Bir Dağın Ulaşabileceği Yüksekliği Neler Etkiler?

Bir Dağın Ulaşabileceği Yüksekliği Neler Etkiler?
Bir Dağın Ulaşabileceği Yüksekliği Neler Etkiler?

Yanıtı merak edilen en ilginç ve en enteresan sorulardan biridir “Bir dağın ulaşabileceği yüksekliği neler etkiler” sorusu. Kıta levhalarının çarpışması sonucu yerkabuğunda meydana gelen büyük ölçekli hareketler sonrasında dağlar oluşmuştur. Bu hareketlerin sürekliliği dağların yükselmesine neden olmuştur.

Bir Dağın Ulaşabileceği Yüksekliği Neler Etkiler?

Dağın Yüksekliği Neye Bağlıdır?

Tüm gezegenlerdeki bir dağın ulaşabileceği yükseklik, dağın oluşmasına neden olan kayaçların cinsine ve gezegenlerin kütle çekim ivmesine bağlıdır. Dağın kendi ağırlığının olması nedeniyle kayaçlar parçalanmaktadır. Bu, genelde kayaçların deforme olması veya çok yüksek basınç dolayısıyla ergimesi olarak gerçekleşmektedir. Bundan dolayı kayaçların dayanıklılığı arttıkça dağın ulaşabileceği yükseklik de doğru orantılı olarak artacaktır.

Bir dağın ulaşabileceği yüksekliği belirleyen en önemli değişken kütleçekim etkisidir. Kütle çekimi dünyadan yaklaşık 3 kat küçüklükte olan Mars gezegenindeki en yüksek dağın yükseklik boyutu, Everest dağının yaklaşık 3 katı büyüklüktedir.

Dünyanın En Yüksek Dağları

Dağcıların vazgeçilmez tutkusu olan dağlar, içinde birçok kayıp yaşam, birçok duygunun tarif edilemediği tepelerdir. Her 4 kişiden birinin öldüğü tırmanışlar için dağcılar ölümü göze alarak dağa tırmanma cesareti gösterebilmektedirler. Bu yazının devamında dünyanın en yüksek dağlarının neler olduğuna maddeler halinde yer verilecektir.

 • Everest Dağı: Himalayalar’da bulunan Everest dağı 8842 metre ile dünyanın en yüksek dağıdır. Dünyanın en yüksek dağına Türk dağcı Nasuh Mahruki de oksijen tüpü kullanmadan çıkmayı başarmıştır.
 • K2 Dağı, Karakurum: Pakistan ve Çin sınırı üstünde yer alan K2 dağının yüksekliği 8611 metredir.
 • Kançencunda Dağı: 8.586 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek üçüncü dağı olarak bilinir. Hindistan ile Nepal arasında Himalayalar’da bulunmaktadır.
 • Lhotse Dağı: Himalayalar’da yer alan Lhotse dağının yüksekliği 8.516 metredir.
 • Makalu Dağı: 8.418 metrelik yüksekliğiyle dünyanın en yüksek beşinci dağı arasında yer alır. Nepal ile Çin arasındadır.
 • Cho Oyu Dağı: Yüksekliği 8201 metredir.
 • Dhaulagiri Dağı: Himalayalar’da bulunur ve yükseliği 8167 metredir.
 • Manaslu Dağı: Nepal Himalayalar’ında bulunan Manaslu dağının yüksekliği 8164 metredir.
 • Nanga Parpat Dağı: 8126 metre yüksekliğiyle dünyanın en yüksek dokuzuncu dağıdır.
 • Annapurna 1, Himalayalar: 8091 metre yüksekliği ile bilinir. Himalayalar’da bulunmaktadır.

Yukarıda yer alan dünyanın en yüksek dağları bölümünde “Bir dağın ulaşabileceği yüksekliği neler etkiler?” sorusuna eş değer olarak dağların yükseklik boyutlarına da kısaca cevap verilmiştir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica