Bebeklerde Öksürük Görülmesi ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Öksürük Görülmesi ve Yapılması Gerekenler

/
/
519 görüntüleme

Bebeklerin bünyesi yetişkinlere göre daha zayıftır. Bu nedenle dış etkenlerden daha çabuk etkilenirler. Ortamdaki bir etken, duman ve maddeler öksürüğe neden olabilir. Soğuk algınlığı üst solunum yolu iltihabı da olabilir. Tabi sorunun tam olarak ne olduğu konusunda bir uzmandan yardım alınmalıdır. Ama anlık öksürükler de görülebilir. Bir sıvı alımı sırasında, süt içimi sırasında ve beslenme sırasında bebekler öksürebilir. Boğazına kaçan herhangi bir maddenin çıkması için refleks olarak bebeklerin öksürmesi normaldir. Öksürükle birlikte bebeklerde balgam da görülebilir. Bu durumda anneler bebeğine yardımcı olmaya çalışırken bilinçli davranmalıdır. 8 aylık bebek öksürük ne iyi gelir diye merak ediyorsanız makalemizin devamında sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Bebeklerde Öksürük Görülmesi ve Yapılması Gerekenler

Öncelikle bebeğinizde öksürük gözlemlediğinizde kaç aylık olduğunu da dikkate almalısınız. Eğer 1 yaşından küçükse ayrı büyüklere ayrı müdahale yapılmalıdır.

Bebeğiniz 1 yaşından küçükse ve balgamlı öksürüyorsa öksürük için şurup içirmek önerilmez. Çünkü önemli olan öksürüğün yatışmasından çok balgamın çıkarılmasıdır. Balgamın vücuttan tamamen atılması gerekmektedir.

Bebeklerde balgamı çıkarmak bebeği rahatlatır. Bunun için rahat öksürmesi gerekir. Aynı zamanda pozisyon da önemlidir. Bebeğiniz öksürürken onu dizinizin üstüne yatırmalısınız. Yüzükoyun yattığında öksürürken balgamın da çıkmasına yardımcı olabilirsiniz. Tabi dizinize yatırdığınız bebeğinize hafifçe vurmalısınız. Bu vuruş çok hafif olmalıdır. Minik dokunuşlarla bunu yapmalısınız.

Odanın kuru olması da bir öksürük nedenidir. Hatta yetişkinler için de boğaz sorunlarına neden olabilir.Boğazda tahrişe neden olabilir. Bunun için mümkünse buhar makinesi ya da sıcak su kabı bulundurmalısınız. Kaloriferli evlerde odadaki havanın kuru olması öksürüğü olumsuz etkileyebilir.

Bebeklerde Öksürük İçin Alternatif Tedavi Yöntemleri

Bebeklerinizin bulunduğu aya göre ekstra uygulamalar yaparak onların öksürüğünde iyileştirici etkenlerden yararlanabilirsiniz. Bunun için bitki çayları hazırlayarak bebeğinize ılık biçimde vermeniz gerekiyor. Her bitkiyi her şeyi veremezsiniz. Bu konuda da doktorunuza danışarak yardım alabilirsiniz. Aşağıdaki bilgileri bebeğinizin bulunduğu ayı da dikkate alarak kullanmalısınız.8 aylık bebek öksürük ne iyi gelir konusunda alternatif yöntemler aşağıdadır.

Ihlamur ve Ayva Yaprağı: Öksüren bebeğiniz için ıhlamur ve ayva yaprağını kaynatarak sonra ılımaya bırakıp içirebilirsiniz. Bu ikili bebeklerde öksürük için kullanılan alternatif bir içecektir. Dikkat edin çok sıcak olmasın ılık olarak içirin.

Ilık İçecekler: Öksürük söz konusu olduğunda genelde hem bebeklerde hem de yetişkinlerde ılık içeceklerden yararlanırız. Ama konu bebekler olduğunda daha dikkatli davranmalıyız. Öncelikle içecekler ılık olmalıdır. İkincisi de 6 aydan büyük bebeklerde- 8 aylık bebekler de buna dâhil- süt vermemelisiniz. Çünkü sütün salgıyı arttırdığı biliniyor. Bebeğiniz 1 yaşından küçükse bal vermemelisiniz. Uzmanlar bunun için bebeklerin 1 yaşını geçmesini hatta 1,5 yaşın üstünde olmasını öneriyor.

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak söyleyebiliriz ki bebeklerin öksürüğü tek nedenden kaynaklanmıyor. Bunun için öncelikle öksürük nedenini doktorunuza teşhis ettirmelisiniz. Bu uygulamalar için de kendisine danışmanız doğru bir adım olacaktır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi