Bebeğinizin Öksürüğü İçin Neler Yapılmalı? (9 Aylık Bebek)

Bebeğinizin Öksürüğü İçin Neler Yapılmalı? (9 Aylık Bebek)

/
/
565 görüntüleme

9 aylık bebek öksürüğüne ne iyi gelir konusu annelerin en çok araştırdığı konulardan biridir. Öksürük, yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de rahatsız edici bir boyutta olabilir. Bebeğinizin konforunu bozar.  Uykusunu böler ve geçici ya da uzun süreli olabilir. Geçici olması ortamdan kaynaklanabilir. Gıcık öksürük şeklindedir. Kuru öksürük olarak da nitelendirilir. Ama balgamlı öksürük sizi biraz daha uğraştırabilir. Bebeğinizi de rahatsız eder ki huzursuz olur. Bu öksürük balgamlı ise üst solunum yolu iltihabı ve grip, nezle gibi bulaşıcı hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bu durumda ilk yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Bebeğinizin Öksürüğü İçin Neler Yapılmalı?

Bebeğinizde öksürük başladıysa ve beraberinde ateş ve grip belirtileri de gözleniyorsa hemen bir doktora göstermelisiniz. Çünkü grip ve nezle gibi hastalıklar virüs yoluyla bulaşır. Bebeklerin bünyesi ise yetişkinlere göre daha dayanıksızdır. Bu durumda doktora başvurmalısınız ve gerekli önlemler alınmalıdır. Ama bebeğinizin öksürüğü daha kolay atlatabilmesi için sizin evde yapabileceğiniz uygulamalar da bulunuyor.

  • Odanın Nemlendirilmesi: Bebeğinizde öksürük başladıysa ilk olarak boğazındaki kuruluğun gitmesi ve rahatlaması için odanın yeterince nemli olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için buhar makinesi kullanabilirsiniz. Size maliyetli gelecekse odada çaydanlık ya da herhangi bir sıcak su kabı da bulundurabilirsiniz. Odada buhar bulunması yeterlidir. Bu durum bebeğinizin öksürüğü için ilk dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.
  • Balgamı Çıkarmak: Yapmanız gereken işlemlerden biri de balgamı çıkartmak konusunda bebeğinize yardımcı olmaktır. Bunun için bebeğinize dizlerinizin üstüne yüzükoyun yatırabilirsiniz. Böylelikle balgamın çıkması için uygun bir pozisyon oluşturmuş olacaksınız. Bebeğinizin sırtına hafifçe vurarak balgamın çıkması için yardımcı olabilirsiniz. 
  • Defne Yaprağı ve Ihlamur İçirmek: Bebeğinizin öksürüğü için defne yaprağını ıhlamur ile kaynatıp içirebilirsiniz. Ama içirirken dikkat edin çok sıcak olmasın. Ilıtarak içirmelisiniz. Bunun dışında öksüren bebeğinizi ılık içecekler vererek uyutabilirsiniz. Böylece daha huzurlu bir uyku için yardımcı olmuş olacaksınız. Bu ılık içecek bebeğiniz 6 aydan büyükse süt olmamalıdır. Sütün salgıyı arttırdığı biliniyor. Bu nedenle uzmanlar tarafından öksüren bebeğe gece yatarken ılık süt önerilmiyor. 
  • Su Vermek Önemli: Grip, nezle ya da öksürük… Hepsinde önemli olan yeterince su içmektir. Bu, yetişkinler için de aynıdır, bebekler için de aynıdır. Ama yeteri kadar içilmelidir. Çünkü öksürük boğaz kuruluğuna sebep oluyor. Bu durumda su çok faydalı bir sıvıdır. Öksürük için de çok önemli bir etkisi bulunuyor.
  • Bebeği Yan Yatırmak: Bebeğiniz uykuya yattığında onu yan yatırmaya dikkat etmelisiniz. Bu yatırma işlemi balgamın çıkması için önemlidir. Çünkü diğer türlü sıvı boğazını ve solunum yollarını tahriş edebilir. Yan yattığında ise balgam geri gitmek yerine dışarı çıkacaktır. Böylece bebeğiniz rahatlamış olacak.

Bebeğinizin Öksürüğünde Önlem Almak

9 aylık bebek öksürüğüne ne iyi gelir başlığında önlem almak da önemlidir. Bebeklerin bünyesi daha zayıf olduğundan onlara hijyenik bir ortam sağlamasınız. Yanında sigara gibi zararlı maddeler kullanmaktan kaçınmalısınız. Odasının temiz ve nemli olmasına dikkat etmelisiniz. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi