Anne Sütü Nasıl Sağılır? Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler

Anne Sütü Nasıl Sağılır? Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler
Anne Sütü Nasıl Sağılır? Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler

Anne sütü, çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimi için doğum itibariyle en büyük rolü oynayan etmenlerin en başında gelmektedir. Emzirme süreci içerisinde anne çocuk arasındaki bağı kuvvetlendiren, gizemli ve mucizevi bir olaydır. Çocuğun emzirilemediği durumlarda, beslenmenin gerçekleşebilmesi için sütü sağmanın birçok yararı vardır. Bu faydalara bir göz attıktan sonra sağım yöntemlerini de yazının devamında sizlerle paylaşacağım.

Anne Sütü Nasıl Sağılır?

  • Annenin göğsünde şişlik ve tıkanma olduğu durumda, memeyi rahatlatmak adına oldukça faydalı bir işlemdir.
  • Bebeğin emmeyi öğrenene dek ya da emmeyi reddettiği durumda geçen sürede, beslenme düzenini oluşturmada önemli rol oynamaktadır.
  • Hastalık, zayıf doğma gibi sebeplerle ememeyen bebeklerin beslenmesi ve gelişiminin desteklenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.
  • Göğüsten süt akmasını, meme ucunun yara olmasını önlemek için sağmak oldukça faydalıdır.

Annenin ve bebeğin yararına olabilecek olan anne sütünü sağım işlemi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Şimdi kısaca bu yöntemlere bir göz atalım:

El ile anne sütü sağım yöntemi

Eller iyice yıkandıktan sonra, anne, kendine uygun olan bir pozisyonda oturarak, sağım kabına doğru göğsünü yaklaştırır. Başparmak meme başının üzerine, işaret parmağını da aynı hizada olacak şekilde altına yerleştirip, diğer 3 parmakla göğsüne destek sağlar. Hafifçe süt kanallarını sıkarak sütün gelmesini sağlar. Fazla sıkmamaya özen gösterilmelidir çünkü süt kanalları sıkıştırılabilir. Burada temel hareket, memeyi göğüs duvarına doğru bastırıp bırakarak, Bas Çek mantığıyla göğüsten süt akmasını sağlamaktır.

El pompası ile anne sütü sağım yöntemi

Meme ucu pompanın tam ortasına gelecek şekilde yerleştirilir ve piston dikkatlice, yumuşak hareketlerle çekilir, bırakılır.

Elektrikli pompa ile anne sütü sağım yöntemi

Memeye yerleştirilmesi gereken kısımda yine meme ucu pompanın tam ortasına gelecek şekilde yerleştirilip, pompanın sağım ayarı en düşükten başlatılarak kademeli olarak arttırılmalıdır. Her iki meme aynı anda sağılmalı ve 15 dk. sürmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica