Çakşır otu nedir? Çakşır otunun faydaları nelerdir?

Çakşır otu nedir? Çakşır otunun faydaları nelerdir?

/
/
49 görüntüleme

Çakşır otu, Anadolu'da yaygın olarak erkeklerde cinsel performansı arttırdığı, kadınlarda ikiz doğurmaya yardımcı olduğu, sperm sayısını arttırdığı yönünde pek çok rivayeti barındıran bir ot.

Kökünden ayrı yapraklarından ayrı faydalanılan bu bitki için söylenilenler uzmanlar tarafından onaylanmıyor.

Halk arasında cinsel performansı arttırıcı özelliğiyle ön plana çıksa da uzmanlar yaptığı araştırmalarla bunun doğruluğunu kanıtlayamıyor. Sebebine gelecek olursak Türkiye'de; Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Akdeniz gibi üç bölgede birden yetişen bitkinin sadece bir tane değil pek çok çeşidi bulunmakta. Hepsinin özelliği birbirini tutmadığı için bu konu hakkında araştırma yapan uzmanlar, çakşır otu hakkında efsaneleşmiş olan bu bilgileri ne onaylayabiliyor ne de yok sayabiliyor.

Çakşır otunun faydaları nelerdir?

Latince adı "ferula" olarak bilinmektedir. Bu bitkiden elde edilen madde ve glikozla dünyanın pek çok ülkesinde ilaç yapımında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Özellikle Hatay'da halk tarafından çok iyi biliniyor. Eczanelerde satılıyor hatta bitkinin artık ticareti yapılıyor. Halk kendi kullanmakla kalmıyor beslediği hayvanlara da bu bitkiden veriyor.

Çakşır otu otsu bir bitkidir. İki metreye kadar uzayan yaprakları vardır ve sarı çiçekleri ile tanınmaktadır. Ananas ve melek bitkisi gibi çakşır otu da maydanozgiller ailesinin bir üyesidir. İlk yıl tohum vermez. İkinci yıl tohum yetiştirmeye başlar.

Çakşır Kökü

Çakşır otunun faydalı kısmı köküdür. Kökünde bulunan enzimler bu bitkinin faydalı olmasını sağlar. Bu bitkinin kökü çeşitli alanlarda kullanılabilmektedir. Özellikle gıda, yem ve ilaç sanayisinde kullanılabilecek bir kök olduğu için bulunduğu bölgeye ekonomik katkısı çoktur.

Bitki kökü dışında da şifa amaçlı alternatif tıpta kullanılır. Gövdesi ve başının da çok çeşitli yapılan çay, yemek ve içecek şekilleri vardır.

Bir diğer çakşır kökü faydası da sinirleri rahatlatmasıdır. Direnç ve zindelik hissi verdiğinden özellikle çakşır otunun yetiştiği bölgelerde çalışan insanların yediği bir besindir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi