Bebeklerde Öksürüğün Önüne Geçmek için Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Öksürüğün Önüne Geçmek için Yapılması Gerekenler

/
/
468 görüntüleme

Bebeklerde öksürük aileler tarafından en korkulan durumların başında gelirken bir de ateşle birlikte olması özellikle anneleri olumsuz etkilemektedir. Bu durumlarda ilk yapılması gereken hele ki ilk bebeklerine sahip olan anne ve babalar için sakin olmaktır. Bebeklerin her öksürmelerinde hekime başvurmamak ve evde yapılabilecek bir takım önlemlerle öksürüğü geçirmeye çalışmak gerekmektedir. Bebek gözlemlenerek uzun süreli bir öksürük olması durumunda ya da öksürük sesinde ve biçiminde meydana gelen değişimlerle birlikte sonradan ateşinde eklenmesi ile uzman hekime başvurulması gerekmektedir. Bebeklerde en ufak bir durumda da direk ilaca başvurmak bebeklerin yararına olan bir durum olmadığı gibi bağışıklık sisteminin gelişmesi de engellenmiş olmaktadır. 

Küçük bebeklerde öksürüğün nedenlerine bakacak olursak eğer;

İlk olarak değinmemiz gereken en önemli konu sigaradır. Küçük bebekler dışında çocukların yanında dahi sigara içilmesi onlara zarar veren bir durumdur. Pasif içici durumuna gelen bebek ya da çocuklar sigara dumanından olumsuz etkilenerek sigaranın zararlarından da oldukça fazla oranda etkilenmektedirler. Hatta sigara dumanında büyüyen bebeklerde astım, alerjik hastalıklar gibi durumların gözükme olasılığı oldukça fazladır. Sigara dumanı da bebeklerin solunum yollarını tahriş ederek öksürmelerine neden olabilmektedir.

Ayrıca geçirilen soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon, kulak enfeksiyonu gibi rahatsızlıklarda solunum yolunu etkileyerek bebeklerde öksürüğe neden olabilmektedir. 

Son olarak soluk borusuna kaçan bir cisim ya da yiyecek de bebeklerde öksürüğe neden olmaktadır. bebek soluk borusuna kaçan bu şeyi çıkarmak için öksürme refleksini kullanmaktadır. Burada yapmanız gereken sakin olup bebeği telaşlandırmadan öksürmesini sağlamanız ve bebeği yatar pozisyonda değil dik beri şekilde tutmanızdır. Bu durumda asla yapmamanız gereken ise parmağınızı çocuğun ağzına sokarak nesneyi ya da besini çıkarmaya çalışmaktır. Bu bebeğinizin nefes alamamasına ve boğulmasına neden olabilecek bir davranıştır. Bebekler refleksleri aracılığı ile bu tarz durumlardan rahat bir şekilde kurtulabilmektedirler. 

Bebeklerde Öksürüğün Önüne Geçmek için Yapılması Gerekenler

5 aylık bebek öksürüğüne ne iyi gelir sorusuna ilk olarak verilecek cevap bebeğin odasının nem durumudur. Bebeklerin odalarının sıcaklığı her zaman 24 derece olmalıdır. 24 derece üzerindeki odalarda kuru hava akımı olacağı gibi sıcaklığın artması da enfeksiyonların üremesi açısından son derece elverişli koşullardır. Bu nedenle ortamda nemin sağlanması için radyatörlere su konması havayı yumuşatacaktır ve bebeğinizin boğazında kuruluğa neden olmayacağı için öksürüğü kesme şansınız yüksektir. Oda da kaynamış su bulundurarak buhar yapmayı başarabilir ve bebeğinizin rahatlamasını da sağlayabilirsiniz. 

Bebeklerde boğazda gıcık oluşmasını önlemek için yapılması gereken bir diğer adım ise bebeklerin yatış pozisyonunu değiştirmektir. Bebeğin başının altına boynunu rahatsız etmeyecek yükseklikte bir yastık koyarak gövdesini yukarda tutmak öksürük için bebeğinizi rahatlatacak bir pozisyondur. Yastık kullanmak istemeyen aileler için bebeğin yan yatırılması ya da yüzükoyun bir şekilde yatışının sağlanması da öksürük için uygun olan pozisyonlardandır. 

5 aylık bebek öksürüğüne ne iyi gelir kısmında son olarak balgamlı öksürük durumlarında öksürük şurubu verilerek öksürük kesilmemelidir. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi