Cildimizi Nasıl Korumalıyız? Cildimizi Korumak ve Tedavi Etmek için Doğal Yollar

Cildimizi Nasıl Korumalıyız? Cildimizi Korumak ve Tedavi Etmek için  Doğal Yollar
Cildimizi Nasıl Korumalıyız? Cildimizi Korumak ve Tedavi Etmek için Doğal Yollar

Her mevsimin kendine has dikkat noktaları var. Mevsimlerin modasına, rengine olduğu kadar iklimine de kendi bedenimizi uygun hale getirmeliyiz. Giydiklerimiz kadar yediklerimize, içtiklerimize de özen göstermeliyiz.Her mevsimin doğal varlığında bedenimize uygun faydayı, şifayı bulabiliriz. Mevsim soğumadan kış çaylarını, kışlıkları hazırlamalıyız. Nitekim koruyucu olmayan giyim ve yiyecek tüketimi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Mevsimler değişirken tüm suni kıyafetlerden önce en hassas giysimize, cildimize özen göstermeliyiz. Sağlıklı bir vücudun ambalajı da sağlıklı olur diye düşünebilirsiniz. Bu konuda haklısınız; fakat dikkatsizlik, görünen yüzünüzde hasara neden olabilir.

Diğer tüm mevsimleri, mevsim normallerinden farklı seyreden iklimsel olayları bir kenara bırakalım. Günlerin uzamaya başladığı, havaların ısınmaya yüz tuttuğu bugünlerde yaz aylarından bahsedelim. Güneşin faydalarını da konuşmak mümkün; fakat biz güneş yanığına ve doğal tedavi yollarına değinelim.

Cildimizi Nasıl Korumalıyız? 

Güneş yanığı doğal tedavi yöntemlerinden bahsedelim. Son yıllarda bitkisel tedavi yöntemleri ününü arttırıyor. Cildimiz bizim birinci derecede koruyucumuz. İyi kötü her şeyi önce o karşılıyor. Öyleyse cildimizi en katışıksız, en masum ellere emanet etmeliyiz

Güneş öncelikle cildimizi etkiliyor. Yağmurluk giyerek yağmurda nispeten de olsa ıslanmamayı öğrendik. Güneş ışınlarının zararını, ozon tabakasının eski hassasiyetini uzun zaman önce kaybettiğini ilkokul sıralarında öğrendik. Kimyasallar bizi belki güneşten koruyabilir umuduyla faktör faktör koruyucu kullandık. Güneş yakmaktan ve biz yanmaktan yılmadıkça daha zararsız yollarla korunmalıyız. Öyle ki biz dahil doğada hiçbir şeye ziyanı dokunmamalı.

Güneş yanığı doğal tedavisi evde yapabileceğiniz cilt koruyucu, iyileştirici doğal tedavi yöntemleridir. Bunun için tavsiye birçok üründen bahsedebiliriz. Yıllardır kullanılan yöntemler olduğu gibi ilk kez duyduğunuz şeyler de olacaktır.

Öncelikle cildinizi iyi tanıyın. Hassasiyet derecenizi bilmenizde fayda var. Alerjik bir durumunuz var mı, farketmelisiniz. Güneş yanığı, yaz aylarından birçok kişinin derdi olur; fakat yanıktan kalan izler sizi uzun süre rahatsız edebilir. Koruyucu olun, cildinizi tanıyın ve mevsimi bu dikkatle geçirin.

Koruyucu olmak adına nemlendirici kullanabilirsiniz. Su, bedeniniz için en önemli ve birincil nem sağlayıcıdır. Güneşe karşı savunma mekanizmanızı suyla harekete geçirin. Koruyucu kremler kullanabilirsiniz. Güneş altında cildinizi tahrip edecek kadar fazla kalmayın; her şeyin fazlası zararlıdır. Yaz aylarında cildinizdeki koruyucu maddenin artmasını sağlayan gıdalar tüketin. Havuç böyle bir besin. Her gün havuç suyu tüketin.

Cildinizdeki güneş yanığı için ilk etapta bir sağlık kuruluşuna başvurun. Yanığın derecesi tedavide atılacak adımlar için önemlidir.

Güneş yanığı doğal tedavisinde lavanta, aloe vera, zeytinyağı, elma sirkesi, elma ve kayısı,  havuç suyu gibi bitki mamulü ve bitki özlerinden hazırlayacağınız kürler, tonikler kullanabilirsiniz. Kullanacağınız tedavi yöntemini en iyi bilen cildinizdir.

Cildiniz kimliğinizdir. Tüm bedeninize ve cildinize en doğal yollarla tedavi uygulamaya dikkat edin. Her zaman mevcut sıhhatiniz bozulmadan önce önlem alın.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica