Beden Eğitimi Dersi

Beden Eğitimi Dersi
Beden Eğitimi Dersi

Beden eğitimi dersi ilköğretim ve ortaöğretim dönemindeki zorunlu derslerden biridir. Öğrencilerin sadece yazılı derslere değil bedensel faaliyetlere de odaklanmasını ve sportif kalmasını amaçlar. Spor hakkında genel bilgi ve pratik bölümlerinin içerir.

Beden Eğitimi Dersi Gerekli mi?

Beden sağlığı ve ruh sağlığı birbirinden etkilendiği, aklın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için vücudun da stres alması gerektiği için beden eğitimi dersi son derece gereklidir. Maalesef ki ülkemizde çok gerekli görülmeyen bu ders, özellikle bütün derslerin aynı öğretmen tarafından verildiği ilköğretim döneminde çoğunlukla işlenmez, yerine matematik, fen gibi dersler işlenir ya da öğrenciler için boş vakit olarak görülür.

 Oysaki gençlere baktığımızda çoğu ağır çanta taşımaktan, bilgisayar ve cep telefonu gibi elektronik aletlerle uzun saatler ilgilenmekten duruş bozukluğundan muzdariptir. Duruş bozukluğu probleminin nasıl düzeltileceğini bilmeyen ve kendi vücudunu tanımayan gençler, yaşı ilerledikçe şiddetli boyun ve bel ağrıları çekmeye başlar. Halkımızın büyük çoğunluğunda bel ve boyun fıtıkları, skolyoz, boyun düzleşmesi gibi hastalıklar vardır. Bu hastalıkların önüne geçilmesi için ilk adım, kişinin çocukluktan itibaren sporla içli dışlı olması ve kendi vücudunu tanımasıdır.

Beden Eğitimi Dersi Müfredatı Neleri Kapsar?

Bu ders öğrencilere zihin beden bütünlüğünü bir arada kullanarak sağlıklı bireyler olmaları konusunda bilgi vermeyi amaçlar. Hem sporlar hakkında bilgi verip genel kültür kazandırmakla ilgisi olan öğrencileri profesyonel sporculuğa yönlendirmeyi hem de bütün öğrencilere doğru oturmayı, dik durmayı ve vücudunun sınırlarını keşfetmeyi öğretmeyi amaçlar. Aynı zamanda yoğun zihinsel aktiviteye maruz kalan öğrenciler için rahatlama ve stres atma imkanı sunar.

Bu derste spor dalları tek tek ele alınır. Spor kuralları öğretilir, öğrenciler grup halinde spor yapma imkanı bulacağından, bir arada hareket etme konusunda kendini geliştirir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica