Bazı İnsanlar Neden Bronzlaşamaz?

Bazı İnsanlar Neden Bronzlaşamaz?
Bazı İnsanlar Neden Bronzlaşamaz?

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte insanlar, hem güneşin tadını çıkarmak hem de bronzlaşmak için sahillere akın ediyor. Özellikle kadınlar, bronz bir tene sahip olabilmek için çeşitli teknikler, kremler ve bakım ürünleri kullanıyor. Burada sağlıklı bir şekilde güneşlenmek gerektiğinin ise bir kez daha altını çizelim. 

Bazı İnsanlar Neden Bronzlaşamaz?

Öte yandan insanların bazıları ten yapısı gereğince tam olarak bronzlaşmaz, halk arasındaki tabirle “yanmaz”. Bazı insanlar neden bronzlaşamaz sorusuna ise bilimsel olarak açıklama yapılabilir. Öncelikle her insanda, cilde rengini veren, bunun yanı sıra saç ve göz rengini de belirleyen renk pigmentleri bulunur. Bu pigmentlerin adına da melanin adı verilir. Vücudumuzda doğuştan bulunan bu pigmentler, melanosit adı verilen hücre yapıları tarafından yönetilir ve üretilir. Cilde rengini veren asıl madde budur. Cildi koyu olan insanlarda, melanin miktarı daha fazladır. Açık tenli insanlarda bu pigment az olduğu için ten renkleri daha açıktır yani daha beyazdır.

Bronzlaşamama Kötü Bir Şey Mi?

Bronzlaşma yani cildin daha koyu bir renge sahip olması da tamamen güneş ışınlarından kaynaklanır. Güneş üzerinden yayılan morötesi ışık dalgaları, çıkış boyuna göre deri üzerine geldiğinde, burada pigmentlerin yapısını değiştirir ve ortaya farklı bir sonuç ortaya çıkar. Morötesi dalga boyu içerisinde UV ışınları bulunur. Sürekli olarak UV ışınlarına maruz kalan melanoasit hücreleri de melanin pigmenti üretir. Bunun sonucunda da bronzlaşma meydana gelir. Melanin miktarındaki artış sonrasında cildin renginde meydana gelen koyu renk uzun süre kalıcı olur. Beyaz tenli insanların alt deri dokusunda ise melanin miktarı düşüktür. Bu doku, güneş ışığı altında kaldığında bronzlaşmaz ve genelde kızarır. Bu durumun nedeni ise normalde koyu renkli insanlarda üretimi sağlanan melanin hormonunun üretilememesidir. Açık tenli insanlarda bu nedenle bronzlaşma yerine kızarma ya da güneş yanığı meydana gelir. Ancak bu durum herhangi bir sağlık sorunu teşkil etmez.

Sağlıklı Bronzlaşmak İçin

Bazı insanlar neden bronzlaşamaz sorusuna yanıtı bilimsel verilerle sundur. Sağlıklı bronzlaşmak içinse güneş altında 2-3 saatin üzerinde kalmamak ve yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmak gerekiyor. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica