Bebeklerde Grip Belirtileri, Bebeklerde Gribe İyi Gelenler?

Bebeklerde Grip Belirtileri, Bebeklerde Gribe İyi Gelenler?

/
/
457 görüntüleme

Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Beraberinde öksürük ve ateş de görülebilir. Virüs yoluyla bulaşan bu hastalık bebeklerde daha da titiz olmayı gerektiriyor. Bebeklerin savunma sistemi yetişkinlere göre daha zayıftır. Bu nedenle hastalık ve virüslerle mücadele etmesi de daha zordur. Bu nedenle virüsler kolayca yayılabilir. Bebeğinizde grip ve nezle belirtileri gördüğünüzde ve beraberinde ateşi de yükseliyorsa bebeğinizi hemen bir doktora götürmelisiniz. Çünkü ateş yükselmesi bebeklerde önemlidir. 8 aylık bebeklerde gribe ne iyi gelir konusunda doktora başvurmanın yanında size düşen görevler de bulunuyor.

Bebeklerde Gribe İyi Gelenler?

Bebeğinizde grip ve nezle belirtileri görüldüyse ilk aşamada kendiniz müdahale yapabilirsiniz. Hafif belirtiler için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Emzirme: Grip ve nezle durumunda anneler yapılan en iyi tavsiye emzirmedir. Çünkü emzirme sayesinde bebekteki sıvı salgısı artıyor. Süt ile beraber normal sıvı alımı da önemlidir. Bunun için bebeğinize yeterince su vermelisiniz. Grip, nezle ve öksürük gibi durumlarda ilk olarak su tüketimine önem vermek gerekir.
  • Burun Pompası: Bebeğiniz gribe yakalandıysa en çok nefes alma zorluğu yaşayacaktır. Bu nedenle bebeğinizin konforu için burnunu temizlemeli ve rahat nefes almasını sağlamalısınız. Minik bebeğinizin burnunun temizlenmesi sıradan bir yöntemle yapılamaz. Bu nedenle burun pompası yardımıyla bebeğinizin burnunu temizlemelisiniz. Bunun için önerilen ekstra sıvıları da kullanabilirsiniz.
  • Banyo Yaptırmak: Bebeğinize banyo yaptırdığınızda biraz daha rahatladığını ve nefes aldığını göreceksiniz. Özellikle yemek sırasında ve uyku sırasında bebekler gripten daha çok etkilenmektedir. Bu nedenle uyku öncesi banyo yaptırmak ve aynı şekilde uyku ve yemek öncesi burnunu temizlemek önemlidir.

Bebeğinizin ateşi yüksekse giysileri ince olmalıdır. Aşırı ve kalın giydirmekten kaçınmalısınız. Yine ateşi düşürmek için ılık bir banyo yaptırabilirsiniz. Ateşinin düşmediği durumlarda doktora götürmelisiniz. Yukarıdaki işlemleri ilave olarak doktor kontrolü ile birlikte yapmalısınız.

Bebeklere verilecek ekstra içecek ve gıdalar konusunda anneler dikkatli davranmalıdır. Örneğin; bal vermek için 1 yaşını geçmesini beklemelisiniz. Bu nedenle 8 aylık bebeklerde gribe ne iyi gelir konusu ile ilgili bebeğinize bal vermekten kaçınmalısınız. Yukarıdaki yöntemler gibi daha hafif yöntemler uygulamalısınız. 

Bebeklerde Grip Belirtileri

Bebeğinizin huzursuz olması ve sürekli olarak ağlaması belirtilerden bir tanesidir. Diğer bir belirti de ateş yükselmesidir. Genelde 37 derecenin üstüne çıkan ateş görülür. Diğer taraftan bebek kucağınıza aldığınızda ağlamaya başlar. Bebekte kas ağrıları vardır. Bebeğinizde burun akıntısı gözlenir. Bununla beraber bebeklerde öksürük de görülebilir. Bu durumda öksürük şurubu vermekten kaçınmalısınız. Çünkü öksürük şurupları öksürüğü dindirse de balgamın atılmasına bir katkısı bulunmaz. Bu nedenle bebeğinizde balgam da görülüyorsa yüzükoyun yatırarak çıkarmaya çalışmalısınız. 

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak bebeğinizde grip belirtileri görüldüğünde virüs kaynaklı bir hastalık olduğundan doktora başvurmalısınız. Bununla birlikte siz de ona yukarıdaki yöntemlerle tedavi sürecinde yardımcı olabilirsiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi