Aşkın Ömrü Var mı? Bilime göre aşkın ömrü kaç yıl?

Aşkın Ömrü Var mı? Bilime göre aşkın ömrü kaç yıl?
Aşkın Ömrü Var mı? Bilime göre aşkın ömrü kaç yıl?

Aşk denilince insanların aklına masallar, filmler, abartılı hikayeler geliyor. Kimse gerçeklerle yüzleşmiyor veya yüzleşmek istemiyor. Aşk, düşünülenin aksine çok çabuk tükenen bir duygudur. Aşkın ömrü vardır. Uzmanlar aşkın ömrünün 3 yıl olduğunu söylese de günümüzde yaşanmaktan olan aşkların ömrünün çok daha az olduğunu düşünüyorum. Aşk, kişilerin birbirine bağlanmasına sebep oluyor ve sonrasında işler yolunda giderse aşk aradan tükenip giderken yerini sevgiye, saygıya, alışkanlığa bırakıyor. İnsanlar da zannediyor ki ilişkinin devam etmesinin sebebi ölümsüz aşkları. Böyle inanmak istiyorsanız, inanmaya devam edin. Bu durum madalyonun ön yüzü ve sizi de bu düşünce mutlu ediyorsa, bence böyle düşünmenizde bir sorun yok.

Aşkımın bitmesinden korkuyorum, bir gün biter mi?

Aşk, öyle bir duygu ki geldiği zaman kişilerin dünyasını değiştirir, kalp atışlarını hızlandırır, iştahı kapatır ama çok mutlu eder. Biteceği günün akla gelmesi ise nefes keser, uyku kaçırır, acı verir hatta hasta eder. Hayatına aşk girmiş olan bir insan onun hiç bitmeyeceğini düşünse de aslında her aşk bir gün biter. Fakat bu sizin gözünüzü korkutmasın. Aşk kişiler birbirlerine alışana kadar devam eder ve bu sürede kişiler birbirlerine farklı şekilde bağlanır. Mesela sevgi duygusu oluşur, alışkanlık olur, saygı olur. İşte aşk bitse de ilişkiler bu geride kalan duygularla çok rahat ve güzel bir şekilde devam edebilir. Bitmesi gerekiyorsa da, aşk bitmeden de biter zaten.

Sevgilime çok aşığım, beni terk ederse asla yaşayamam

Hz. Mevlana  “onsuz yaşayamam deme, seni onsuz da yaşatırım. Ve mevsim geçer, gölge veren ağaçların dalları kurur, sabır taşar, canından saydığın yar bile bir gün el olur, aklın şaşar. Dostun düşmana dönüşür, düşman kalkar dost olur, öyle garip bir dünya. Olmaz dediğin ne varsa olur, düşmem dersin düşersin, şaşmam dersin şaşarsın, en garibi de budur ya, öldüm der durur, yine de yaşarsın” demiş. Ne güzel söylemiş. Şunu unutmayın ki asla yapamam dediğiniz pek çok şeyle yüzleştiniz ve yaptınız. Bir şeyden ne kadar korkarsanız o kadar yüzleşmek zorunda kalırsınız. Akışına bırakın biraz, olması gerektiği gibi olsun.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica