Araçlarda Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Araçlarda Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

/
356 görüntüleme

Arabaların yakıta ihtiyacı olduğu kadar havaya da ihtiyacı vardır; hava filtreleri böcekleri ve tozları motorun içinden uzak tutar. Hava akışının sorunsuz olması ve yüksek performans için önerilen zaman aralıklarında hava filtresinin değiştirilmesi ya da yenilenmesi gerekmektedir.

Hava filtreli pahalı değildir ve kolayca değiştirilebilir, bunun anlamı bu bakımı kendimizin gerçekleştirebileceğidir.

Hava filtresini değiştirirken

1.Aracınıza uyan yedek parçayı(filtre) alın. Doğru filtreyi bulmanız konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız bir yedek parça dükkanı ya da internet sitesi bu konuda size yardımcı olabilir. Yakıt verimliliği ve uzun motor ömrü için orjinal parça almanızda fayda var.

2.Aracanızı emniyete alın. Düz bir zemine park edin ve el freninin çekili olduğundan emin olun. Aracınız manuel ise birinci vitese, otomatik ise Park(P) a alıp kontağı kapatın.

3.Kaputu açın. Gerekiyorsa destek çubuğuyla sabitleyin.

4.Hava kutusunu bulun. Hava kutusu genellikle motorun yakınında aracın önünden doğru gelen kanal boyunca bulunur. Karbüratörlü eski araçlarda filtre genellikle metal ya da plastikten büyük ve yuvarlak bir kapağın altındadır. Yeni, yakıt enjeksiyonlu araçlarda hava kutusu genellikle kare ya da diktörgen biçimlidir ve ön ızgarayla motorun arasında merkezin biraz uzağında bulunabilir

5.Hava filtresinin kapağını açın. Hortum kelepçelerini gevşetin, hava filtresinin vidalarını sökün. Bazı modellerde kelebek somun bulunur; diğerlerinde ise mandallı mil sistemi vardır. Vidaları ve diğer parçaları kolay bulabileceğiniz güvenli bir yere kaldırın. Kapağı hava kanalından çekin ve yukarıya doğru kaldırarak hava kutusunun alt kısmından ayırın. Kapağı nasıl kaldıracağınızdan emin değilseniz bir tamirciye danışın.

6.Filtreyi çıkarın. Kapağı kaldırdığınzda yuvarlak ya da dört köşe, pamuk, kağıt ya da gazlı bezden yapılmış filtreyi göreceksiniz. Filtrenin kenarları ünitenin içini kapatacak şekilde kauçuktandır. Filtreyi hava kutusundan çıkarın.

7.Hava kutusunu temizleyin. Hava hortumunu kompresöre bağlayın ve basınçlı hava ile tozları temizleyin, ya da elektrikli süpürgeyle filtredeki kiri çekin. Hava kanalını bir bant ile kapatın. Bu sayede temizlik işlemi sırasında motora herhangi bir kir bulaşması engellenebilir.

8.Hava filtresini değiştirin. Eski filtrenizi yenisi ile değiştirin. Kauçuk çerçeve yukarıya bakacak şekilde yeni filtreyi hava kutusuna yerleştirin. Kenarların kauçuk çerçeve ile kapalı olduğundan emin olun.

9.Kapağı yerleştirin. Kapağı dikkatlice hava kanalına geri yerleştirin ve tüm parçayı aşağıya doğru bastırarak hava kutusunun alt kısmına oturtun. Düzgün ve güvenli bir şekilde yerleştirdiğinizden emin olun; aksi halde motor performansını olumsuz yönde değiştirebilirsiniz. Vidaları ya da mandalları ve kelepçeleri tekrar sıkın ve üniteyi iki elinizle hafifçe sallayarak her şeyi sıkıca bir araya getirip getirmediğinizden emin olun . Kaputu kapatın.

10.Maksimum verimlilik için düzenli olarak hava filtresini kontrol edin.

11.Her 50.000 kilometrede, ya da yılda bir kere hava filtresini değiştirin. Eğer aracınızı tozlu bir bölgede kullanıyorsanız daha sık değiştirmek gerekecektir. Aracın kullanım kılavuzu ya da periyodik bakım rehberindeki önerileri kontrol edin.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi