Bebeklerde Grip Neden Olur? Bebeklerde Grip Nasıl Geçer?

Bebeklerde Grip Neden Olur? Bebeklerde Grip Nasıl Geçer?

/
/
503 görüntüleme

6 aylık bebeklerde gribe ne iyi gelir durumuna göre birçok açıklama yapılabilmektedir. Soğuk algınlığı olarak da bilinen grip, hem bebeklerde hem de yetişkinlerde ortaya çıkabilecek bir sağlık problemidir.

Gribin en büyük sebebi soğuk algınlığıdır. Bazı aileler, bebeklerini yeterince iyi giydirememektedir. Bunun sonucunda soğuk algınlığına maruz kalan bebek, grip problemi ile karşılaşabilmektedir. Grip, başka insanlardan da bulaşabilen bir hastalıktır. Özellikle yeni doğmuş olan bebeklerin, grip ya da benzeri rahatsızlıklara karşın, iyi bir biçimde korunması gerekmektedir. Bunun için de grip olan kişilerin, bebek ile temas etmemesi lazımdır. Kültürümüzde, küçük bebekleri öpmek ve onları kucaklamak son derece yaygın bir durumdur. Birçok insan grip olduğu halde, 6 aylık bebeklere temas etmektedir. Bu da, bebeğin grip olmasına sebep olmaktadır. Grip olan bebeklerde bir takım belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtilerden ilki ise vücut ısısında görülen değişimlerdir.

Bebeklerde Grip Neden Olur?

Bebeklerin ateşi grip sonrasında 38 derece ve üstüne kadar çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra bebekler, gribin de etkisi ile hapşırmaya başlamaktadırlar. İştah konusunda da anormallikle ortaya çıkmaktadır ve bebeğin iştahı kesilmektedir. Grip etkisi ile bebeklerde sinirlilik durumları da görülebilmektedir. Ayrıca birçok bebek, gribe yakalandığı zaman huzursuz olmakta, ağlamakta ve geceleri de uyuyamamaktadır. 

Bebeklerde Grip Nasıl Geçer?

6 aylık bebeklerde gribe ne iyi gelir durumuna göre birçok açıklama yapmak mümkündür. Ciddi görünen, ateşli bir şekilde seyreden vakalarda yapılması gereken ilk şey bir doktora gitmektir. Çünkü bazı grip vakaları, tehlikeli bir seyir alabilmektedir. Bunun dışında evde hazırlayacağınız bir takım karışım ve doğal ürünler ile gribi iyileştirmeniz mümkündür.

Anne Sütü: Anne sütünün içerisinde antikor bulunmaktadır. Bu antikorlar da bebekleri her türlü enfeksiyona karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Grip olan bebekleri bol bol emzirerek, onların bağışıklık sistemini daha güçlü bir hale getirmeniz mümkündür.

Bol Sıvı Tüketimi: Bebeklerde grip ile beraber burun akıntısı problemi de ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda bebeğe bol bol sıvı verilmelidir. Sıvıların başında da su gelmektedir. Bebek, artık anne sütü dışında besinler ile beslenmeye başlamışsa, bebeğe az da olsa elma suyu vermek de fayda vardır. Elma suyunun sulandırılmasında fayda vardır. Saf elma suyu bebeğin sağlığına zarar verebilmektedir.

Nemli Ortam: Nem, öksürük ve grip gibi durumlara iyi gelmektedir. Bundan dolayı da bebeğin yattığı odayı nemli tutmak iyi bir tercih olacaktır. Bu bağlamda bir buhar makinesi ile ortamdaki nem miktarını arttırarak, bebekte ortaya çıkan grip problemini giderebilmeniz mümkündür.

Bebeğin Başını Yükseltme: Grip sonucunda burun akıntısı olan bebeklerde, bu akıntının dışarıya çıkması sağlanmalıdır. Akıntının içeriye akması durumu daha kötü bir hale getireceğinde, bebeğin başının yükseltilmesi, iyi sonuçları da beraberinde getirecektir. Tüm bunların yanı sıra, bebeğin grip olması durumunda yapılacak en doğru hareket, uzman bir doktora başvurmak olacaktır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi