Bebeklerde Öksürük ve Yapılması Gerekenler

Bebeklerde Öksürük ve Yapılması Gerekenler

/
/
474 görüntüleme

İlk defa anne baba olan fertler için bebeklerde öksürük “eyvah bebeğim öksürüyor!” evhamına neden olurken bebeklerde öksürüğün birçok sebebi olabilmektedir. Bu nedenle telaşlanmak ailelerin bebeklerin hastalanmaları durumlarında hiç yapmamaları gereken bir durumdur. Hatta sadece hastalık evresinde değil bebeklerin büyüme aşamalarının her anında telaş bebekleri olumsuz etkileyen bir durumdur. Özellikle vurgulamak isteriz. Annelerin yapmış olduğu telaşı bebekler anlamakta ve annelerinden daha fazla endişelenerek korkuya kapılmaktadırlar. Bunu asla unutmayı bebeğiniz sizden her daim etkilenerek büyür.

Bebeklerde öksürüğün ana nedenlerine bakacak olursak eğer; birçok nedeni olabileceği gibi kuru ve gıcık şeklinde meydana gelen öksürükler ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olarak sayılmamaktadır genellikle. Ayrıca bebeklerde her öksürük durumunda da ilaca sarılmak da doğru bir davranış değildir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri bu şekilde tepkiler vererek gelişmektedir. Öksürüğün nedenleri arasında solunum yolu enfeksiyonu, kulak enfeksiyonu, gribal bir rahatsızlık gibi hastalıklar olabileceği gibi soluk borusuna kaçan bir cisim ya da yiyecek, ortamda içilen sigara dumanının solunum yolunu tahriş etmesinden kaynaklı da olabilmektedir. Bu nedenle nedenini iyi analiz edip bebeğinize uygun olan tedaviyi uygulamanız en doğru adım olacaktır. 

Bebeklerde Öksürük ve Yapılması Gerekenler 

Annelerin sana ortamda en sık araştırdıkları konuların başında gelir bebeklerde öksürük için yapılması gerekenler konusu. Bizler de yazımızda sizler için bu konu hakkında kısa bilgi paylaşımında bulunacağız.  5 aylık bebeklerin öksürüğüne ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak ilk adım balgamlı öksürükler için öksürük şurubunun verilmemesi gerekmektedir. nedeni ise balgamın dışarı atılmasında öksürük bir araçtır. Öksürüğün kesilmesi bebeğin balgamı yutmasına neden olacaktır bu nedenle dışarı atılması için öksürüğün kontrol altında devam edilmesi şarttır. 

Bir diğer adımda ise bebeğin odasının neminin ayarlanmasıdır. Bebeklerin odaları her daim nemli olmalı asla kuru hava olmamalıdır. Bu nedenle özellikle kış aylarından radyatörlere suluk takılarak odada su bulundurulması en iyi çözümdür. Öksürüğün fazla olduğu durumlarda odada buhar da yapabilirsiniz.  

5 aylık bebeklerin öksürüğüne ne iyi gelir konusunda bir diğer önlem ise bebeklerin yatış pozisyonları ile alakalıdır. Bebeğinizi yastıkla destekleyerek düz yatmasını engelleyebilir öksürürken tıkanmasının önüne geçerek rahat bir şekilde öksürmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle balgam ya da burun içi sıvılarında yutulmasının önüne geçilmiş olunur. Yastık kullanmak istemeyen ebeveynler dilerlerse bebeklerini yan ya da yüzükoyun yatırarak da aynı işlevi sağlayabilirler. 

1 yaşından küçük bebeklerin şekere, bal, pekmez gibi gıdaları kullanmaları hekimler tarafından tavsiye edilmediği için dışarıdan takviye olarak sadece ıhlamur ve ayva yaprağını birlikte kaynatarak bir-iki çay kaşığı içirebilirsiniz bebeğinize boğazının yumuşamasını sağlamak adına. Bunların dışında anne sütü alan bebekleri sık sık emzirmek en güzel uygulamalardandır. Bebeklerde öksürükle beraber ateşin de yükselmesi durumunda ise yapmanız gereken ateşi kontrol altına alamıyorsanız eğer uzman bir hekime başvurmanızdır. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi