Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir?

Baş ağrısı nasıl geçer? Baş ağrısına ne iyi gelir?

/
/
3459 görüntüleme

En çok başa gelen rahatsızlıklardan biri de baş ağrısıdır. Neden olarak farklı kıstaslar örnek gösterilebilir. Başın sadece belli bir kısmında da ağrılar olabilir, yüz de dahil olmak üzere birçok alana yayılmış olan ağrılar da olabilir. Bazen küçük bir rahatsızlık şeklinde gelişen baş ağrıları, bazen de belirli bir hastalığın habercisidir. Bu nedenle baş ağrılarını özellikle kronikleşenleri dikkate almak gerekir.

Baş ağrısına ne iyi gelir pratik olarak inceleyebilir ve ilaç almadan anlık olarak bazı yöntemler ile bu sıkıntıyı giderebiliriz.

Baş Ağrısı Nedenleri

Baş ağrısı nedenleri arasında şunlar olabilir:

Migren ağrısı: Çeşitli nedenler ile ortaya çıkan bu rahatsızlık çok ciddi ağrılara neden olur. Alkol, stres, yorgunluk, açlık, yoğun ışıklı ortamlar ve çikolata migreni etkiler.

Gerilim tipi baş ağrıları: Genelde başın arka kısmında başlayıp öne doğru yayılır. Boyun, omuz, kafa derisi ve çeşitli kas gruplarının  gerilmesine neden olur.

Sinüzit bilinen bir hastalıktır. Sinüslerin tıkalı olması nedeni ile burun ve kafa bölgesinde ağrılar hissedebilirsiniz.

Ergenlik dönemi ve hamilelik dönemlerinde ağrılarınız olabilir.

Küme baş ağrınız olabilir. Serotonin ve histamin salgılarının ani salgılanmasından dolayı ortaya çıkar. Kesin sebebi bilinmese de dönem dönem ortaya çıkar. 

Beyin hastalıkları, beyin enfeksiyonları, beyin tümörleri, boyun ve beyin yaralanmaları, beyin ve damar hastalıkları, boyun ve beyin yaralanmaları, beyin ve sinir hastalıkları, beyin basıncının yükselmesi gibi rahatsızlıklar baş ağrılarına neden olabilir.

Baş ağrısına iyi gelen yöntemler sayesinde ağrılarınızı pratikte hafifletebilirsiniz.

 • Baş Ağrısına İyi Gelenler
 • Baş ağrısına ne iyi gelir pratik olarak bakalım:
 • Açık hava yürüyüşleri yapabilirsiniz. temiz havanın olduğu yerlerde yürüyüş iyi gelecektir.
 • Karanlık ve sessiz bir ortama geçebilirsiniz. Özellikle migrende böyle bir ortam aranır.
 • Masaj yaptırabilirsiniz. 
 • Sıcak duş vücudu gevşettiği için iyi gelecektir.
 • Ayaklarınızı sıcak su dolu bir kapta bekletebilirsiniz. Kan basıncı ayaklara doğru kayacaktır.
 • Muz balık yağı ve makarna beslenme konusunda baş ağrısına iyi geldiği için bunları tüketebilirsiniz. 
 • Acı kahveye bir iki damla limon suyu damlatıp tüketebilirsiniz.
 • Soğuk kompres yapabilirsiniz. bezi soğuk su ile ıslatabilir ya da buz torbası ile başa soğuk masaj yapabilirsiniz.

Baş ağrılarınızın geçmesi için sağlık koşullarınızı geliştirmeniz gerekir. Baş ağrısından 48 saat evvel ne yediğinize dikkat etmeniz gerekir. Güçlü boyun önemlidir. Bu nedenle zayıf kaslarınızı geliştirmelisiniz. Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Alkol ve çikolata gibi ürünler ağrılarınızı tetikleyebilir. Düzenli egzersiz yapabilirsiniz. Terlemek iyi gelecektir. Egzersiz ile vücudunuzu rahatlatabilirsiniz. Elbette uzun süreli baş ağrıları için mutlaka uzman yardımı almanız gerekir. Özellikle migren ciddi bir rahatsızlıktır ve henüz nedeni de çözülmemiştir. Bu yüzden baş ağrıları konusunda dikkatli olmak gerekir. Kontrol altında tutulması gereken baş ağrıları konusunda yardım almak önemlidir.  Birçok kişinin yaşadığı baş ağrısı sorunu bazen dayanılmaz bir hal alabilir. Sanki bir bölümüne çekiçle   vuruluyormuş hissi, migren ağrıları gibi sorunlarda genelde hemen ilaç kullanılarak sorun çözülmeye çalışılır. Ancak baş ağrısına ne iyi gelir limon çözümü için doğal yollara başvurmak, vücudun ilaçla aldığı hasarı azaltmak adına önemlidir.  

Limonla Yapılan Baş Ağrısı Çözümleri

​Birçok soruna yararı olan limon baş ağrılarını gidermek için de kullanılabilir. Tek başına değil, ancak en az kendisi kadar etkili diğer doğal içeriklerle birlikte kullanıldığında çözüme ulaştırabiliyor.   Baş ağrısına ne iyi gelir limon çözümü için bazı yöntemler ve uygulanışları şu şekilde: Himalaya tuzu ve limon: Himalaya kristal tuzu en etkili ve sağlıklı tuzlardan birisidir. Bunun nedeni mineral bakımından son derece zengin olmasıdır. Bu zenginlikten yararlanarak birçok formül hazırlamak mümkün. Bunlardan biri de baş ağrıları için limonla kullanılan çözüm: Taze sıkılmış limon suyuna 2 çay kaşığı kadar Himalaya tuzundan koyun ve iyice karıştırın. Daha sonra içine normal su ekleyin ve yine karıştırın.  Daha sonra tadı iyi olmasa da bir kerede bunu bitirin. Ağrılarınızın hafiflediğini hissedersiniz.

Limon ve nane: Bir limonun yarısını sıktıktan sonra 3 yaprak taze naneyle birlikte bir bardak su içine koyun. Bu şekilde bir süre demlenmesini sağlayın. Daha sonra temiz bir bezi bu suda ıslatıp alnınızda bekletin. Uygulamayı 15-20 dakikada bir yenileyin.

Baş Ağrısı İçin Alternatif Çözümler Limon dışında farklı doğal yöntemler de ağrıyı kesmenizde yardımcı olabilir. Bunlardan bazıları:

 • Bir su bardağı kaynar suyun içine çay kaşığının yarısı kadar zencefil koyun ve bu şekidle 10 dakika bekletin. Bu çaydan gün içinde iki kere için. Özellikle kronikleşmiş baş ağrısı olanlar için idealdir.
 • Bir bardak suyu kaynattıktan sonra iki gram papatya ekleyin ve yine 10 dakika bekletin. Gün içinde iki kere bu sudan birer bardak için.
 • Ağrınız sürekli ve şiddetliyse, magnezyum almanız önerilir. Magnezyum açısından zengin olan bitkilerden bazıları, semiz otu ve diğer yeşil yapraklı bitkilerdir.
 • Bir bardak kaynar suyun içine kuru kekik ekleyin ve bunu bir süre bekletip başınıza kompres yapın. Kas ve tansiyon kaynaklı boyun ağrılarında etkilidir.
 • Kasımpatı bitkisinden çay demleyin ve düzenli olarak tüketin.
 • Çiğ badem, içinde yer alan salisilin enzimi sayesinde baş ağrısını azaltmaktadır. 20 tane bundan tüketin.
 • Bunun yanında baş ağrısına ne iyi gelir sorusu için şunları da yapabilirsiniz:
 • Şekersiz sade kahvenin içine birkaç damla limon ekleyip için; kafein ağrının beyne girmesini engelliyor.
 • Rahatlatıcı ağır tempoda spor yapın. Kan akışı hızlandıkça ağrının odak noktasını dağıtabilir.
 • Bol su tüketin. Oksijen miktarı arttıkça ağrı daha az hissedilir.
 • Günde en az bir şişe maden suyu kesin çözüm olabilir. Mineral eksikliği baş ağrısına neden olabiliyor.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi