Aşırı Alkol Kullanımı, Alkolizm Hastalık Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Aşırı Alkol Kullanımı, Alkolizm Hastalık Tanısı ve Tedavi Yöntemleri
Aşırı Alkol Kullanımı, Alkolizm Hastalık Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Alkolün verdiği maddi manevi zararlar saymakla bitmez. Alkolizmden dolayı mağdur olan pek çok kişi vardır. Bu mağduriyeti önlemek amacıyla çeşitli sivil toplum kuruluşları çeşitli yardım projeleri düzenler. Bunlardan biri de Adsız Alkolikler’dir.

Adsız Alkolikler ile Alkolizmi Durdurmak Mümkün

Adsız Alkolikler 1936 yılında New York'lu bir borsacı ile Akron'lu bir doktor tarafından kurulmuştur. Amerika'da kurulan Alcoholics Anonymous Derneği, Türkiye dahil olmak üzere dünyadaki diğer tüm şubelerle eşgüdümlü olarak çalışır. 1998 yılında Maeve Binchy tarafından ele alınan Yalnız Kadınlar Sokağı romanında da Adsız Alkolikler'den bahsedilmektedir.

Alkolü bırakmış kişilerin, grup terapisine benzer bir şekilde bir araya gelip deneyimlerini paylaştıkları bu uluslararası kuruluşta üyeliğin tek şartı alkolü bırakma isteğidir. Üyelerin hiçbiri kendi kimlikleriyle ilgili bilgi verme gibi bir zorunluluğa maruz kalmaz.

Geleneksel dernek işleyişinin aksine Adsız Alkolikler, aidat ve bağış dahil hiçbir ücret talep etmezler, herhangi bir siyasi görüş veya kuruluşla bağlantıları yoktur. Adsız Alkolikler'de hiyerarşik bir yapı yoktur, her üye eşit haklara sahiptir. Lider olarak seçilen kişi bile sadece gönüllü bir hizmetkar olarak tasvir edilir. Pek fazla bilinmemesinin sebebi hiçbir reklam kabul etmemeleridir. Üye kimliklerinin ifşa olmasını önlemek amacı ile kayıtlarını tutmazlar, bu yüzden istatiksel veriler yayınlamazlar. Aslında üyelik bile sadece bir isimden ibarettir, üyelikten çıkmak için kişinin bir daha gelmemesi bile kafidir.

Toplantılar ve Deneyimler

Toplantılarında öncelikle herkes kendini tanıtır. Örneğin: "Merhaba, adım B. Ben bir alkoliğim." İsim vermek istemeyenler herhangi bir harf kullanabilir ve anonim bir şekilde sadece deneyimlerini anlatabilirler. Adsız Alkolikler, alkolizmi yenmenin ilk adımının bunu kabullenmek olduğunu düşündüklerinden, öncelik olarak bu ilk adımı gerçekleştirmek amacıyla toplantıya başlarken kişinin "Ben bir alkoliğim." demesini sağlarlar. Çünkü tedavi olması için tanı olması gerekir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica