Aşırı Güneş Yanığı Tedavisi İçin Uygulanacak Yöntemler

Aşırı Güneş Yanığı Tedavisi İçin Uygulanacak Yöntemler
Aşırı Güneş Yanığı Tedavisi İçin Uygulanacak Yöntemler

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalmamak ve aşırı güneş yanığı gibi olumszu durumlarla karşılaşmamak için yapılacak en önemli şey; korunma yöntemlerini uygulamak olmalıdır. Aşırı güneş yanığı tedavisi uygulama evresine gelmeden, önlem almak çok daha önemli olmaktadır. aşırı güneş yanığı, cildi çok fazla rahatsız eden bir durumdur ve aynı zamanda cilk kanseri oluşumu için büyük risk teşkil eder. Bu bakımdan, özellikle yaz aylarında cildinizi en iyi şekilde güneş ışınlarından korumaya özen göstermelisiniz.

Aşırı güneş yanıklarından sonra, anormal oranda bir terleme, mide bulantısı, baş dönmesi, hatta kusme gibi belirtilerin görülmesi halinde mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Cilt yanıkları sırasında, vücudun çok fazla güneşe maruz kalması sonucu önemli ölçüde su kayıpları da görülebilmektedir. Yine vücutta oluşacak bu sıvı kaybı da son derece tehlikeli bir durum olabilir. Bu gibi durumlarda da mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Güneş Yanıklarında Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri

Aşırı güneş yanığı tedavisi için ilk uygulanacak yöntemlerin başında vücudun iç ve dış sıvı ihtiyacını karşılamak olmalıdır. iç sıvı ihityacını karşılamak için bul miktarda sıvı tüketilmeli, yanık oluşan yerler çok dikkatli bir şekilde soğuk su ile serinletilmelidir. Güneş yanıklarının geniş bir alanda oluşması durumunda ise, ciltte oluşan yanma ve gerginlik hissini rahatlatmak adına oılık ya da soğuk suyla duş alınabilir. Güneş yanıklarının geçme süresinde alkol alınmamasına özen gösterilmelidir. Alkol, sıvı yetersizliği yaratacağı için yanık olan alanlardaki yanma hissini arttırmaktadır.

Bir diğer tedavi yöntemi ise kalamin losyonunu kullanmak olmalıdır. Yanık semptomlarının hafifletmek için düzenli olarak kalamin losyonu uygulanmadılır. Uygulamadan önce soğuk duş alınması ve 1 – 2 saat içinde geçen etkisini devamlı hale getirmek için düzenli olarak sürülmesi tavsiye edilmektedir.

Ciddi boyuta ulaşan aşırı güneş yanığı tedavisi içinse mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Tüm bunlar haricinde, yanıklar sonucu oluşan kabarcıkların patlatılmamasına, patlayan kabarcık kısmının sürekli temiz tutulmasına ve sarı bezi ile kapatılmasına, bilinen en yaygın hatalardan yoğurt kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica