Beynimiz Kaslarımız Gibi Yorulur mu?

Beynimiz Kaslarımız Gibi Yorulur mu?
Beynimiz Kaslarımız Gibi Yorulur mu?

İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan beyin, içerisinde pek çok mekanizmanın yer aldığı bir işletim sistemi özelliğindedir. Burada yer alan damarların bir tanesinde dahi meydana gelen hasar, insan vücudunun tamamen durmasına neden olabilir. Peki, beynimiz kaslarımız gibi yorulur mu? Bu soruya cevap vermeden önce beynin genel yapısından ve gereksinimlerinden söz etmek gerekiyor. Genel olarak bakıldığında kasların yorulması, güç ortaya çıkarma yetisinin azalması sonucunda meydana gelen bir olaydır. Vücudumuzdaki kaslar, yoğun bir enerji harcama etkinliği sonrasında daha fazla efor sarf eder ve 100 kat daha fazla yorulur. Enerji depolandığı için de bu gücü, buradan alır.

Beynimiz Kaslarımız Gibi Yorulur mu?

Enerji ihtiyacını karşılayan kaynakların tükenmesi durumunda ise yorulma başlar. Kas doksunda, kasların çok fazla kasılması sonucunda vücut enerjisine gerek duyulur. Fakat kasların bu dayanıklılığını ve enerji kullanımını yöneten asıl unsur beyindir. Yani beyinler ile kaslar arasında bir ilişki vardır.

Kaslara kasılma ve uyarı gönderen sinir hücreleri, beyin tarafından yönetilir. Bunun sonucunda da beyin belirli bir güç harcar. Kaslara giden sinir hücrelerinin enerji akışını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için beynimizin de güçlü olması gerekir. Yani zihin, bu noktada devreye girer. Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur atasözü ile ilgili olarak da vücut ve beyin sağlığının birlikte düşünülmesi gerekir.

Beyin Kasları Nasıl Çalıştırır?

Uzun süreli fiziksel aktivitelerde, zihinsel olarak da kendimizi yorgun hissederiz. Bunun nedeni ise beynin kaslara sürekli veri göndermesi ve sonuç olarak da yorulmasıdır. Günlük yaşantımızda, beynimizi çok uzun kullandığımızda da kas yorgunluğu hissederiz.

Aynı şekilde kasların yoğun çalışması sonrasında da zihinsel yorgunluk ortaya çıkar. Beyin, toplam vücut ağırlığının yüzde 2’sini oluşturur. Ancak vücudun harcadığı enerjinin yüzde 20’sini kullanır. Bilimsel araştırmalar, karar verme noktasında beynin çok fazla çalıştığını gösteriyor.

Beyin Nasıl Dinlenir?

Beynimiz kaslarımız gibi yorulur mu? sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz. Beynin dinlenmesini sağlayan en önemli unsur ise uykudur. Burada dahi çalışan beyin, en azından uykuda daha az enerji harcar ve kendine gelir. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica