Bebeklerdeki Öksürük Sebepleri Nelerdir?

Bebeklerdeki Öksürük Sebepleri Nelerdir?

/
/
497 görüntüleme

7 aylık bebek öksürüğüne ne iyi gelir sorusu, birçok insan tarafından dile getirilmektedir. Bebeğin öksürmesi, aileler için korkutucu bir durum olarak görülmektedir. Fakat her öksürük, tehlikeli bir rahatsızlığın habercisi değildir. O yüzden, bebeğin nasıl ve ne kadar süre boyunca öksürdüğünü anlamak gerekmektedir.

Bebeklerdeki Öksürük Sebepleri Nelerdir?

  • Bronşit: Bebeklerde ortaya çıkan öksürüğün en büyük nedenlerinden birisidir. Bronşit, akciğerdeki bronşların dolması sonucu ortaya çıkan bir tip enfeksiyondur. Bu rahatsızlık, tedavi edilmediği zaman oldukça tehlikeli bir hal alabilmektedir. Bebeklerde görülen bronşit, bebeğin öksürmesine sebep olabilmektedir. Öksürük ile beraber yüksek ateş ve balgam gibi durumlar da ortaya çıkıyorsa, hemen bir doktora gitmekte fayda vardır.
  • Alerji: Her bebeğin bünyesi birbirinden farklıdır. Bazı bebeklerin bünyeleri, çevrelerindeki bir takım besinlere ve maddelere alerji beslemektedir. Bu alerji durumlarında da bebeğin öksürmesi görülebilmektedir.
  • Mukus: Bebeklerin çok fazla mukus yutması ve bu mukusların boğazda birikmesi de öksürük probleminin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
  • Solunum Yolu Hastalıkları: Bebekler bünyeleri itibari ile her türlü rahatsızlığa kolay bir şekilde yakalanabilmektedir. Bu yüzden bebeğin bakımının çok iyi olması gerekmektedir. Kuşpalazı, grip, zatürree gibi rahatsızlıklar, bebeğin öksürmesine neden olabilmektedir.

Bebeklerdeki Öksürük Nasıl Geçer?

Bebeklerde ortaya çıkan öksürüğü geçirmek için 7 aylık bebek öksürüğüne ne iyi gelir sorusuna verilecek en etkili cevap, kesinlikle bebeği bir doktora götürmektir. Çünkü öksürük problemi, basit bir sorundan kaynaklanacağı gibi oldukça ciddi durumlar sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Öksürük ile beraber balgam sorunu da ortaya çıktıysa, balgamı bebeğin vücudundan atmak gerekmektedir. Bu noktada hem balgamı atmak hem de öksürüğü kesmek için bir takım önerileri yerine getirmek de fayda vardır.

  • Yan Yatırma: Balgam çıkararak öksüren bebekler için onları yan yatırmak, balgamın dışarıya atılmasında önemli bir yöntem olarak ortaya çıkmaktadır. Bunun için bebeği yüzükoyun bir şekilde dizinize yatırmanız ve hafifçe sırtına vurmanız gerekmektedir. Bu işlem sayesinde, bebek balgam çıkararak, rahatlayacaktır.
  • Nemli Oda: Öksüren bebeklerin odasını nemli tutmak da fayda vardır. Eğer odanın için kurursa bu öksürük problemini daha da arttıracaktır. 
  • Karışık Çay Kürü: Evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bir karışım sayesinde, çocuklarda ortaya çıkan öksürüğü kesmeniz mümkündür. Bunun için bir takım doğal besinlerden ve bitkilerden yararlanmanız gerekmektedir. Öncelikle soyulmuş bir elmayı alıp, bir kaba koymanız lazımdır. Bu kabın içerisine, elmadan çıkardığınız birkaç çekirdeği de eklemelisiniz. Sonrasında ise az miktarda ıhlamuru, karışıma koymalısınız. Karşımın içerisine, eğer var ise bir tarçın kabuğu eklemenizde de hiçbir zarar yoktur. Bir dilim limon ve iki üç tane karanfili de karışıma koyduktan sonra kaynatmalısınız. Bu kürü çocuğunuza içiriniz ve bundan sonra da öksürüğün kesildiğine şahit olacaksınızı.
  • Ayva Yaprağı ve Ihlamur Kürü: Ayva yaprağı ve ıhlamuru kaynatıp elde edeceğiniz içecek ile de öksürüğe son verebilirsiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi