Bebeklerde Sarılık Belirtileri, Bebeklerde Sarılık Ne Zaman Geçer?

Bebeklerde Sarılık Belirtileri, Bebeklerde Sarılık Ne Zaman Geçer?

/
/
808 görüntüleme

Yeni anne baba olan her çiftin korkulu rüyası sarılıktır. Yeni doğan bebeklerde % 60 oranında görülür. Eğer prematüre bebekse bu oran %80 civarına çıkabilmektedir. Sarılık vakalarının büyük çoğunluğu ise fizyolojiktir. Yani bir ya da iki haftada kendiliğinden geçer. Bu yüzden her sarılık hastalık demek değildir.  Bebek kanındaki bilirubin maddesini bebekler vücuttan atamaz. Sarılığın nedeni temel olarak budur. Atılamayan bilirubin maddesi kan ve dokularda birikir. Sarı rengin sebebi de budur. Bebeklerde sarılık iyi takip edilmelidir. Eğer bilirubin maddesi çok yüksek seviyelere ulaşırsa beyne zarar verebilir. 

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Bebeklerde Sarılık Belirtileri

Vücudun renginden ve gözlerindeki renklerden anlaşılabilir. Gözakları artık daha sarıdır. İlerleyen durumlarda vücudun diğer yerlerinde de görülür. Parmakla hafifçe bastırılınca sarı renk daha bariz görülür. 

Eğer kandaki bilirubin maddesi yükselirse bebekte uykuya neden olur. Böylece bebekler uykuyu süt emmeye tercih ederler. Bu durumda ise billirubin atılamaz. Kanda daha da artan bilirubin ise beyni etkiler. Bu durumda bebek ağlamaya ve başını geriye atmaya başlar. Beynin bu şekilde etkilenmesi ise havaleye kadar, hatta zeka geriliğine yol açan sorunlara neden olur. 

Bebeklerde Sarılık Ne Zaman Geçer?

Bebekler genelde doğumdan sonraki ikinci gün sarılık olurlar, dördüncü gün en yüksek seviyeye ulaşır ve azalmaya başlar. Genelde doğumdan sonraki ilk haftada bazen de onuncu güne kadar sürer. Eğer sarılık iki haftadan fazla sürüyorsa doktora başvurulmalıdır. 

Bebeklerde Sarılık Nasıl Tedavi Edilir?

Sıkça kullanılan ışık tedavisi için bebeğin kilosu gibi özelliklerine göre bir tablo vardır. Buna göre bebekteki bilirubin seviyesi belli bir noktaya gelince tedavi başlar. Bebek gözleri kapatılıp özel bir mavi- yeşil renk spektrumu olan ışık kaynağının altına yatırılır. Bu ışık sayesinde bilirubin vücuttan atılır. Tedavi sonrasındaki birkaç gün içinde bilirubin seviyesi tekrar artabilir. Yan etkileri olarak bronzlaşma, kırmızılı döküntüler ya da sulu dışkılama görülebilir.

İntranözİmmunoglobuliler:

Bebekle anne arasındaki kan uyuşmazlığı nedeniyle annenin savunma sistemi bebeğin kırmızı hücrelerinin yıkılmasına neden olur. Bu yöntemle kandaki antikor düzeyi azaltılabilir. 

Hava güneşli ve rüzgarsız ise güneşe kısa süreli çıkarabilirsiniz. Doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle anne sütünü kesmeyin. Anne sütünde bebeğin ihtiyaç duyacağı her şey vardır. 

Yetişkinlerde Sarılık

Sarılık genellikle karaciğer kaynaklı sorunlarda kendini gösterir. Sarılık olunduğu dönemlerde karaciğeri daha da çok yormamak için yağlı ve baharatlı yiyecekleri tüketmeyin. Ayrıca çok şekerli ve fastfooddan da uzak durun. Genel olarak sarılığın nedenler; 

Belirtileri Nelerdir? İdrar rengi, ten rengi, gözaklarının rengi sararmışsa, yüksek ateş, mide bulanıyorsa, baş ağrısı varsa sarılık için doktora başvurmalısınız. İlaçları günlük almalısınız ancak dilerseniz bitkisel tedavileri deneyebilirsiniz.

Yetişkinlerde Bitkisel Sarılık Tedavisi

 • Sarılık İçin Yiyecekler
 • Karaciğerin İltihaplanması
 • Radyasyon 
 • Vücutta toksik maddelerin artması
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması ya da tam çalışamaması
 • Safra kesesindeki sorunlar
 • Bazı ilaçların yan etkileri
 • Ayrık otu kökü ve şakayık çiçeklerini kaynatın. Soğuduktan sonra bal katıp tüketebilirsiniz.
 • Bir bardak kaynamış suya 2 ya da 6 gr yaban yasemini dallarını koyun ve 10 dakika kaynatın. Günlük 3 bardak için.
 • Ayrık otu kökü ve köpek otunu kaynatın. Soğuk olarak her gün 1 su bardağı için.
 • Gözotu çiçeklerini kaynatın balla karıştırıp soğuk için.
 • Ayrık otu ve karahindiba birlikte kaynatın. Bal katıp soğuk için.
 • Ayrıkotu ve deve dikenini kaynatın. Bal katıp soğuk için.
 • Enginarın karaciğer çok faydalı olduğu bilinir. Mümkün olduğunca mevsiminde enginar tüketmeye çalışın.
 • Bir tutam kekiği bir bardak suda kaynatın. Soğuyunca balla tüketebilirsiniz.
 • Domates. Domateste bulunan likopen kanı temizler. Domates suyu ise karaciğer için doğal ilaçtır. Mevsiminde bolca domates tüketin ya da konserve gibi kışlık olarak domates hazırlayın. 
 • Zerdeçal. Bir çay kaşığı zerdeçalı yarım bardak suda karıştırın ve bu karışımı günde 3 defa için. Zerdeçal da sarılık için faydalı olacaktır. Mümkünse öğünlerde de zerdeçalı kullanabilirsiniz.
 • Ispanak. Zengin demir kaynağı ıspanak ve havucu sarılık döneminde bolca kullanın. Sarılık döneminde vücudun bolca dinlenmesi ve yeterli besin alması önemlidir. Bu yüzden ne kadar iştahsızlık olsa da yemek özellikle sayılan gıdaları tüketmek faydalı olacaktır. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi