Cilt Kanseri Tedavisi Cilt Kanseri Erken Tedavi

Cilt Kanseri Tedavisi Cilt Kanseri Erken Tedavi
Cilt Kanseri Tedavisi Cilt Kanseri Erken Tedavi

Deri içerisinde yer alan hücrelerde DNA sorunu ortaya çıktığı zaman ve bu sorunun tamir edilmediğinde sağlıksız hücrelerin kontrolsüzce çoğalması cilt kanseri hastalığına yol açacaktır.

Cilt kanseri tanımı

Deri kanserleri melanom, melanom dışı cilt kanseri olmak üzere ikiye ayrılır. Deride soyulabilen, kırmızı zeminli ve kabuklanan bir bölge şeklinde belirti göstermektedir. Vücudun fark etmeksizin herhangi bölgesinde ortaya çıkabildiği gibi en sık olarak boyun, baş ve el sırtı gibi güneş ışınlarının en fazla temas ettiği bölgelerde görülür.

Risk faktörü

 • Yoğun olarak çilli, açık tenli, güneş sonrası bronzlaşamayan ve kızarma eğilimi olan insanlarda daha fazla görülmektedir.
 • En önemli etkenin güneş odası ve güneş olduğu gerçektir. Aşırı derecede bu ışınlara maruz kalmak cilt kanserini doğuruyor.
 • Yaşlı insanlarda daha fazla görülür. Çiftçiler, inşaat işçileri, açık havada spor yapan kişiler ve bolca solaryuma girenlerin riskleri her zaman daha fazladır.
 • Kanser tedavisi ve organ nakli tedavilerinde bağışıklık sistemine zarar verici ilaç kullanımından dolayı cilt kanseri riski bulunmaktadır.

Belirtiler

Tam anlamıyla iyileşmeyen yaralar ve görüntüsü değişen lezyonlar şeklinde belirtileri olabilmektedir. Dudak ve yüz tutulumu ise oldukça fazladır. Önce ten renkli bir şekilde kabarır. Sert kabarıklıklar ise genelde siğil görünümünde olabilir. Kabarıklar genişler ve ilerlemiş evrelerde kanayan açık yara halini alır.

Erken tanı mümkün müdür?

Kesinlikle mümkün olabilmektedir.  Fakat çok uzun zaman aralığında tedavisiz bırakıldığında  cilt kanseri vücut bölgemizin diğer kısımlarına da dağılabilir.
İlaç tedavileri, intralezyonel interferon, imikimod, retinoik asit benzerleri,  farklı tedavi yöntemleri ile uygulanabilmektedir.
Cerrahi yöntemler ise; Lazer, krioterapi, ışın tedavisi, foto dinamik ve cerrahi eksizyon seçeneklerinden biri, tümörün ölçüsü, tutulma bölgesi ve çevre dokuyu korumak için gereksinime göre uygulanmalıdır.

Tedavi ve nasıl olabileceği

İlk uygulanabilecek seçenek cerrahi olacaktır. Lokal anestezi altında çıkarılan lezyon ve bunun dışındaki tedavi seçenekleri ile hastalığı yenebilmemiz mümkündür.
 • Kriko tedavi 
 • Mohs cerrahisi
 • Ufak tefek lezyonlar için elektrokoterizasyon
 • Yayılımından kuşku duyulduğunda, lenf nodlarının çıkarılabilmesi
 • Genellikle ışın tedavisi cerrahi uygulamalarının zor olduğu alanlar için geniş lezyonlar dolayısı ile tercih edilmektedir. Cilt dışındaki diğer organlara dağılım var ise ağrıları ve sorunları gidermek amaçlı da kullanılabilmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica