Bebek Örgü Modelleri

Bebek Örgü Modelleri

/
/
217 görüntüleme

Bebek örgüleri  yapmak yetişkin birisine örgü yapmaktan daha kolaydır. İlmek sayısı az olacağı ve küçük parçalar olacağı için bebeklere örgü daha sık tercih edilmekte ve uygulanmaktadır. Özellikle yelek yapmak bebeğin uyandığında en çok kullanılan kıyafetidir. Bebek örgüleri takım halinde de yapılabilmektedir. Hırkası, yeleği , takımı, kazağı olacak şekilde aynı iplerle bebek örgüleri yapılabilir. Bebek görmeye gidildiğinde hediye olarak örgü kıyafetler götürülebilmektedir. Birbirinden şık patik, yelek, kazak örgüleri bulunmaktadır. Günlük kullanıma uygun modelleri bulunan örgülerde özel günler için kullanılan değişik kıyafetler de tasarlanabilmektedir.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Bebek Örgüleri Çeşitleri Nelerdir ?

Günlük kıyafetler içerisinde en çok yelek modeli bulunmakta iken dışarıya çıkılacağı zaman bebek patiği, kazağı gibi ürünler genel olarak dışarıda tercih edilmektedir. Bebeğin cinsine göre renk seçimleri tercih edilmelidir. Pembe bir erkek yeleği hoş durmayacağı gibi mavi bir bebek yeleği de kız bebekler için hoş durmayacaktır. Cinsiyeti henüz bilinmeyen bebekler için her iki cinsinde giyebileceği örneğin açık yeşil,  beyaz renkler tercih edilmektedir. Bebek örgüleri genellikle şişle yapılan örgüler olmasına rağmen tığ ile yapılan modellerde bulunmaktadır. Şiş ile yapılan bebek örgüleri modellere tığ ile işleme kısımları yapılarak yapılan kıyafet renklendirilebilmektedir. Patiğin bağcıklarındaki danteller tığ ile yapılacaktır.

Bebek Bere Şapka

Bebek Bere Şapka Modelleri genellikle takım halinde yapılmaktadır. Örgü bereler  ve şapkalar kış aylarında kullanılmaktadır. Rüzgarlı havalarda bebek dışarıya çıkarılacağı zaman bere ve şapkasız çıkartılmayacağı için örgü ile yapılan bere ve şapkalar kullanılacağı gibi hazır olarak satılan modellerde bulunmaktadır. Örgü bere ve şapkalar tığ işi ile yapılan modeller ve şiş ile yapılan modeller olarak ikiye ayrılır. Bere ve şapkalar ponponlarla daha şık hale getirilmesi için ayrıca ponpon kullanılacaktır.

Bebek Bere Şapka Modelleri

Bebek bereleri farklı renkte ipler kullanılarak çeşitlendirilebilir. Şapkalara işlemeler yapılması bere ve şapka modellerine renk katacaktır. Oldukça çok bere ve şapka modeli bulunmaktadır. Her birinin yapılışındaki ilmek sayısı bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişiklik gösterecektir. Şapka ve berelerin yapımı içi bebe yünleri tercih edilmelidir. Daha hassas ve yumuşak iplerle yapılması gerekir. Hassas bebek ciltlerini tahriş etmeyecek modeller ve yünler kullanılmalıdır.  Şiş seçiminde de bebek yününe göre şişler kullanılmalıdır. Şapka modelleri ve bere modelleri için iyi bir araştırma yapmak gerekli ve bebek için en kullanışlı olan model tercih edilmelidir. Bebek bere şapkaları seçiminde değişik renkler kullanılarak yapımı gerçekleşirse model kendini daha çok gösterecektir.    

Bebek Hırkaları

Bebek Hırkaları bebe yünüyle yapılması gereken modellerdir. En kolay bebek hırkası haroşa modeli kullanılarak yapılmaktadır. Haroşa modeli bebek hırkasında değişik renkli ipler tek bir hırkada kullanılarak farklı bir hırka modeli yapılabilir. Hırkaların çeşitleri tığ işi veya şiş ile yapılan örgü modelleri olarak ayrılsa da en çok kullanılan model şiş ile örülen hırka modelleridir. Bebe yününün kalınlığı  ve şişleri ona göre ayarlanmalı ve bebek hırkaları modeline uygun olarak yapılmalıdır.

Bebek Hırkaları Model Çeşitleri

Bebek hırkasının modeli üzerine işlemeler yapılarak şekillendirilebilmektedir. Üzerine boncuklar kullanılarak, düğmeler, nazar boncukları ile süslemeler yapılabilmekte ve hırkaya çeşitlilik kazandırılabilmektedir. Hırkanın büyüklüğü bebeğe göre ayarlanmalı ve başlangıç ilmeği ona göre atılmalıdır. Ponpon kullanılarak bebek hırkalarının ön kısmı yapılabilir. Bebek hırkası örmeye başlamadan ip seçiminde renk bebeğin cinsiyetine göre ayarlanmalıdır. Doğmamış ve cinsiyeti belli olmamış bebek için her iki cinse de uygun renkler tercih edilmelidir. Bebek hırkaları örerek bebek hediyesi olarak götürülen ürünlerden olduğu için her gün yeni modeller uygulanmaya ve modeller çeşitlendirilmiştir. Yapımı kolay bebek hırkaları  modelleri tercih edilerek örgüye başlandığında diğer modelleri öğrenmek daha zevkli olacaktır.

Bebek Kazakları

Her ne kadar mağazalarda birden fazla bebek kazaklarına ulaşabilecek olsanız da her zaman el örmesi kazakların yer ayrı olacaktır. Bu nedenle bebeklerinize mağazalardan kazak almanız ile birlikte kendinizde farklı modellerde örebilirsiniz. İnternet aracılığı ile birlikte birçok kazak modeline ulaşabilirsiniz. Bu modelleri yazıcıdan çıkartarak örmeye başlayabilirsiniz. Eğer bir kıza bebeğine sahip iseniz pembe renk tercih edebilirsiniz. Erkek bebeğe sahip iseniz mavi kazak daha çok yakışacaktır. Bebek kazaklarının el örmesi şeklinde olması bebeklerinizin daha çok ısınmasını sağlayacaksınız.

Örgü Bebek Kazakları

Belirli modeller ile birlikte bebeklerinize çok değişik bebek kazakları örebilirsiniz. Bu kazakları kendi örmeniz ile birlikte hem bebeklerinizi daha sıcak tutabilir hem de kendi zevkinizi bu kazaklara yansıtabilirsiniz. Bebek kazaklarının örebileceğiniz modellerini internet sitesi üzerinden bulabilirsiniz. Bu modellerin farklı isimleri vardır. Öreceğiniz kazak modeline göre bu isimlerde araştırmalar yapabilirsiniz. Aynı zamanda örgünüzü hem tığ ile hem de şiş ile birlikte yapabilirsiniz. Seçtiğiniz kazak modellerine göre şiş numaralarını da seçmeniz gerekecektir. Belirli mağazalardan kumaş ve örgü kalitelerine dikkat ederek bebek kazakları alabileceğiniz gibi isterseniz siz de bebeklerinize harika bebek kazakları örebilirsiniz.

Bebek Patikleri

Bebek Patiklerinde Tunus işi bebek patiklerinde bir çok model bulunmaktadır. Yapılışı kolay ve şık bir modeldir. Tığ ile yapılmaktadır. Şık tasarımlı Tunus işi bebek patikleri en çok tercih edilen model olmakta ve yapılışı daha kolay olmaktadır. Değişik renkler kullanılarak yapılabilen Tunus işi bebek patiği daha gösterişli olmaktadır.  Bebek patikleri bebeğin ayağına henüz ayakkabı giyilmediği için ve evde ayakkabı kullanmak zor olacağı için en çok yapılan örgü çeşidi bebek patikleri olmaktadır. Bebeklerin ayaklarını sıcak tutmak için bebek patikleri kullanılmaktadır. Yapımı gayet basit ve kolay patik modelleri bulunmaktadır.

Bebek Patikleri Çeşitleri Nelerdir ?

 Tığ işi modellerin yanında şiş ile yapılan bebek patikleri de bulunmaktadır. Bebek patiklerinde sandalet modeli de tercih edilen modeller arasındadır. Değişik  Örgü çeşitleri kullanılarak değişik bebek patikleri yapılabilmektedir. Patiklerin bağcık kısımlarının ucuna tığ ile danteller yapılabilir, patiklerin üzeri dantellerle işlenerek patikleri n modelleri farklılaştırılabilmektedir. Tavşan patik modelinden, fare patik modeli, boncuk işlemeli patikler, sade patiklere kadar bir çok farklı çeşidi olan patikler yapılması kolay ve çeşitlidir. Çiçekler işlenerek patik çeşitleri renklendirilmektedir. Bebek patikleri öğrenerek bir çok farklı model çeşidi bulunan patikler çeşitlendirilebilmektedir.

Bebek Süveter

Bebek süveter  bebek örgü modelleri arasında  çok ayrı yer tutmaktadır. Uykudan uyandıklarında üstlerine kazak giydirmek yerine bebek süveteri giydirilmektedir. Kazak kolları da kalın olacağı için bebeğin hareketini kısıtlayıp terletebilmekte süveter ise daha kullanışlı modeller olmaktadır. Yelek ve süveter sıklıkla kullanılan bebek örgü çeşitleridir. Şık modeller kullanılarak süveter daha çekici hale getirilebilmektedir. Kullanılan modelde renk seçimi de çok önemlidir. Cinsiyete göre renk tercihleri yapılmalıdır. Kız süveterleri işlemelerle daha değişik modeller oluşturulabilmektedir. Bebek süveter ve yelekleri en çok tercih edilen ürün çeşitleridir hazır modelleri olsa da, örgü modeli daha ayrıcalıklı olarak tercih edilmektedir.   

Bebek Süveterleri  İşlemelerle Şekillendirilebilir

İpin kalınlığı süveter için ve seçilecek model için değişik kalınlıkta ipler kullanılmalıdır. Bebe yünleri ile süveter örgü yapılmalıdır bebe yünleri bebeğin cildine zarar vermediği ve kaşıntı yapmadığı için tercih edilmelidir. Süveter üzerine işlemeler yapılabilmekte ve düğmelerle yada farklı aksesuarla  çeşitlendirilebilir. Nazar boncuğu inci boncuklarla süsleme yapılabilir. Önemli olan işlenecek inci boncukların çok iyi dikilmiş olması önemlidir. Bebek küçükse daha çok işleme modeller kullanarak süveter çeşitlendirilebilir. Bebek süveter modelleri yapılırken şiş ile yapılacağı gibi tığ işi de kullanılarak yapılabilmektedir.

Bebek Yelekleri

Kışın gelmesi ile birlikte bebekleri sıcak tutmak amaçları bebek yelekleri de raflarda yerini almaya başlamıştır. Çeşitli mağazalardan çeşitli bebek yeleklerini bulabileceğiniz gibi örgü olarak da kendiniz yelek üretebilirsiniz. Hatta kendi ördüğünüz bebek yelekleri hazır yeleklere göre bebeğinizi daha sıcak tutacaktır. Örgü örmenin birden fazla yöntemini bebek yelekleriniz için kullanabilir ve istediğiniz desende, istediğiniz renkte yelekler çıkarabilirsiniz. Alacağınız farklı ipler ile birlikte internet üzerinde de yer alan birçok bebek yeleği modellerini kendi bebeğinize yelek yapabilmek için kullanabilirsiniz.

Bebek Yeleği Örgü Modelleri

Bebek yelekleri için birden fazla örgü modeli yer almaktadır. Bu modelleri şiş ile birlikte yapabileceğiniz gibi tığ ile de yapabilirsiniz. Modellerin görsellerini internet siteleri üzerinden çıkartarak bu modelleri kendiniz de çok rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz. Bebek yeleklerini örgü şeklinde yapacaklar çoğunlukla pembe, mavi, sarı, beyaz, kırmızı renklerini kullanabilirler. Özellikle henüz cinsiyeti belli olmamış bir bebek için yelek örecek olanlar sarı ve beyaz renklerini kolaylıkla kullanabilirler. Pembe kız bebeği, mavi erkek bebeği simgelemekte iken beyaz ve sarı için böyle bir kural yoktur. Bebek yeleklerine hem mağazalardan ulaşabileceğiniz gibi hem de ip satın alarak kendiniz de belirlediğiniz renklerde örebilir ve bebeklerinizin soğuktan korunmalarını sağlayabilirsiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi