Bir Balık Ne Kadar Hızlı Yüzebilir?

Bir Balık Ne Kadar Hızlı Yüzebilir?
Bir Balık Ne Kadar Hızlı Yüzebilir?

Bir balık ne kadar hızlı yüzebilir konusunda farklı balık türleri üzerinden hesaplamalara yer veriliyor. Bu başlık türlerine geçmeden kasları üzerinden balığın yüzme fonksiyonlarından bahsetmek daha doğru olacaktır. Vücutlarının yan taraflarında yer alan kaslar sayesinde hareket etmeleri söz konusudur. Burada suyu itme güçlerinin kaslar üzerinden sağlandığını da söylemek gereklidir. Yüzme sırasında vücudunun belirli alanlarında ki kaslar hem kasılır hem de gevşer. Sonuç olarak da gövdesinde ki farklı kas grupları üzerinden su içinde yol almaları mümkün hale geliyor. İlerlemesinin yanı sıra hem yükselmesi hem de alçalması da mümkün. Bunun için de hava keselerinin etken rol oynadığını göreceksiniz.

Bir Balık Ne Kadar Hızlı Yüzebilir?

Balık Türlerine Göre Yüzme Süreleri

Başta anlık hızlarına yönelik incelemelerin yapıldığını belirtmek gereklidir. Nitekim azami hızların ortalama aynı olması söz konusudur. Baştan da söylediğimiz gibi balık türlerine bağlı olarak hızların değişimler meydana geliyor. Bu anlamda hızlı balık türlerinden mavi köpek balığından bahsedebiliriz. Öyle ki saatte 100 kilometre hıza sahip olan balık türlerinden sadece bir tanesidir. Beraberinde mavi kılçık ile mako köpek balığının da geldiğini göreceksiniz. Pasifik yelken balığı da ortalama 100 km hızı ile dikkat çeken bir diğer balık türü olarak biliniyor. 70 kilometre olarak da kılıç balığını göreceksiniz. İskarmoz ise farklı olarak saatte 55 km hıza sahip olan bir diğer balık türü olarak ifade ediliyor.

Balıkların Azami Mesafeleri Hakkında

Balıkların anlık hızlarına yönelik bu bilgilere yer veriliyor. Bir balık ne kadar hızlı yüzebilir konusunda farklı sayısal verilerle karşı karşıya kalacaksınız. Bu verilerin süreklilik getirmediğini de söylemeliyiz. Nitekim anlık olarak sunulan bu hızların devamlı olmadığını göreceksiniz. Devamında balığın hızı konusunda düşüşe geçmesi söz konusudur. Sonuç olarak da bir saatte ortalama minimum 8 km kadar ilerlemeleri mümkün. Maksimum değerlerin ise incelemeler sonucunda 15 kilometre şeklinde sunulması esas alınıyor. 8 ile 15 kilometre değerlerinin tüm balık türlerine yönelik geçerli olduğu açıktır. Ancak bazı durumlarda maksimum değerlerin farklılık göstermesi mümkündür. Özellikle de 100 km hıza sahip balıklar adına geçerlidir. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica