Cam Filmi Yasağı Kalktı Mı? Ne Zaman Kalkıyor? Son Durum

Cam Filmi Yasağı Kalktı Mı? Ne Zaman Kalkıyor? Son Durum

/
/
160 görüntüleme

Cam filmi kullanımı için Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. Maddesi esas alınıyor. Bu maddede mealen: “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır.” Bu maddede anlatılmak istenen de işte ön cam filmsiz, sürücü tarafındakiler en fazla 1 numara ve yolcu camları da en fazla 2 numara kalınlığında cam filmi takabilir. Kuralların dışındaki kullanımlar için de 427 tl para cezası uygulanıyor. Eğer ki ön camda da film varsa itiraz hakkı da ortadan kalkıyor. Bir de söktürme işlemi 150 tl.

R43 Ne Demek?

R43 karartılmış veya opak siyah renginde olan renkli cam filmi modelidir. Aynı zamanda modelli araçlarda fabrika çıkışı uygulanabilen cam filmidir.

Cam Filmi Yasağı Kalktı Mı?

Bu konuyla ilgili “Cam filminde Emniyetin görüntü olabileceği bir limit ile kriter getireceğiz. O kriteri aşanlar yasağa takılacak, o kriterin altında kalanlar serbest olacak!” Şeklinde bir ifadede bulunmuş Sayın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk ÖZLÜ.

Ne Zaman Kalkıyor?

Bu konuyla ilgili şu anda hiçbir açıklama yok fakat üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bana soracak olursanız aracına film çektirmek isteyenler konu netleşene kadar biraz beklerseniz daha iyi olur. Çünkü hâlimiz ortada. 1 ay içerisinde cam filmi yüzünde yazılan cezanın haddi hesabı yok. İlle de yaptırmak isterseniz devamlı kullanırım “paşa keyfiniz bilir arkadaşlar”.

Cam Filmi Yasağında Son Durum!

Yapılan açıklamalara göre konuyla ilgili yapılan çalışmalar bitene kadar cam filmiyle alakalı herhangi bir ceza yazılmayacak. Montajı ortalama 500 Tl, Cezası 425 Tl, Sökülmesi 150 Tl… Bence uğraşılacak gibi bir şey değil J

Cam Filmi Nasıl Sökülür?

Öncelikle cam filmi kenar kısmından tırnak kullanılarak, olmuyorsa da falçata kullanılarak kaldırılmaya çalışılır. Eğer film cama çok kuvvetli bir şekilde yapışmadıysa, kaldırılan kısmından tutulan film yavaş ve dikkatli bir şekilde çekilerek camdan sökülür.

Film camdan sökülemiyorsa bu kez filmin ısıtılıp yumuşatılması gerekir. Bu iş için fön makinesi kullanılabilir. Fön makinesi ile iyice yumuşatılan film camdan rahatlıkla çıkacaktır.

Özellikle arka camlardaki filmlerin sökülmesinde rezistansa zarar verilmemesi için dikkatli olunmalıdır. Bunun için arka cam silindikten sonra koyu renk bir çöp torbası tek kat olarak camı kaplayacak şekilde kesilir ve arka cam dışarıdan tamamen bu poşetle kaplanır. İçeriden de camın altına yine tek kat siyah poşet serilir. Öncelikle sprey ile cam üzerindeki filmin her tarafına 1/3 oranında amonyak içeren su sıkılır. Daha sonra alta serilen poşet cama yapıştırılır ve araç arka camı güneş gören bir yere bırakılarak 3 saat kadar beklenir. Bu şekilde iyice ısınan ve yumuşayan film rezistansa zarar verilmeden kolaylıkla sökülebilir. Bu yöntem diğer camlar için de uygulanabilir.

  • İnatçı filmleri sökmek için kullanılan bir yöntem de buhar makinesi kullanılmasıdır. Film kenarından kaldırılarak film ve cam arasına sıcak buhar uygulanması filmin sökülmesini kolaylaştırır.
  • Filmler söküldükten sonra cam sabunlu su ile silinmeli, camda kalan yapıştırıcı artıkları da önce kredi kartı gibi sert bir malzemeyle, leke çıkmıyorsa da jiletle dikkatlice kazınarak çıkartılmalıdır.

Bu işlemler sırasında suyun aracın istenmeyen bölümlerine sızmasını engellemek için gerekli önlemler alınmalıdır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi