Astım Nedir? Astım Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Astım Nedir? Astım Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

/
/
206 görüntüleme

Astim Nedir? Astım, çocuk yaşlı pek çok kişinin yaşadığı, bireyin yaşam kalitesini etkileyen, önem gösterilmediğinde hayati riskler taşıyan başka sağlık sorunlarına sebep olabilecek bir hastalıktır. Peki, astim nedir ve nasıl tedavi edilir?

Astım Nedir ve Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Astım, dış ortamlarda bulunan çeşitli tetikleyici faktörlere maruz kalınması sonucu solunum yollarının daralmasıyla ortaya çıkan ve ataklara sebep olan kronik bir akciğer rahatsızlığıdır. Beraberinde hırıltılı nefes alıp vermeye, nefes almada zorluğa, kuru öksürüğe ve göğüs darlığına sebep olur.

Astımın sebepleri arasında alerji, atopi gibi genetik faktörler, dışsal faktörler (ev tozu akarları, evcil hayvanlar, sigara dumanı, polenler, hava kirliliği gibi) ve aynı zamanda mesleki maruz kalmalar (kimyasal maddeler) vardır. Mevsim değişimleri, bazı ilaçların içeriğine duyulan hassasiyetler, üst solunum yolu enfeksiyonları gibi sebepler de astımın tetiklenmesine yol açabilir.

Astım ataklar halinde seyreder ve beraberinde sinüzit, egzama, gözde kaşınma ve sulanma, alerjik rinit gibi rahatsızlıklar takip edebilir. Genellikle gece saatlerinde ve sabaha karşı astım ataklarında artış olur. Hasta astım atağı yaşıyorken doktor tarafından teşhisi daha kolaydır. Astım tanısı için hastanın hikayesi dinlenerek alerji ve kan testleri, solunum fonksiyon testi ve akciğer grafisi uygulanır.

Astım Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Astım tanısı çocuk yaşlarda konulduğu takdirde hastalığın ileri safhalara gelmeden kontrol altına alınabilmesi mümkündür. Düzenli bir tedavi ve astımı tetikleyen sebeplere maruz kalmanın kontrol edilmesi halinde astım kişinin yaşam kalitesini düşürmez.

Solunum yoluyla kullanılan, hastanın sahip olduğu semptomları gidermede kullanılan ilaçlar sayesinde bir iki dakika gibi kısa bir sürede nefes darlığı, öksürük gibi semptomlar dindirilir ve hasta rahatlatılır. Ancak bu ilaçlar tedavi edici nitelikte değildir. İnhaler ismi verilen bu ilaç grubu, temelde astım hastası kişinin atak belirtilerini yatıştırarak hastayı rahatlatır. İkinci grup ilaçlar ise hastalığın tedavisi ve kontrolünde kullanılan kortikosteroid, kromolin ve nedokromolin sodyum gibi ilaçlardır.

Doktor kontrolünde alınan ilaçların beraberinde astıma sebep olan faktörlerden uzak durulması, sağlıklı ve dengeli bir yaşam standardının oluşturulması ile astım kontrol altına alınabilir.

Astim Hastalığı

Günümüzün hastalıklarından biri de astım yani nefes darlığı her on kişiden dört beş kişide görülmektedir. Bu hastalık insanların yaşam kalitelerini düşürmekte olup nefes almalarını da zorlaştırmaktadır. Bu zamanın kötü hastalıklarından biri olan astım kriz nöbetleri de bulunmaktadır.

Zamanın Hastalığı

İnsanların yaşam koşullarını etkileyen astımın henüz tam teşhisi konulmasa da ilaçları aşılarıyla az da olsa hafifletiliyor, çeşitli ilaçları oksijen tüpleri ve astım aşısı bu hastalığı çekenlere azda olsa onları tedavi etmektedir. Astım hastalığı da nefes alamazsın çok zor bir durum, bu durumda olanların öksürük nöbetleri de şiddetli olup astım krizine sebep olur bu öksürük krizleri, bunları azda olsa alt seviyeleri düşürebiliriz, oda bu alanın uzman doktorları ve alerji uzmanların yaptıkları testlerle hastaların neye karşı alerji oldukları yani hastaların nefes darlığının sebebini bulmak uzmanların işidir, ondan sonra tedavi süreci başlatılarak bu astım hastalığı azda olsa tedavi altına alınarak, astım krizleri de bir nebi önlenebilir, hastalar biraz da olsa rahatlarlar.

Alerji uzmanlarının hastalar her konuda dinlemelidir. Astım hastaları için yatak, çarşaf ve yastıklarında temizliği çok önemlidir, ayrıca bahar aylarında ki polenle de astımı tetiklemekte olup astım krizlerine sebep olurlar polenler. Zamanımızın hastalığı olan nefes darlığı bayan, erkek genç yaşlı çocuk fark etmiyor her yaş grubunda herkeste görülen günümüzün bakımlı hastalığıdır, bu hastalıkta bakım, temizlik, beslenme çok önemlidir. Bazen de bu hastalık genetik olup anne babada varsa evlatlarına da yansır.

Günümüzdeki Nefes Darlığı

Bu zamanda her hastalığın tedavisi azda olsa uzmanlar tarafından bulunmuştur, astım da hastalıklardan bir tanesi olup tedavisi kesin bulunmamış ama hastalığı azaltma aşamasında imkânlar sağlanmıştır. Bu nefes darlığı hastalığında sigara, alkol, astımı daha çok tetikler bu hastalığı daha üst seviyeye çıkarabilir, bunun sonucunda hastanın hayatı tehlikeye girmektedir.

Astım Krizi

Belirtileri özellikle kış aylarında ortaya çıkan astım krizi, birden fazla şikayetin bir arada nüksetmesiyle anlaşılır. Astım krizi belirtileri genellikle, hızlı ve giderek ilerleyen nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, göğüste tıkanma gibi çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasıyla anlaşılır. Solunum esnasında yaşanılan bozukluk sonucunda, astım krizi ile ilgili net bir kanıya varılır.

Astım Krizini Tetikleyen Nedenleri;

 • Hastanın uzun dönem boyunca almış olduğu tedavinin bünyeye yeterli gelmemesi,
 • İlaçların düzenli ve doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılmaması,
 • Hastanın sigara dumanı, hava kirliliği, toz, solunum yolu enfeksiyonu geçirmek gibi tetikleyen bir durumla karşı karşıya kalması gibi çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak astım krizi tetiklenebilir.
 • Astım krizi her hastada aynı seviyelerde devam etmediğinden dolayı, kimi hastada daha hafif bir rahatsızlık seyrederken, kimi hastada hayati tehlikeye varan şekilde ilerleyebilir.

Astım krizleri belirli durumlardan kaynaklı olarak, değişik düzeylerde belirti gösterir.

Bu durumlara örnek verecek olursak,

 • Kalp ve damar hastalığı ya da KOAH gibi rahatsızlığı olan hastalarda
 • Astım krizinden şikayetçi olarak rahatsızlık geçirerek son bir yıllık süreç içerisinde hastaneye yatan hastalarda
 • Daha önce hayatını riske edecek şekilde astım krizi geçirmiş olan hastalarda
 • Psikolojik tedavi görmesi sebebiyle yüksek dozda antidepresan kullanan hastalarda, bu tür krizlerin daha yüksek seviyelerde seyrettiğini görebiliriz.

Astım krizi geçiren çoğu hasta kriz esnasında, nefes alamadığını hisseder, aynı zamanda nefesi verirken de ciddi anlamda zorlandığı hissedebilir. Bu esnada hastanın göğüs bölgesinde ıslık sesine ve hırıltıya benzer seslere sıklıkla rastlanır.

Astım krizi olan hastaların özellikle yaşam alanlarında sigara dumanı, toz, deodorant, parfüm ve benzeri kişisel bakım ürünlerinin kullanımında daha dikkat etmesi gerekmektedir. Bahsi geçen çevresel faktörler dışında, kalıtsal olarak bu rahatsızlığa da maruz kalan hastalar vardır. Bu nedenle hastaya doğru tedavi uygulanabilmesi için, bahsi geçen rahatsızlıkların görülmesi halinde, en kısa sürede doktora başvurmaları tavsiye edilmektedir.

Astım Atağı

Solunum yollarındaki kasların aniden kasılması sonucu astım belirtileri artarak astım atağı yaşanır. Bu esnada solunum yolları şişer ve hasta kızarır. Artık hasta çok zor nefes alır. Astım atağının diğer belirtileri ise geçmeyen öksürme, göğüs sıkışması ve ağrısı, ense ve göğüs kaslarının gerilmesi, hırıltı, panikleme, konuşamama, dudak ve tırnaklarda morarma, terleme şeklindedir. Ayrıca atak sırasında nabzın 120 den fazla olması ve nefes alırken kaburga aralıklarını içeriye çekilmesi gözlemlenir. Şuur bozukluğu ve uyuklama hali başlar. Hafif ataklar daha sık, şiddetli ataklar daha seyrek görülür. Hafif atakların daha sonra şiddetli ataklara dönüşmemesi için erken teşhis ve tedavi ile önüne geçilmelidir.

Astım atağı ölümle sonuçlanır mı?

Hastalığın belirtilerini taşıyan kişi tedavisine devam ettiği sürece ölüm riski yoktur. Ancak belirtiler olduğu halde astım ataklarının şiddetini küçümseyen ve yakınmaları artmasına rağmen hekime başvurmayanlarda ölüm riski çok yüksektir. Bu yüzden her astım atağı ciddiye alınmalıdır. Astım hastalarının 2/3’ü hastane dışında hayatlarını kaybederlerken astım sırasında ölmüş kişilerin %80-85’inde ölümden haftalar öncesinde ağılaşan bulgular tespit edilmiştir. Buradan çıkacak en önemli sonuç hastalar tıbbi yardım almak için gereken süreyi bulmalarına rağmen hastalığı önemsememişlerdir.

Ölümcül astım atağının risk faktörleri nelerdir?

Eğer hasta daha önce astım atağı nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldıysa, gece çok şiddetli astım atağı geçirdiyse, kurtarıcı ilaç kullanmadan astım atağını atlatamadığı bir atak geçirdiyse, nefessiz bırakan kontrol edemediği bulgular varsa, aynı ay içerisinde ikiden fazla atak geçirerek nefes açıcı kullanmak zorunda kaldıysa, kontrolsüz bulgular nedeniyle atak geldiğini anlayamıyorsa, sosyoekonomik olarak düşük durumdaysa, madde kullanımı olduysa ve devam ediyorsa ve hayati organlarına ait ciddi ve kronik başka bir hastalığı varsa tehdit altında olduğunu bilmeli ve önlemlerini almalıdır. Acil eylem planı hazırlanmalıdır.

Astım hastalığı uzun sürede tedavi edilebilen ve hayat boyunca sürebilecek bir hastalık olduğundan tedavisinde de bir o kadar ciddi ve sabırlı olmakta gerekiyor. Ayrıca hasta yakınlarının da astım atağı yaşayan yakını için neler yapması gerektiğini iyi bilmesi ve hazırlıklı olması gerekebilir.

Astımı Neler Tetikler?

Astımı tetikleyen pek çok sebep vardır. Astım kısaca solunum yollarının aşırı duyarlı olması ile birlikte bazı sebeplere dayalı daralmasıdır. Astım ataklarını tetikleyici unsurların en başında sigara gelir. Sigara astım ataklarını tetiklemekle beraber hastalığın, hasta açısından daha zahmetli geçmesini sağlar. Bu yüzden astım hastaları olabildiğince sigara dumanından sakınmaları gerekir. Astımı tetikleyen bir diğer unsur ise, baharın gelmesi ile birlikte ağaçtan dökülen polenlerdir. Polen astım ataklarına neden olur. Bu yüzden polenlerden de uzak durulması gerekiyor.

Astım hastaları soğuk algınlığını diğer hastalara göre çok daha zor geçirir. Çünkü soğuk algınlığı ile birlikte astım iyice nükseder ve sık sık atak gelişmesine neden olur. Astım hastaları soğuk algınlığı döneminde bol bol dinlenmeli ve sıvı tüketmelidir. Ve doktorun verdiği ilaçları doğru kullanması çok önemlidir. Astımı tetikleyen nedenlerden başka bir sebebi de kedi ve köpek beslenmesidir. Kedi ve köpek tüyleri astımı tetikler, bu yüzden astım hastaları evcil hayvan beslemesi durumunda daha dikkatli olması gerekir.

Astım Belirtileri nelerdir?

Astımın belirtileri başlıca şunlardır;

 • Nefes alıp verirken göğüsten gelen ıslık sesi
 • İnatçı ve kuru öksürük
 • Göğüste daralma hissi
 • Fiziksel aktivite de aşırı derecede tıkanma

Bu belirtilerin hepsi astıma has olmamakla birlikte, genellikle bir kaçının bulunması astımı düşündürebilir. Bu belirtilerin hepsinin sizde olması astım olduğu anlamına da gelmez. Bunun teşhisini yalnızca bir doktor koyabilir ve hastanede yapılan solunum testleri ile anlaşılabilir.

 • Alerji ve Astım Hastalarına Öneriler
 • Sigara kesinlikle içilmemelidir. Eğer sigara içiyorsanız derhal sigarayı bırakmalısınız. Çünkü sigara dumanı astımı tetikleyen bir unsurdur.
 • Yattığınız oda sık sık havalandırılmalı, temiz havayı solumalısınız.
 • Aşırı rahatsız edici kokular, parfümler astım hastalarına tavsiye edilmez. Bu yüzden bu tür kozmetik ürünlerini kullanmak doğru olmayacaktır.
 • Beslenmede doğal ve organik ürünler tercih edilmeli. Katkı maddesi içeren hormonlu ürünler tüketmemek gerekir.

Astım Tedavisi

Bir akciğer hastalığı olan astım havayollarının daralması sunucu ortaya çıkar. Dış ortamda yer alan çeşitli alerjenler, sigara dumanı ve soğuk hava bu durumu tetiklemektedir. Hastalığın en büyük zorluğu ataklarla seyretmesidir. Bu ataklarda nefer darlığı, göğüste sıkışıklık, öksürük, hırıltı gibi belirtiler görülür. Hastadan hastaya farklı şiddetlerde görülebilmektedir. Tedaviyle atakların önüne geçilmektedir. Ancak geç teşhis ile uzun vadede akciğerin kaybına neden olabilir.

Kava kirliliğinin fazla olduğu şehir merkezlerine görülme olasılığı daha yüksektir. Çevresel etmenlerin yanında genetik etmenler de hastalığın nedenleri arasındadır. Yaygın olarak görülen bu astım hastalığının doğru ve zamanında tanısıyla çözümü olan bir hastalıktır. Ancak astım tedavisi sadık kalınması gereken, irade ve disiplin isteyen bir tedavidir.

Astım tedavisi nasıl uygulanır?

Erken teşhisle kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Düzenli astım tedavisi alan kişilerin yaşamlarını rahatça devam ettirdikleri görülmektedir. Ancak tedavide yanlış uygulamalar, yanlış dozajda ilaçlar ve bilinçsiz tedavi sonucu atakların önüne geçilemez ve hastalık ilerler. Buna bağlı olarak hasta nefes alıp vermekte zorluklar yaşar. Bu nedenle alınan ilaçların dozajının iyi ayarlanması gerekir. Bu ilaçlar solunum yoluyla alınmakta olup iki gruba ayrılırlar. Birinci grupta yer alan ilaçlar rahatlatıcı özellik taşırlar. Hastalığı tedavi etme özellikleri yoktur. Ancak hastanın nefes darlığı çektiği ve zorlandığı anlarda kullanılarak hemen etki ederler. İkinci grupta yer alan ilaçlar ise tedavi edici ve hastalığı kontrol altına alan ilaçlardır. Solunum yoluyla alınabildikleri gibi, tablet ve iğnelerde kullanılmaktadır.

Astım belirtileri nelerdir?

Astım olan kişiler, değişik şiddet ve aralıklarda ataklar yaşarlar. Ayrıca nefes darlığı, göğüste sıkışma, hırıltı, öksürük, koyu balgam, alerjik rinit, sinüzit, göz alerjisi, egzama görülmektedir. Ataklar gece geç saatlerde veya sabaha karşı daha çok yaşanır. Bunların haricinde tanı yapılmasında akciğer filmi, solunum testleri, alerji ve kan testi yapılmaktadır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi