Bebeklerde öksürük oluşumunu tetikleyen durumlar

Bebeklerde öksürük oluşumunu tetikleyen durumlar

/
/
509 görüntüleme

Bebeklerinin hasta olması başta anneler olmak üzere aile fertlerini olumsuz etkilemektedir. En ufak bir öksürük de bile panik olunması ise bebeklere faydadan daha çok zarar veren bir durumdur. Özellikle annelerin bu tarz durumlarda sakinliğini korumaları ve yapılacak önlemleri almasıyla durumun önüne geçmeye çalışması son derece önemlidir. Bebekler kaç aylık olurlarsa olsunlar anne ya da babasının endişelenmesi durumundan olumsuz etkilenmektedirler. Bu nedenle anne ve babalara çok iş düşmektedir. Uykusuz geçecek birkaç günün ardından aldığınız önlemlerle bebeğinizin normale geldiğini gördüğünüzde panik yapılmaması gerektiğini anlayabilirsiniz.

Bebeklerde kuru ve gıcık şeklinde meydana gelen öksürükler çoğunlukla ciddi bir rahatsızlığın habercisi değildirler. Bir gribal enfeksiyon durumu, kulan enfeksiyonu ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar nedeni ile oluşabilen öksürük acil bir durum olmamakla beraber birkaç önlem ile düzelebilmektedir. 

Bebeklerde öksürük oluşumunu tetikleyen durumlara bir göz atalım; 

Bunların yanı sıra bebeklerin soluk borusuna kaçan bir cisim ya da bir besin de öksürüğe neden olabilmektedir. Bu tarz durumda bebeğin öksürüğünü nasıl keseriz sorusunun yanıt ise son derece sakin olup bebeğinizi yatar pozisyondan dik pozisyona getirme ve öksürmesini engellemeden cümlelerinizle onu sakinleştirmektir. Panikleyerek bebeğinizi silkeleme işlemi ile soluk borusuna kaçan nesneyi çıkarmaya çalışmak onu korkutacak ve daha da panikleyerek nefes alamamasına neden olabilir. Bu nedenle son derece sakin bir şekilde özellikle pozisyon anlamında dik tumanız son derece önemli öksürmesine yardımcı olmak ve onu telkin etmek bebeğinizi rahatlatacak ve cismi çıkarmasını sağlayacaktır. 

Ortamda içilen sigara dumanı da bebekleri rahatsız ederek öksürmelerine neden olan bir diğer sebeptir. 

1 Yaşından Küçük Bebeklerde Öksürüğün Önlenmesi İçin Yapılması Gerekenler

5 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir sorusuna ilk yanıt bebeklerin odalarındaki nem durumunun kontrol edilmesidir. Bebeklerin oda sıcaklıkları 24 derece olmalıdır. Bunun üzerindeki sıcaklıklar bebekler için sağlıklı olmadığı gibi ortamın kuruması onlarda öksürüğe neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra sıcak ortamda enfeksiyonların üremesi için son derece elverişli olduğu için hastalıkların artmasına sebep olacak bir durumdur. Radyatörlere özellikle kış aylarında su konularak odanın nem oranı ayarlanabilir. 

Bebeklerde oluşan gıcığın önlenmesi için yapılması gereken bir diğer uygulama ise bebeğin yatış pozisyonunu değiştirmektir. Bebeğinizi yan ya da yüzükoyun yatırarak rahatlamasını sağlayabilir özellikle balgamlı ya da burun akıntılı öksürüklerde sıvının yutulmasını da engellemiş olursunuz. Yastıkla bebeğinizin başını destekleyerek de aynı işlevi sağlama şansınız bulunmaktadır. 

5 aylık bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir sorusunda öksürük balgamlı ise yapılmaması gereken bir durum olarak öksürük şurubunun bebeğe verilmesi gelmektedir. Balgamın dışarı atılmasında öksürük en önemli aracı olurken şurupla öksürüğün kesilmesi bebeğin bağamı dışarı atmasını engelleyecek bir davranış olacaktır. 

Son olarak bebeğinize ıhlamur ve ayva yaprağını birlikte kaynatarak sadece bir-iki çay kaşığı ile vermeniz boğazını rahatlatarak öksürüğünün önüne geçmenizde size yardımcı olacak bir uygulamadır. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi