Bebek Hırkaları Anlatım Bebek Hırkaları Örgü Modelleri Anlatımlı Örgü Modelleri

Bebek Hırkaları Anlatım Bebek Hırkaları Örgü Modelleri Anlatımlı Örgü Modelleri
Bebek Hırkaları Anlatım Bebek Hırkaları Örgü Modelleri Anlatımlı Örgü Modelleri
Bebek Hırkaları Anlatım Bebek hırkaları kış mevsiminde vazgeçilmez bir kıyafet olarak yıllardan beri kullanmaktadır ve modası hiç geçmeyen bir kıyafettir. İster kendi bebeğinize örebilirsiniz, isterseniz yeni doğan bebeğe hediye götürmek suretiyle bebek hırkası örebilirsiniz. Bebek hırkalarının çok çeşitli modelleri bulunmaktadır. Bebek hırkasına takım olarak patik ve beresi de aynı model ve renkler kullanılarak yapılabilir. Kız ve erkek bebekler için seçilecek renklerde bebe yünleri tercih edilmelidir. Örgüye yeni başlayan kişiler için yapabilecekleri bir örgü modelinde kullanılacak şiş iplikten iki boy büyük olarak seçilmelidir. Anlatımını vereceğimiz hırka modelinde 6 ve 9 aylık bebeklerin kullanımı için uygun olacaktır. Bebek Hırkası Malzemeleri; 3 tane 100 gramlık bebek yünü 9 numara şiş, 4 tane düğme.
 

Bebek Hırkasının Yapılışı

  • Bebek Hırkaları Anlatım Ön parça için şişe ip 30 ilmek atılarak başlıyoruz. 30 ilmekten  sonra haraşo örgü yapılmaya başlıyoruz.
  • Haraşo örgünün yapımına 11 cm olasıya kadar devam ediyoruz. 11 cm den sonra kol oyuntusunu yapabilmek için ilk önce 3 ilmek, 2 ilmek ve en son  1 ilmek kesilerek kol oyuntusu için yer açmış oluyoruz. Karşı taraftaki kenardan ise 12 ilmek kesme işlemi yapılarak ve yaka kısmı oluşturuyoruz. Bulunulan yerden 1 ilmek daha kesme işlemi yapılıyor.
  • Ön kısımlardan bir tarafa düğme için ilik açmayı unutmuyoruz. Düğme ilikleri için ön parçanın 3. Sırasında kenar kısımdan 2 ilmek örüyoruz ve 1 ip dolandırıyoruz artırma işleminden sonra 1 kesme işlemi yapıyoruz. 4 ilmek daha örülerek 1 ilmek dolayıp 1 ilmek kesme işlemi yapıyoruz. Aynı sırada yan yana iki tane delik oluşturmuş oluyoruz. İkinci ilikler ise 11. Sırada olacak şekilde aynı işlemleri tekrar yaparak ilmekleri oluşturuyoruz. Bu işlemler bittikten sonra ön parçalar bitmiş oluyor. 
  • Arka parçanın örgü işleminde 50 ilmekle başlanıyor ve 11 cm haraşo yapılıyor. Arka yüzün boyu 21 cm olduğunda yaka yapmak için 10 ilmek tek seferde kesme işlemi yapılıyor. Kol oyuntusunda yükseklik ise 14 cm oluyor. Sonra bütün parçaları kesilerek parça tamamlanmış oluyor. 
  • Bebek Hırkaları Anlatım Kollar için 29 ilmek kullanılıyor ve 19 cm olacak şekilde kol tamamlanıyor. Yanlardan sırayla 3 ilmek, 2 ilmek, 1 ilmek olacak şekilde kesme işlemi bitiriliyor. 10 cm daha örgüye devam ediliyor ancak her sırada birer kesme yapılıyor. Parçalar bittikten sonra dikişle ekleniyor.Çevrelerine tığ ile sık iğne yapılıyor ve düğmeler dikilince hırka bitmiş oluyor.   


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica