Bebeklerin Gözlerinin Rengi Neden Zamanla Değişir?

Bebeklerin Gözlerinin Rengi Neden Zamanla Değişir?
Bebeklerin Gözlerinin Rengi Neden Zamanla Değişir?

Yeni doğan bebeklerin göz renkleri belli bir renkte iken, ilerleyen yıllarda yaşları büyüdükçe gözlerinin rengi de değişebilmektedir. Biz kendi göz rengimizin değişip değişmediğini bilemesek de, akrabalarımızın yeni doğan bebeklerini zaman içinde gözlemlerken bu duruma şahit olabilmekteyiz. Doğal olarak bu da, “Bebeklerin gözlerinin rengi neden zamanla değişir?” sorusunu sormamıza neden olmaktadır.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Bebeklerin Gözlerinin Rengi Neden Zamanla Değişir?

Bir bebeğin yeni doğduğunda göz rengi genelde gri-mavi renktedir. Ama zamanla, genellikle bir yaşına varana kadar göz renkleri değişmektedir. Bir insanın gözünün renginden bahsederken aslında gözbebeği çevresinde bulunan iris yapının rengini kastederiz. Göz bebeğinin büyüklüğünü ve göze gelen ışık miktarını kontrol edebilen yapının adı iristir.

Göz rengi genetik bir özelliktir ve genetik bir özellik olmasına rağmen göz renginin giderek neden değiştiği sorusu akla gelmektedir. Bebekler doğdukları zaman sahip oldukları melanin miktarı çok azdır ve bundan dolayı gözleri genelde gri-mavi renkte olmaktadır. Bebeklerin doğumundan sonra ışık, melanosit hücrelerindeki melanin üretimini tetikler hale gelmektedir. Genelde bir yıl içinde genetik bir şekilde belirlenen melanin miktarına ulaşılabilmektedir.

Göz Renkleri Nasıl Oluşmaktadır?

İnsanların gözlerinin rengi iki farklı etken tarafından belirlenen fonetipik ve poligenik özelliklerle meydana gelmektedir. Bu iki etkenden birisi iris denilen göz yapısında bulunan pigmentlerdir. Bu pigmentlere ise melanin adı verilmektedir. Pigmentlerin iris üstündeki yoğunluğu göze rengini vermektedir. Diğer etken ise ışığın iriste yayılması olarak bilinir. İriste yer alan pigmentlerin yoğunluğu eğer fazlaysa, gözün rengi açık kahverenginden yoğunluğun durumuna göre siyah, az sayıda ise mavi olmaktadır. Genelde iki rengin tonlarında göz renkleri olduğu bilinse de ender olarak rastlanan çok farklı göz renkleri de insanlarda olabilmektedir. Bu bölümde yer verilen bilgiler “Bebeklerin Gözlerinin Rengi Neden Zamanla Değişir?” sorusuyla bağlantılı olarak göz renklerinin nasıl oluşulduğuna dair paralel bilgilerden oluşmaktadır.

Göz Renkleri nelerdir?

Dünyanın en çok bilinen göz renkleri 5 tanedir. Bu renkler aşağıda maddelerle sıralanmıştır.

  • Kehribar göz rengi
  • Ela göz rengi
  • Yeşil göz rengi
  • Siyah göz rengi
  • Gri göz rengi

Amber ve yeşil göz rengine sahip insanlar dünyada ender bulunmaktadır. Ancak kimine göre dünyadaki en az buluna göz rengi yeşilken kimilerinde göre de amber olabilmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica