Baldırıkara Bitkisinin Çeşitli Kullanım Alanları ve Yöntemleri

Baldırıkara Bitkisinin Çeşitli Kullanım Alanları ve Yöntemleri
Baldırıkara Bitkisinin Çeşitli Kullanım Alanları ve Yöntemleri

Doğada Adiantum Capillus Venevis ismiyle, halk arasında ise baldırıkara ismiyle bilinen bu şifalı bitki, dere ve nehir kıyılarında ya da kuyuların olduğu bölgeler gibi nemli ortamlarda yetişir. Boyu 30 - 40 santime kadar uzayabilen, yaprak kısımları yeleyi andıran baldırıkaranın, venüs saçı ve fujer gibi başka ilginç isimleri de vardır. Eğretiotugil familyasından olup, Türkiye'de batı kısımları ile Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde baldırıkaraya sık sık rastlanabilir.

Baldırıkaranın Şifa Veren Yönleri

Baldırıkara bitkisi, geçmişten günümüze kadar pek çok derde şifa olabilmiştir. Göğsü yumuşatarak balgam atıcı etkisiyle, özellikle sigara kullananların öksürüklerinin azalmasına yardımcı olur. Astım krizlerinin yol açtığı öksürüklere de iyi gelebilse de, astım hastalarının bu bitkiyi kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.

Baldırıkara, adet söktürücü özelliği sayesinde regl döneminde oluşan düzensizlikleri de, olması gereken döngüye sabitlemeye yardımcı olur. Ayrıca adet döneminde yaşanan regl sancılarını azaltır, mideyi yatıştırır.

Özellikle kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığına karşı bronşlara iyi gelir, rahatlama sağlar. Böbrekte meydana gelebilen taş ve kumların dökülmesi esnasında, söktürücü özelliği ile döküme yardımcı olur.

Baldırıkara Bitkisinin Çeşitli Kullanım Alanları ve Yöntemleri

Baldırikara kaynar suda bekletilip demlenebilir. Böylelikle çay niyetine içildiği gibi, kremsi bir hale getirilerek saç diplerine masaj yaparak uygulanabilir. Bu şekilde saçlarda oluşan kepeklerin dökülmesine ve saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca saç köklerini güçlendirdiği için saçları gürleştirir ve saç dökülmelerine karşı da iyi ve etkili bir ilaç gibidir.

Aşırı Kullanımın Zararları

Pek çok bitki de yiyecek içecek gruplarında olduğu gibi, baldırıkara kullanımında da aşırıya kaçmamak gerekir. Gereğinden fazla baldırıkara, zamanla dalağa zarar verebilir. Ayrıca bir hastalığı olanlar, baldırıkara bitkisini kullanmadan önce doktor tavsiyesi almalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica