Basurun Sebepleri ve Basura İyi Gelen Yiyecekler

Basurun Sebepleri ve Basura İyi Gelen Yiyecekler

/
/
369 görüntüleme

Basur, makat bölgesindeki toplardamarların şişmesi ve genişlemesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hemoroid olarak da bilinir. Genelde düzensiz beslenmeden meydana gerekir. Uzun süreli kabızlık ve şişmanlık bu hastalığı tetikler. Basur olduğunuzu anlamak zor değildir. Makat bölgesindeki kanam en bariz belirtidir. Bir diğer belirti de iltihaplanmadır. İltihaplanmış basur memeleri genişleyip şişme yapar. Bu da hastaya ağrı verir. Dışkı esnasında ağrının olması belirtiler arasında yer alır. Basur kanamaları az; ama her dışkı esnasında oluyorsa, bu hastalığı olan kişi bir süre sonra kansızlık problemi ile baş başa kalır.

Basura ne iyi gelir, inceleyince en başta beslenme olmak üzere bazı dikkat edilmesi gereken detayların olduğunu görmekteyiz.

Basura İyi Gelen Bitkiler 

Basura ne iyi gelir şöyle inceleyebiliriz:

 1. Şişmiş damarlar için güvercin ağacı iyidir. Bunun özünü eczanelerde bulabilir ve pamuk ile basur üzerine uygulayabilirsiniz.
 2. Tavşan memesi bitkisi kökleri dolaşım hastalıklarına iyi gelir. Bu yağı da kullanabilirsiniz.
 3. At kestanesini her şifacı bilir. İçindeki kimyasallar damarları büzer ve basuru tedavi eder.
 4. Alıç bitkisini bol su ile tüketebilirsiniz. Alıç bitkisi ile aynı anda ilaç alınmaz. Buna dikkat etmelisiniz.
 5. Papatya özlü krem kullanabilir ya da soğumuş papatya çayı ile basur üzerine pamuk ile kompres yapabilirsiniz.
 6. Kantoron yağının yaraları iyileştirici etkisi vardır. bunu tahriş olan ve kanamın olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. 
 7. Gotu kola, altınbaşak ve civanperçemi de basure iyi gelen bitkiler arasında yer alır.

Basur Hastalığı ve Beslenme

Basura ne iyi gelir incelediğimiz zaman, aslında burada önemli olanın beslenme olduğunu görmekteyiz. Beslenme konusunda şu detaylara dikkat etmekte fayda var:

 • Bolca yoğurt ve kefir tüketebilirsiniz. Bağışıklık sistemine iyi gelen probiyitikler bu iki üründe bulunur. Vücudun su kaybı da azalır.
 • Bağışıklık sistemine iyi gelen meyveleri yemelisiniz. 
 • Lifli gıdalar yemelisiniz. Bunlar arasında narenciye, patates, bezelye, havuç, enginar, elma armut, brokoli, domates, koyu renkli yeşillikler yer alır. 
 • Tam tahılları tüketmelisiniz. Bunlar protesin, mikro besin ve lif içerir.
 • Gün içinde bol miktarda sıvı almalısınız. En önemli olan kuşkusuz sudur. Su tüketiminize önem vermelisiniz. 
 • Bitki çayları, taze meyve suları ve süt tüketebilirsiniz. Alkol, kafein ve yüksek şeker içeren içeceklerden uzak durmalısınız. 
 • Rafine gıdalar, kafein, alkol, işlenmiş yiyecekler uzak durulması gereken gıdalardır. 

Basura iyi gelenler konusunda inceleme yaptık. Bazen basur genetik durumlar ve sürekli oturarak çalışmak gib faktörlerden dolayı da meydana gelebilir. Bu nedenle bu durumları incelemeli, yaşam tarzınıza da göz gezdirmelisiniz. Ağrılarınızı azaltmak için evde içine karanfill koyduğunuz su dolu bir küvete oturabilirsiniz. Bazı durumlar uzman yardımı elzemdir. Dışkı siyah ise ve normalden ince ise, tuvalete çıkmak konusunda rektal kanama varsa, anüste hassas olmayan şişlik ya da şişlikler varsa, midenizde şişlik varsa ve buna rağmen ishalseniz mutlaka doktor yardımı almalısınız.

Basur, makat bölgesinde toplardamar genişlemesi olarak bilinmektedir. Sık görülmektedir. Genelde beslenme alışkanlıklarından kaynaklansa da, genetik faktörler de önemlidir. Birincil ve ikincil basurlar olarak ikiye ayrılır. Birincil basurlar sık görünmektedir. Genelde 25 ile 30 yaş arasında olur. Anüs bölgesinde bulunan toplardamarın genişlemesi ile olur. İkincil basurlar kan akışının engellenmesinden kaynaklanır. 

Bazı hastalıklar basura neden olabilir. Siroz bunlardan biridir. Bunun dışında  gebelik de basura neden olan bir dönemdir. Ayrıca dış basur ve iç basur vardır. iç basurda mukoza sarkması olur. Basura ne iyi gelir patlıcan sapı mutlaka duymuşsunuzdur. Yani özellikle hastalığın başındaysanız, ilaç tedavileri ve doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Patlıcan Sapı Doğal Kürü

Basura iyi gelen patlıcan sapı bir kür olarak uygulanmaktadır. Bu yöntem için on adet patlıcan sapı ve on bardak su lazımdır. Yapılışı şöyle: 10 Adet patlıcanın yeşil sap kısmını patlıcan ayırmalı ve iyice temizlemelisiniz. Bir tencerede on bardak su ile bu karışımı kaynatmanız gerekir. Kaynamaya başlayınca tencere kapağını da kapatmanız gerekir. Bu karışım kısık ateşte yarım saat kaynamalıdır. Ardından kapağı açmadan karışı soğumaya bırakılır. Soğuyunca içindeki sapları alın ve süzdüğünüz sarı renkli suyu da buzdolabına koyun. Sabah akşam aç karnına birer bardak bu sudan içmeniz gerekir. On bardaklık su olduğu için tedavinin yaklaşık  beş gün sürdüğünü söyleyebiliriz. 

Bu arada tedavi sürecinde tüketmemeniz gereken yiyecekler vardır. bunlar arasında çilek, domates, acı biber, turşu, sirke ve acı biber bulunmaktadır. Elbette tedavi sürecinden sonra bunların hepsini tüketebilirsiniz. Bunun dışında ayaklarınızı sıcak tutmanız gerekir.

Basurun Diğer Tedavi Yolları

Basura iyi gelen patlıcan sapı dışında farklı yöntemler de vardır. basurda öncelikle yediklerinize içtiklerinize çok dikkat etmelisiniz. Basuru azdıran yiyecekleri tüketmemeniz gerekir. Düzenli olarak dışkınızı yapmanız gerekir. Bunun dışında şunları da size sunabiliriz:

 1. Sıcak suda oturma banyoları yapabilirsiniz. 
 2. Basur olanlarda bir kabızlık problemi var ise, vazelin ve lanolin yağı kullanabilirsiniz.
 3. Hardal, alkol ve kahve gibi ürünlerden uzak durmanız gerekir.
 4. Yaşam tarzınızı düzenlemelisiniz. Eğer az hareket ediyorsanız, hareket halinde olmanız önerilir. Özellikle oturmak sureti ile çalışan kişiler risk grubu altında olduğu için bu kişilerin hareket halinde olmaya özen göstermesi gerekir.
 5. Basur eğer çok ciddi durumlara geldi ise, cerrahi müdahale gerekebilir. Böyle bir durumda profesyonel destek almak gerekir. Bu nedenle dikkatli olmalı, hekiminizi de doğru seçmelisiniz.

Basur gibi rahatsızlıklar basit ve pratik yöntemler ile kontrol altına alınabilir. Bu nedenle yeme içme alışkanlıklarınıza bilhassa dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Ayrıca bu gibi rahatsızlıkları ikinci plana atar ya da ertelerseniz, daha büyük sorunlar ile karşılaşma ihtimaliniz olabilir. Bu nedenle dışkı esnasında ağrı ya da Basura 

En sık rastlanan rahatsızlıklardan biri de basurdur. Basurun diğer bilinen adı hemoroit olarak bilinir. Toplumda gittikçe yaygınlaşan bu hastalık daha çok beslenme bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Bazen de  genetik faktörler bu hastalıklar atkili olur. Makatta meydana gelen bu rahatsızlık birçok kişi için utanç verici olduğu için ertelenir. Oysa artık sık rastlanan bu hastalığa, en başında müdahale etmek önemlidir. Basur için ilaç tedavilerinin yanı sıra, bitkisel yöntemler de vardır. Basura ne iyi gelir patlıcan deyince şaşırabilirsiniz; ancak çok özel bir patlıcan kürü ile bu hastalığın üstesinden gelebilirsiniz.

Basur İçin Patlıcan Kürü Nasıl Yapılır?

Basura iyi gelen patlıcan ile bir kür hazırlayalım. Malzemeler gayet basit. On tane patlıcan sapı ve on bardak su yeterlidir. Kürü yaparken on tane patlıcan sapının yeşil kırımlarını kesmelisiniz. Bunları iyice yıkayıp temizledikten sonra bir tencerenin içine atmalı ve bunun üzerine su eklemelisiniz. On bardak su yeterli olacaktır. 25 – 30 dakika boyunca tencerenin ağzını kapatarak bu karışımın kaynamasını sağlayın. Su fokurdadıktan sonra bir yarım saat daha suyun kapalı ağızlı tencerede kaynamasını sağlamanız gerekir. En son bu karışımın kapağını kapalı tutun ve soğumaya alın. Soğuduktan sonra sapları çıkarın ve elde ettiğiniz sarımsı suyu ayırıp, süzüp dolaba koyun. Her gün, günde iki defa aç karnına bu sudan birer bardak için. Kür beş gün boyunca devam eder. Elbette kür esnasında tüketmemeniz gereken bazı şeyler vardır. Bunlar arasında; sirke, domates, çilek, bulgur, acı biber, turşu bulunmaktadır. Beş günden sonra bunları da tüketebilirsiniz.

Tabi uzun zamandır bu sorunu yaşıyorsanız ve basur ciddi durumlara geldiyse mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Bazen cerrahi müdahaleler gerçekleşir.

Basur İçin Diğer Bitkisel Yöntemler

Basura iyi gelenler arasında patlıcan dışında bazı bitkisel yöntemler de vardır. Bunlar arasında;

 • Kanayan basur yaralarınız var ise, at kestanesini un haline getirin. Yemeklerden önce bir çay kaşığı yutabilirsiniz.
 • Acı badem ezmesi ve sirkeyi karıştırıp basura sürebilirsiniz.  Yaralarınız iyileşecektir.
 • Dere otu ile çay yapabilirsiniz. ağrılarınız bu şekilde hafifler.

Basur için aynı zamanda sıcak su banyolarında oturma da iyi gelir. Bu yöntemler ile ağrılarınız hafifleyebilir ya da hastalığınız gerileyebilir. Burada önemli olan beslenme alışkanlıklarınıza dikkat etmenizdir. Yaşam tarzınıza dikkat ederek ve yaşam tarzınızı düzenleyerek hastalığı hafifletebilir ve hatta hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Basur konusunda bitkisel yöntemlerin yanı sıra önerilen kremleri de kullanabilirsiniz. Tuvalete düzenli olarak çıkmalısınız. Oturarak yaptığınız bir işiniz varsa, egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Aksi durumda sorunlarınız devam edecektir. Genelde bu hastalıktan utanan insanlar uzun süre hastalığı sakladığı için rahatsızlıklar ilerler ve cerrahi müdahale kaçınılmaz olur. Bu nedenle utanmadan eğer dışkı esnasında zorlanma, acı ya da kan oluyorsa bir uzmana görünmelisiniz.

Basura ne iyi gelir Maranki çözümü öncesinde basurun tanımı yapılırsa, anüs içindeki toplardamarın çeşitli nedenlerden dolayı basıncının artması ve genişlemesidir. Basıncı dengeleyebilmek için de makatın dışına çıkar. Oluşma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kabızlık, ishal gibi barsak alışkanlıklarında değişiklik.
 • Hamilelik ve doğum
 • Pelvik alanda meydana gelen tümör 
 • Tekdüze hareketsiz yaşam biçimi
 • Bazı spor dalları, ata binme- bisiklet sürme gibi
 • Kalın barsak kanseri
 • Alkol alışkanlıkları
 • Aşırı acılı gıda tüketimi
 • Barsak enfeksiyonları
 • Hijyen konusunda dikkatsizlik
 • Doğuştan anüs içi damar yapısının zayıf olması
 • Gün boyu ayakta kalmak
 • Kist vs. basura neden olan etkenlerdir.

Basura İyi Gelen Tedavi Yöntemi Maranki Basura ne iyi gelir ''Maranki yöntemleri'' şöyle sıralanabilir:

Maranki’nin Önerdiği Bitkiler

Basura ne iyi gelir sorusu için Maranki’nin önerdiği bitkiler şu şekildedir:

Basur rahatsızlığının aslına bakılırsa büyük bir ihmal silsilesinin bir parçası olduğunun bilincinde olmak gerekmektedir. Siz de kısa bir süre içerisinde konu ile alakalı olarak bilgi sahibi olmak istiyorsanız öncelikle kabızlık konusuna aşina olmanız gerekmektedir. Kabızlığın uzun bir süre ihmal edilmesinden sonra bu tür bir rahatsızlığa neden olabileceğinin farkında olunması gerekmektedir. Basura ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu tarafından kısa bir zaman dilimi içerisinde cevaplanan soruların balında gelmektedir. Siz de zaman içerisinde bu konu hakkında daha da etkin bir çözüm yolu sahibi olmak istiyorsanız beslenme düzeninize yeniden bir göz atmanız ve bu düzene yeni bir bakış açısı kazandırmanız gerekmektedir. Basur rahatsızlığının çözümlenmesi için günlük hayatınızda benimsemiş olduğunuz yöntemlerin doğallık ile iç içe olması gerekmektedir. 

Basur Tedavisinde Hangi Yöntemler Kullanılabilmektedir?

Hastalık ile alakalı olarak bilinmesi gereken en önemli durumlardan bir tanesinin oturma gibi önemli olan bir aktiviteden sizi alıkoyması ile bilinmektedir. Sizin için önemi olan noktanın günlük hayatınızı eski akışını kazandırmak ise mutlak suret ile günlük hayatınızın içerisinde benimsemiş olduğunuz kriterleri bir değerlendirmeye almanız gerekmektedir. Basur tedavisinde kullanılabilecek olan yöntemlerden bazıları şu biçimde sıralanmaktadır;

Basur tedavisi konusunda aklınızda bulunan bütün soruları İbrahim Saraçoğlu’nun bu uzman listesinden elde edebilirsiniz. Liste konusunda sizin kendi alerji durumunuza ve sağlık durumunuza uygun bir biçimde farklılıklar ortaya koyma imkanınız bulunmaktadır. Bu farklılıkların asla fast food içermemesi gerekmektedir. Fast food içeren bir beslenme düzenine sahip olan kişilerin karşı karşıya kalacakları rahatsızlık sayısının çok daha fazla olduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Siz de hayatınızdan zararlı yağları içeren ve genel vücut sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecek olan maddeleri bir kenara bırakarak sağlığınızı toparlama imkanını elde edebilirsiniz. Çok kısa bir süre içerisinde siz de aklınızda bulunan bütün soru işaretlerini bir kenara bırakarak beslenme düzeninizi ve hayat standartlarınızı iyileştirme yolunda adımlar atmanız tavsiye edilmektedir. Basura ne iyi gelir İbrahim Saraçoğlu başlığı altında bulunan asıl kriterlerin bunlar olduğunu da yeniden hatırlatmak gerekmektedir.  

 • Kuşburnu lapası: Bir miktar kuşburnu kaynatılır ve lapa haline getirilir. Bir avuç ılık şekilde makata yerleştirilir. Yaklaşık 20 dakika beklendikten sonra yine ılık suyla makat temizlenir.
 • Bitki karışımı: Bir miktar suyun içine papatya, biberiye, ısırgan otu, ile kuşburnundan birer parça atılarak kaynatılır.  Daha sonra ılık bir şekilde 20 dakika oturma banyosu uygulanır.
 • Zakkum: Taze zakkumun sürgünleri doğranır, kaynatılır ve buharının makata gelmesi sağlanır. Bu şekilde bir süre beklenir. 
 • Tere, su teresi: Bir bardak kaynar suya 8 gram kadar taze bitki eklenir. 10 dakika bekletildikten sonra 3 bardak içilir.
 • Meşe Kabuğu: Toz haline getirilen meşe kabuğu merhem yapılır ve basur olan bölgeye sürülür. Düzenli olarak pansuman yapılır. 
 • Kırmızı Pancar: Ezilen kırmızı pancar lapa haline getirilir. Basur olan bölgede bekletilir.
 • Patates: Fitil şeklinde dilimlenen patates makata koyulur ve tüm gün burada bekletilmesi gerekir.
 • Patates Rendesi: Bu sefer de rendelenmiş haldeki patates lapa biçiminde basur olan bölgeye koyulur. 
 • Keçiboynuzu: Devamlı yendiği zaman basura iyi geldiği bilinmektedir.
 • Andızot: Kökleri alınarak parçalanır ve havanda dövülür. Elekten geçirildikten sonra 1 çorba kaşığı kadar suyla yemekten önce, özellikle sabah saatlerinde bir kaşık içilir.
 • Papatya: 1 bardak kaynar suyun içine 2 gram papatya eklenir, bu şekilde 10 dakika bekletildikten sonra basura pansuman yapılır.
 • Sarımsak- üzüm çekirdeği: İkisi birlikte ezilir ve lapa haline gelince makatta bekletilir. 
 • Marul tohumu: Toz haline getirilen tohum her gün 5 gram içilir. 
 • Aloe vera: Yara iyileştirici özelliğe sahip bu bitki, anal bölgeye haricen kullanılabilir.  Ağızdan alındığında ishal etkisi yapabileceğinden aşırıya kaçmadan içilebilir. Basurun neden olduğu acı tamamen bitene kadar günde 3 bardak yarım bardak aloe suyu içilebilmektedir. Bu su şifalı bitki satan yerlerde bulunabilmektedir. Bu suyun kendi imkanlarınızla hazırlanması tehlikeli sonuçlara yol açabileceğinden bitki satışı olan yerden temini gerekir.
 • At kestanesi: Ağacın kabukları, yapılan araştırma sonuçlarına göre basuru yok etmektedir. Bitkinin çayı, basur olan yerin dışına uygulanır.

Bu hastalık ile mücadele eden kişilerin mutlaka zeytinyağını hayatlarına sokmaları gerekmektedir. Zeytinyağı dokunun yenilenme hızını direkt olarak artıran maddelerden bir tanesidir. Eğer siz de u yağa hiçbir aşinalığı olmayan kişilerdenseniz mutlaka bu yana bir tanışıklık kazanmanız ve hayatınızın parçası haline gelmeniz gerekmektedir. Zeytinyağı kişilerin dışkılamasını kolaylaştıracaktır. 

Su içmeyen kişilerde kabızlık rahatsızlığının daha çok ortaya çıktığını ve bununla bağlantılı olarak da basurun da daha fazla ortaya çıktığının altının çizilmesi gerekmektedir. Siz de kısa bir süre içerisinde aklınızda bulunan ve size acı veren bu rahatsızlıktan kurtulmak istiyorsanız mutlak suret ile su içme oranınızı artırmanız gerekmektedir. Kişilerin su içmeleri ile beraber dışkıları çok daha yumuşak bir hal alacaktır. Bu yumuşaklık da basurun daha da azmasını engelleyecektir. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi