Bitkiler Kanser Olur mu?

Bitkiler Kanser Olur mu?
Bitkiler Kanser Olur mu?

Kanser, hücrelerde gerçekleşen DNA hasarı sonucunda hücrelerin kontrolsüz bir şekilde büyümesi ya da çoğalmasıdır. Gün içinde sayısız mutasyon olmasına rağmen canlılarda vücudu tarayan ve oluşan zararlı hücrelerin yok edilmesi amacıyla görev yapan sistemler vardır. Kanser hücrelerinin canlıya tutunması ve yaşamayı başarması sonucunda ise kanser oluşumu gerçekleşir. Peki, bitkiler kanser olur mu? İnsanlar için oldukça olağan olan bu durum, bitki türleri içinde geçerli midir?

Bitki Hücrelerinin Mutasyonu

Hayvan ve bitkilerde; insanlardan farklı olan organizmayı oluşturan çoğu hücrenin çoğalmasını sınırlandıran çok daha fazla süreç vardır. Çok hücreli olan organizmalarda bu çoğalmanın önüne geçen mekanizmada bir sorun çıkarsa, kanser hücrelerinin oluşumu için vücut tek başına savunmaya geçemeyecektir. Bu sebeple hücrelerin ya da hücre gruplarının kontrolsüz bir şekilde çoğalması mümkün olacaktır. Tümör oluşumu ya da kanser oluşumu için ön koşul olan bu durum, elbette bitkilerde de ortaya çıkabilir.

Bitki Mutasyonunun Diğer Mutasyonlardan Farkı

Mekanizmaların oluşumu için hemen hemen tüm canlılarda aynı sürecin yaşandığını söyleyebiliriz. Ancak bitkiler metastaz yapmaz. Kanser hücrelerinin kan dolaşımı ve lenf kanalları yoluyla taşınarak vücudun çeşitli bölgelerine yayılması metastaz olarak bilinmektedir. Bitkilerde böyle bir durum yoktur. Bitki hücrelerinin hayvan hücrelerinden en büyük farkı hücre duvarına sahip olmasıdır. Hayvanlarda bu şekilde bir yayılma söz konusuyken yani hayvan hücreleri metastaz yapıyorken, bitki hücrelerinin yapmıyor oluşu bitki duvarına bağlanmaktadır. Mikroskopla incelenen bitki hücresinin mikrometre ölçeğinde bir hücre duvarına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bitkiler kanser olur mu sorusuna evet yanıtını verebiliriz. Ancak verilmiş olan bilgilere baktığınızda, kanser oluşumundan sonraki süreçlerin farklı şekilde seyrettiğini görebilirsiniz. Kanser hücrelerinin bikri dokusuna hapsolması yayılmanın önüne geçtiğinden, diğer canlılardan farklı şekilde bir etki yaratmaktadır. Hücrenin mekanik gerilime karşı korunması, bitkinin sadece belli bir bölgesinde kanser hücresinin oluşumunun nedenidir. Tümör oluşumunun nedeni ise hastalık yapıcı etkenlerdir. Yani virüs, bakteri, mantar gibi nedenler sayılabilir. Patojenlerin etkisiyle bitki DNA’sında mutasyon olabilir. Bu sayede bölgesel olarak kanser hücrelerinin oluşmuş olduğu gözlemlenebilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica