Bir Uçak Kazasından Sonra Kara Kutu Nasıl Bulunur?

Bir Uçak Kazasından Sonra Kara Kutu Nasıl Bulunur?
Bir Uçak Kazasından Sonra Kara Kutu Nasıl Bulunur?

Kara kutu hakkında bilgi sahibi olmayan yoktur. Günümüzde kullanılan tüm cihazlarda yer alan kara kutu, uçak içerisinde olumsuz bir durum meydana geldiğinde ya da uçak kazası yaşandığında yetkililere yardımcı olan mekanizmalardan bir tanesi olarak bilinmektedir. Uçak içerisinde yer alan pilotların konuşmalarının ve diğer tüm verilen muhafaza edildiği kara kutular sayesinde, herhangi bir sabotaj durumu oluşması durumunda kolay bir şekilde tespit edilmesine de yardımcı olunmaktadır. Bir Uçak Kazasından Sonra Kara Kutu Nasıl Bulunur? Diye merak eden bireyler adına kara kutunun bulunabileceği farklı alternatiflerinin olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Bir Uçak Kazasından Sonra Kara Kutu Nasıl Bulunur?

Uydu Tarafından Sinyal Yardımı İle Bulma

Uçak kazası oluşması durumunda kara kutu genel olarak yaydığı sinyaller tarafından bulunmaktadır. kaza oluşmuş ve uçak parçalanmış olsa da bile kara kutular, tüm şiddete de ısıya dayanıklı olan malzemelerden oluşmaktadır. Bu sayede ise uçak da bir hasar meydana gelse de kara kutu aynı sağlamlığı ile birlikte durmaktadır. Bazı durumlarda, şiddetli çarpmalarda ya da büyük kazalarda kara kutu hasar görebilmektedir. Ancak yine de sinyal vermeye devam etmekte ve kısa süre de izine ulaşılmaktadır. İçerisinde etkili sensörlerin ve çarpmalara karşı dayanıklı cihazların yer aldığı kara kutunun bulunmasından sonra ise kısa süre de uçağın kaza yapma sebebi öğrenilmektedir.

Su İçerisinde Yaydığı Ses Dalgalarından Bulabilme İmkanı

Bir Uçak Kazasından Sonra Kara Kutu Nasıl Bulunur? Sorusunu soran bireylere, uçak kazasının denize doğru olmasında ise durumun değiştiğini söylemek gerekmektedir. Uçağın kaza ile birlikte herhangi bir yere değil de suya, denize ya da büyük bir okyanusa düşmesi durumunda, kara kutunun yaydığı sinyaller etkisiz kalmaktadır. Gerekli merkezlerdeki yetkililer, denize düşen uçaktan sinyal alamamaktadırlar. Bu gibi durumlarda ise ses dalgaları etkili olmaktadır. Belirtilen kara kutuların içerisinde suya düşmeleri durumunda aktifleşen dalga sensörleri bulunmaktadır. Kutunun ses dalgası yayması ile birlikte kısa süre de hem cihaza hem de uçağa erişim sağlanmaktadır. Bu tarz ürünler, denize düşmeleri durumunda 30 güne kadar ses dalgası yayma kapasitesine sahiptirler.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica