Bebeklerde Kusmanın Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde Kusmanın Sebepleri Nelerdir?

/
/
526 görüntüleme

7 aylık bebek kusmasına ne iyi gelir sorusunu soran ebeveynler, bunun cevabını merakla beklemektedir. Kusma problemi her zaman bir hastalık habercisi değildir. Çok basit durumlardan dolayı da bir bebek kusabilmektedir. Ancak zaman zaman kusmak, bir rahatsızlığın ilk bulgusu olarak karşımıza çıkmaktadır. O yüzden kusmanın nasıl gerçekleştiğini gözlemek de fayda vardır. Bir bebeğin kusması oldukça normal bir durumdur. Neredeyse tüm bebeklerde kusma görülmektedir. Hatta bu kusmalar, düzenli bir şekilde de gerçekleşebilmektedir. Beslendikten sonra bir bebeğin kusması, doktorlar tarafından normal olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden endişe etmeye gerek yoktur. Ancak bazı kusmalar, normal olarak bilinenlerden daha farklı olabilmektedir.

Bebeklerde​ Kusmanın Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerde kusma probleminin ortaya çıkmasının birçok farklı nedeni vardır.

  • Normal Kusma: Bebeklerin kusmaları, bazı durumlarda normal olarak kabul edilmektedir. Doğduktan sonra ilk birkaç hafta kusan bebekler için panik yapmaya gerek yoktur. Çünkü bebeklerin midesi bu dönemde oldukça küçüktür ve yedikleri yiyeceklerin bir kısmını kusmaktadırlar. Bu durum ilerleyen dönemlerde azalmaktadır.
  • Yanlış Beslenme: Bebek kusmalarında görülen en büyük nedenlerden birisi yanlış bir şekilde tercih edilen beslenmedir. Biberon ile yapılan beslenme sırasında, bebeğin hava yutması sonucunda, midenin gerilmeye başlaması, bebeğin kusmasına neden olabilmektedir. 
  • Reflü: Bazı bebekler doğuştan reflü rahatsızlığına sahiptirler. Midedeki besinlerin yemek borusuna doğru hareket etmesi, reflü olarak tanımlanmaktadır.

7 aylık bebek kusmasına ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplar çerçevesinde hareket etmek de fayda vardır.

Bebeklerde Kusma Nasıl Engellenir

Bebeklerde kusmayı engellemek ya da kusmayı sonlandırmak için alınması gereken birçok önlem vardır. 

  • Doğru Beslenme: Bebeğin yaşına göre yapılacak olan bir beslenme şekli oldukça önemlidir. Bebekler bünyeleri gereği her yiyeceği yemezler. O yüzden sağlıklı bir biçimde bebekleri beslemek gerekmektedir. Ayrıca bebeğe, aşırı derecede yemek yedirmemek gerekmektedir. 
  • Bebeği Dik Tutma: Karnı doyurulan bir bebeği, hemen yatırmak, kusma problemini ortaya çıkarabilmektedir. Bundan dolayı da bebeğin belirli bir süre dik bir şekilde oturtulmasında fayda vardır.
  • Ağlamadan Emzirmek: Birçok annenin yaptığı en büyük hatalardan birisi; ağlayan bebeği emzirmeye çalışmaktır. Çünkü emzirme ile bebeğin ağlamasının duracağına inanılmaktadır. Fakat bu gibi durumlarda bebek hava yutmaktadır. Hava yutulması sonucunda da bebek de kusma görülebilmektedir.
  • Bebeği Sakinleştirmek: Kusmanın sebeplerinden birisi de sinirlenmektir. Bu yüzden bebeğinizi beslerken, onu çok kızdırmamaya özen göstermelisiniz. Birçok yetişkinde olduğu gibi bazı bebeklerde de sinir hali, direkt mideye vurmaktadır. Midenin bu duruma tepkisi de kusma şeklinde ortaya çıkmaktadır. 
  • Beslenme Sonrası Zıplatmamak: Bazı anneler bebeklerini besledikten sonra onları hoplatmakta ya da zıplatarak bebeği eğlendirmeye çalışmaktadır. Oldukça masum gibi görünen bu davranışlar, bebeğin kusmasına sebep olabilmektedir. O yüzden bebek, yemeğini tam anlamı ile sindirdikten sonra oynamaya başlamalıdır. Emzirme işlemi için de benzer durumlar geçerlidir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi