Bazı Gezegenlerin Atmosferi Varken Neden Bazılarının Yoktur?

Bazı Gezegenlerin Atmosferi Varken Neden Bazılarının Yoktur?
Bazı Gezegenlerin Atmosferi Varken Neden Bazılarının Yoktur?

 

Dünya içerisinde bizlerin bildiği birbirinden farklı gezegenler bulunmasının yanı sıra, bilinmeyen de pek çok gezegen ve kayaçlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları çevrelerinde atmosfer yapısını bulundururken bazıları ise atmosferden kısa bir süre sonrasında kurtulmaktadırlar. Belirtilen durum ile alakalı olarak soğuma ve ısınma tepkimeleri ya da gezegenler arasındaki hızlı yer değişimleri gösterilebilmektedir. Bazı gezegenlerin atmosferi varken neden bazılarının yoktur? diye merak eden bireylerin ise gezegenlerin güneş etrafındaki konumlarına bakmaları yeterli olmaktadır.

Bazı Gezegenlerin Atmosferi Varken Neden Bazılarının Yoktur?

Yüzey Sıcaklığı Ve Gaz Kütleleri Etkili Olmakta

Dünya içerisinde bulunan bazı gezegenlerde atmosfer varken bazılarında ise olmamasının en temel sebeplerinden bir tanesi yüzey sıcaklığı ve gaz kütleleri olarak ifade edilebilmektedir. Gezegenlerin, oluşumları sırasında atmosferleri bulunmaktadır. Ancak bazı gezegenler, değişim yaşarken ya da kurtulmanın etkisi ile birlikte atmosferlerinden sıyrılabilmektedirler. Bu durumda ise atmosfersiz gezegenler ortaya çıkabilmektedir. Bilim insanlar atmosfersiz olarak dünya içerisinde yer alan gezegenler içerisinde yaşamın ya da canlı varlığının asla mümkün olmayacağını dile getirmektedirler. Uzun bir süre sonucunda gerçekleşen atmosfersiz gezegenlerin ise güneşe daha yakın bir konumda yer aldıklarını söylemek gerekmektedir. Yine aynı şekilde yüzey sıcaklığının da fazla olması, gezegenlerin üzerinde yer alan atmosferin bir süre sonra erimesine yol açabilmektedir.

Kütleçekimin Etkisi Atmosferi Belirliyor

Bazı gezegenlerin atmosferi varken neden bazılarının yoktur? noktasında ise kütle çekiminde etkisi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Kütlesi ağır olan ve kurtulma hızı yüksek olan gezegenler, kısa süre de atmosfer içerisinden sıyrılabilmektedirler. Ancak kütlesi daha hafif olan küçük yapıdaki gezegenlerin kurtulma hızının daha yavaş gerçekleştiğini ve bu nedenle de atmosferden sıyrılmalarının da zaman aldığını ifade etmek doğru olacaktır. Bilim insanları belirtilen durumun, dünyanın güneş ve diğer gezegenler etrafındaki dönme hızlarına da bağlı olduğunu düşünmektedirler. Bu noktada henüz kesin bilgiler bulunmasa da atmosfersiz gezegenlerin daha ağır kütleye sahip olduklarını söylemek doğru olacaktır. Yine aynı şekilde güneşe daha yakın konumda olan gezegenlerin de yüzey sıcaklığının yüksek olacağı ve bu nedenle daha hızlı bir şekilde atmosferden ayrılarak, atmosfersiz biçimde hareket edeceklerini söylemek doğru olacaktır. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica