinliği ve gaz sıkışmasını önler.

Eklem iltihabını iyileştirici etkisi vardır. Romatizma sorunlarına kesin çözümdür. Eklemlerde şişmeleri ve dizlerdeki şişmeleri azaltır. Saman nezlesine iyi gelen alfalfa bitkisi, östrojen üretiminde de yardımcı rol oynamaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica