Bebeklerde Neden Öksürük Olur? Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer

Bebeklerde Neden Öksürük Olur? Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer

/
/
490 görüntüleme

Bebekler bazı zamanlarda hastalanabilmekte ve bu durum da aileleri tedirgin etmektedir. 6 aylık bebek öksürüğüne ne iyi gelir diye soran aileler, bu konuda bilgi almak istemektedir. Öksürük, gündelik yaşam içerisinde her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Çoğu zaman öksürük, bir hastalığın habercisi olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı zamanlarda ise boğaza takılan bir yabancı madde, bebeğin öksürmesine sebep olabilmektedir. Öksürük durumu çoğu zaman, ciddi olmayan bir takım rahatsızlıkların ilk belirtisidir. 

Bebeklerde öksürüğün ortaya çıkması, farklı sebeplerden kaynaklanmaktadır. Bu sebeplerin sayısı oldukça fazladır.

Mukus yutmak: Bebek öksürüklerindeki en önemli nedenlerden birisi bebeğin, gereğinden fazla mukus yutmasıdır. Yutulan mukus, boğazın arka tarafında toplanır ve öksürüğün ortaya çıkmasına sebep olur.

Bebeklerde Neden Öksürük Olur?

Bronşit: Solunum yolları rahatsızlıklarından birisi olan bronşit de öksürüğe neden olmaktadır. 

Alerji: Bazı bebekler, farklı maddelere karşı alerjiye sahiptirler. Örneğin bir böcek spreyi ya da herhangi bir yiyecek, bebeklerde alerjiye sebep olabilmektedir. Bunun sonucunda da uzun sürecek olan bir öksürük başlamaktadır. 

Solunum Yolu Rahatsızlıkları: Öksürüğün en büyük sebeplerinden birisi çeşitli hastalıklardır. Soğuk algınlığı, nezle, kuşpalazı ve zatürree gibi hastalıklar, bebeğin öksürmesine sebep olabilmektedir. 

Bebek Öksürüğü Nasıl Geçer

6 Aylık bebek öksürüğüne ne iyi gelir diye merak edenlerin, yazının geri kalanını dikkatli bir biçimde okuması gerekmektedir.

Balgamlı öksürüklerde, balgamın dışarıya başarılı bir şekilde atılması lazımdır. Böyle durumlarda bebeği yüzükoyun yatırıp, hafifçe sırtına vurmak gerekmektedir. Ayrıca bebeğin yattığı odayı nemli tutmak da işe yarar bir yöntemdir. Bebeğe yatmadan önce ılık bir takım içecekler vermek de öksürük problemini yok etmek için tavsiye edilmektedir. Bebeğin yatmadan önce boynunun altına bir destek koyarak da, balgamın daha aşağılara doğru inmesini engelleyebilirsiniz. Balgamlı bir şekilde öksüren çocuklar için öncelikle balgamın dışarıya sağlıklı bir biçimde atılması gerekmektedir. Bu noktada önemli olan balgamdır. Balgam çıktıktan sonra öksürük de belli bir süre sonra kesilecektir. Bunun dışında çeşitli doğal ve bitkisel yöntemleri uygulayarak da öksürüğü kesmeniz mümkündür.

Karışık Çay: Çeşitli besinleri karıştırarak elde edeceğiniz bir karışık çay kürü, bebeklerin öksürüğünü kesme noktasında oldukça işe yarayacaktır. Bunun için soyulmuş bir elma, elmanın çekirdeği, bir ya da iki karanfil, tarçın kabuğu, az miktar ıhlamur ve bir dilim limonu kaynatarak bir çay hazırlamanız lazımdır. Bu çay öksürüğü kesecektir.

Ayva Yaprağı ve Ihlamur: Ayva yaprağı ve ıhlamuru beraber kaynattıktan sonra çocuğunuza vermeniz, öksürüğün kesilmesinde son derece etkili olacaktır. 

Bunun dışında bal ya da benzeri şeyleri çocuktan uzak tutmakta fayda vardır. Birçok insan, balın öksürük üzerinde oldukça etkili bir besin kaynağı olduğunu söylemektedir. Bu doğru bir tespittir. Ancak doktorlar, 1 yaşından küçük bebekler için bal tüketimini tavsiye etmemektedir. O yüzden baldan kaçınmak da fayda vardır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi