Bebeklerde Kabızlık Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

/
/
555 görüntüleme

Kabızlık problemi bebekler için son derece rahatsızlık verici bir sağlık problemidir. 6 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir durumuna yanıt vermek gerekmektedir. kabızlık küçük bebekler için oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde bile zaman zaman kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Kabızlık, genel manada anne sütünün yanı sıra katı yiyecek tüketen bebeklerde görülmektedir.

Bebeklerde ortaya çıkan kabızlığın belirtileri arasında dışkılamanın en son ne zaman yapıldığının bilinmesi önemli bir etkendir. 2 gün yani 48 saat boyunca kakasını yapmayan bir bebek ya da yapılan kakanın çok sert ve kuru bir görünümde olması, bebeğin kabız olduğunun en önemli göstergelerinden birisidir. Ayrıca bebeğin kakasını yaparken zorlanması ya da ıkınması da bir kabızlık belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Bebekte oluşan karın ağrısı da diğer belirti olarak sayılmaktadır. 

Bebeklerde Kabızlık Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bazı bebeklerde ise kakanın yapılamaması sonucunda anüs bölgesinde çatlaklar oluşabilmektedir. Kabızlığın birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında aşırı derecede tüketilen katı yiyecekler gelmektedir. Kullanılan ilaçlar da kabızlık probleminin ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. 

Kabızlık Nasıl Geçer?

Bebeklerde ortaya çıkan kabızlık durumunu gidermek isteyen aileler, 6 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir sorusunu dile getirmektedir. Bebeklerdeki kabızlık problemini ortadan kaldırmanın birçok yöntemi vardır.

  • Ters U Şeklinde Yapılan Masaj: Kabızlık sorunu, bağırsakların gerilmesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bağırsak probleminin bu şekilde gerçekleşmesi, bebeğin büyük tuvaletini yapmasını da engellemektedir. Bundan dolayı da bebeğin bağırsaklarının ya da karnının yumuşaması gerekmektedir. Bunun için bebeğinizin karnına yumuşak el hareketleri ile ters u şeklinde masaj yapabilirsiniz. Bu masajlar sayesinde bebeklerde bir rahatlama ortaya çıkacaktır.
  • Lifli Besinler: İçerisinde lif olan besinler, kabızlığı önlemektedir. Bundan dolayı da kabızlık sorunu çeken bebeklere lifli meyve ve sebzeler yedirilmelidir. Armut, bezelye, brokoli, kabuksuz elma gibi lif oranı bakımından yüksek olan sebze ve meyveleri püre şekline getirerek ya da onları haşlayarak, bebeğinize yedirebilirsiniz. 
  • Elma Suyu: Bağırsakları düzenleyici bir etkiye sahip olan elma suyu, kabızlık çeken bebeğe miktarı çok fazla olmamak kaydı ile verilebilmektedir. Bu durum ise bebeğin bağırsaklarını boşlatmasına yardımcı olacaktır. 
  • Sıvı Tüketimi: Kabızlığın en büyük ilacı sıvı tüketimidir. Sıvı olan gıdaların başında da su ve anne sütü gelmektedir. Kabızlık çeken bebeklerinize bol bol anne sütü ve su vererek, problemi ortadan kaldırmanız mümkündür.
  • Probiyotik Yoğurt: Yapılan araştırmalar neticesinde, probiyotik yoğurdun, kabızlığı giderdiği kanıtlanmıştır. Böyle yoğurtları çok fazla olmamak kaydı ile çocuğunuza yedirmeniz, kabızlığın giderilmesinde yardımcı olacaktır. 
  • Banyo: Bebeğe aldırılacak olan sıcak bir banyo, onun rahatlamasını ve bağırsak hareketlerinin düzene girmesini sağlayacaktır. Bunun için bebeğinizi, içi sıcak dolu bir küvete yatırmanız ve sonrasında da bebeğinizin karnına yumuşak hareketler ile masaj yapmanız gerekmektedir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi