Bebeklerde Göz Sulanması

Bebeklerde Göz Sulanması

/
/
824 görüntüleme

Bebeklerin gözlerinin sürekli yaş akıtmasına bağlı bir hastalıktır. Bebeklerin yarısından fazla ilk doğduklarından birkaç aya kadar sürekli gözleri sulanır. Bazı bebeklerin göz sulanması doğuştan olup gözyaşı kanalının darlığı ile açıklanabilir. Gözü sulanan bebeğin uyandığında göz çapakları oluşmuşa göz kirpikleri birbirine yapışmış açılmakta zorluk çekiyorsa bebeğin göz enfeksiyonu kaptığı anlamına gelir.

Muhakkak bir kliniğe götürülmelidir.Bebeklerde gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerde bir zar vardır. o zar doğumla açılır.

Bebeklerde Göz Sulanması

Açıldığı zamanda göz sulanması olmaz. Ancak bazı bebeklerin doğumla bu zarı açılmaz. Ve bu yüzden bebeklerin sürekli gözleri sulanır. Bebeklerin göz sulanması başka nedenlere de bağlı olabilmektedir. Örneğin fazla rüzgarlı hava da bebeğin gözleri sulanır. Ya da dumanlı hava da göze herhangi bir cisim batması ya da göz mikrop kapması gibi durumlardan dolayı bebeğin göz sulanması olur.

Bebeğin göz sulanmasına karşı doktor göz damlaları verilir. Ayrıca bebeğin burnuna masaj yapılır göz yaşı zarı açılması için bu masaj devam edilir. Bu problem ilk altı ayda genelde ortadan kaybolur. Ancak bazen bu durum devam eder. O zaman bebeğin burnuna sondaj ile müdahale edilerek bu problem halledilir.

Bebeğin burnuna sondaj yapılması için bebeğin bir yaşına basmamasına dikkat edilir. Çünkü bebeğin burun kemik yapıları geliştiği için sondajda başarısız olma riski artacaktır. Bebeğin göz sulanması çeşitli nedenlerle olabilmektedir. Ancak annelerin bebeğin göz sağlığına çok dikkat etmelidir. Sulanan gözleri steril bir bezle silmelidir. Silerken de hassas olmak gerekir.

Çünkü göz çok hassas bir organdır.göz sulanmaması için bebeğinizi temiz ortamlar yaratınız.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi