Bataklık Üzerindekileri Neden İçine Çeker?

Bataklık Üzerindekileri Neden İçine Çeker?
Bataklık Üzerindekileri Neden İçine Çeker?

Bataklık bölgeleri genel olarak duru suların yanında içerisinde kil ve kum barındıran mekanlar olarak bilinmektedir. Bu nedenle uzun yıllardır bireyler, bölgenin dibini de göremedikleri için bataklık alanlarında batmanın son derece olduğunu ifade etmektedirler. Hatta öyle ki bu tarz bölgelerde batan ve çıkamaması nedeniyle boğulan bireylerin sayısı da son derece yüksektir. Belirtilen durumlardan dolayı ise Bataklık Üzerindekileri Neden İçine Çeker? Diye merak eden bireyler bulunabilmektedir. Belirtilen alanın berrak su alanlarına göre daha yoğun maddeler ile dolu olmasından dolayı bireyleri içine çektiğini söylemek gerekmektedir.

Cisimin Ağırlığı Nedeniyle Batma Gerçekleşiyor

Bataklık alanlarda genel olarak pis ürünlerin yanında, yoğunlaşmış ve birbirine tutunan kilden yapılar yer almaktadır. Kum ve kilden oluşan bataklık bölgelerinde ise bulanıklaşan su daha da durağan hale gelmektedir. Bu noktada ise bataklığın üzerine herhangi bir cisim geldiğinde, cismin ağırlığından dolayı kumdan oluşan yapı ayrışmakta ve ürünü içine çekmeye başlamaktadır.

Kum ve kil yapının homojen görüntüsünün değişmesi nedeniyle yavaş yavaş cisim bataklığın içine doğru kaymaktadır. Bu durum ise bireyler adına bazı durumlarda tehlikeli süreçlerin oluşmasına hatta boğulmaların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bataklığın üzerine gelen cismin ağırlığının hafif ya da ağır olması bir şey fark etmemektedir. Hafif olan cisimler daha ağır bir şekilde batarken, ağır cisimler daha hızlı batmaktadır.

Kum Yoğunlu İçine Çekmekte Etkili

Bataklık Üzerindekileri Neden İçine Çeker? Sorusu doğrultusunda, bataklıkta yer alan kum yoğunluğunun üzerinde yer alan cismi içine çekmekte etkili olduğunu söylemek doğru olacaktır. Üstelik cismin tamamen bataklık alana batmasından sonra, kum tanecikleri bir araya gelmekte ve sıkıca bir arada tutunmaktadırlar. Bu durumda ise batan cisim ya da bireyler, bataklıktan kendilerini kurtarmakta zorluk çekebilmektedirler.

Böyle bir problem yaşayan bireylerin bataklık içerisinde hızlı hareket etmemesi gerekmektedir. Hızlı hareket edilmesi durumunda bataklık içerisinde yer alan kumlar, daha hızlı bir şekilde yoğunlaşacağı için ürünü daha hızlı bir şekilde içine almaktadır. Olası bir durumda bireyin hızlı hareket etmesi, daha fazla batmasına neden olabilmektedir. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica