Bazı Depremlerden Sonra Toprak Neden Akışkanlaşır?

Bazı Depremlerden Sonra Toprak Neden Akışkanlaşır?
Bazı Depremlerden Sonra Toprak Neden Akışkanlaşır?

Dünyanın oluşumundan bu yana medyana gelen depremler, yapı bakımından halen araştırma konusudur. Yer altında meydana gelen bu doğal olay, yeryüzünde çok ciddi hasarlara ve etkilere neden olabilir. Bazı depremlerden sonra toprak neden akışkanlaşır sorusu da bu süreçte bilimsel araştırmalarda kullanılan sorulardan bidiri. Dünya genelinde görülen bazı depremlerden sonra meydana gelen hasarlar, aynı zamanda yeryüzünün yapısı ile de ilgilidir.

Bazı Depremlerden Sonra Toprak Neden Akışkanlaşır?

Depremin neden olduğu etkinin daha çok olmasına neden olun durum, toprağın çamura benzeyen bir yapıya dönüşmesi etkili olabilir. Akışkanlaşma ve sıvılaşma sonucunda toprak, daha da tutunamaz hale gelir ve bu da deprem sonrasında dahi birtakım olumsuz olayların meydana gelmesine neden olabilir. Toprağın sıvılaşması, genelde yerin altında 10 ile 20 metre arasındaki yapı bozukluğundan dolayı ortaya çıkar. Birbirine zayıf bir şekilde bağlı olan ve aralarında yer alan boşluklarda su bulunan yapılar, depremden dolayı daha da sıvı hale gelir ve akma eğilimi gösterir.

Depremin Toprak Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Depremin hemen sonrasında toprağın akışkanlaşma nedeni ise toprak yapısı ile ilgilidir. Toprağı meydana getiren tanecikli maddeler, arasında çok fazla boşluk olması nedeniyle içerisinde su bulundurur. Bir zemin içerisinde granit türündeki sert kayaçların var olduğu düşünülürse, bu yapılarda meydana gelen depremlerde sıvılaşma ve akışkanlaşma meydana gelmez.

Genelde akarsuların beraberinde getirdiği kum ve diğer alüvyon maddeler, zeminin daha çabuk su biriktirmesine ve aralarındaki boşluğun artmasına neden olur. Kum, tanecikli bir yapıya sahiptir ve birbiri üzerine yapışmış bir haldedir. Bu nedenle aralarındaki bağ güçlü değildir. Deprem de bu ayrışmayı hızlandırır ve toprağın tutunmasını engeller. Suyun basıncı, kum taneciklerini hareket ettirebilecek güce sahip değildir. Dolayısıyla titreşim karşısında hemen çözülür.

Depremin Toprağı Etkilemesini Engellemek İçin

Bazı depremlerden sonra toprak neden akışkanlaşır sorusunun yanıtını öğrendikten sonra sıra bu durumu engellemeye geliyor. Toprak yapısı burada oldukça önemli. Yapıların olabildiğince sert zeminler üzerine yapılması gerekiyor ve akarsu, deniz, dere yatağı, nehir gibi bölgelerin yanına yüksek binaların yapılmaması hayati önem taşıyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica